آیا استرس می تواند منجر به کاهش وزن شود؟

آیا استرس می تواند منجر به کاهش وزن شود؟

استرس می تواند بر سلامت جسمی و روانی فرد تأثیر بگذارد و منجر به تغییرات رفتاری شود. در برخی افراد، استرس می تواند باعث تغییر در وزن بدن شود.هر کسی هر از گاهی استرس را تجربه می کند. کار، امور مالی، روابط و تغییرات زندگی همگی می توانند باعث استرس شوند.استرس بر بسیاری از فرآیندهای بدن تأثیر می گذارد و گاهی اوقات می تواند منجر به تغییر در عادات غذایی فرد شود. در این شرایط افراد ممکن است شروع به پرخوری یا کاهش اشتها کنند.در این مقاله به چگونگی تاثیر استرس بر بدن و وزن می پردازیم. ما همچنین چگونگی کاهش استرس و زمان مراجعه به پزشک را برای مراقبت بیشتر بررسی می کنیم.

استرس

استرس و کاهش وزن

استرس تقریباً بر هر قسمت از بدن تأثیر می گذارد. برخی از اثراتی که بر روی سیستم ها و فرآیندهای بدن می گذارد می تواند به روش های مختلف باعث کاهش وزن شود.استرس می تواند تأثیر مستقیمی روی وزن شما داشته باشد. استرس می تواند باعث کاهش وزن یا افزایش وزن شما شود.

در بعضی موارد ، این فشار ممکن است منجر به انتخاب وعده های غذایی بیشتر و انتخاب نامناسب مواد غذایی و یا کم اشتهایی شود. برای برخی از افراد بسته به نوع شرایط ،  ممکن است باعث شود که افراد میل به خوردن را به طور کامل از دست دهند و منجر به لاغری شود. اغلب اوقات ، این لاغری فقط موقتی است.با گذشت موارد استرس زا ممکن است وزن شما به حالت عادی برگردد. وقتی استرس دارید ، ممکن است رفتارهای متفاوتی را نسبت حالت عادی انجام دهید ، مانند کم شدن وعده های غذایی یا بیدار ماندن در شب. حتی افراد خونسرد هم اغلب استرس را تجربه می کنند. در حالی که اضطراب گاهی اوقات امری عادی است، اما استرس مکرر ممکن است علامت یک اختلال روانی یا جسمی باشد.استرس چیزی است که از مغز شما سرچشمه می گیرد اما واکنش های جسمی زیادی را به دنبال دارد.

مکانیسم های که استرس می تواند باعث کاهش وزن شود:

التهاب و فعال شدن عصب واگ

استرس و انتخاب های غذایی نامناسب در نتیجه استرس می تواند به التهاب گسترده و کاهش وزن کمک کند. این التهاب می تواند باعث فعال شدن عصب واگ شود که بر نحوه پردازش روده و متابولیسم غذا تأثیر می گذارد.

فعال شدن پاسخ جنگ یا گریز بدن

هنگامی که بدن تحت یک فشار روحی است، سیستم عصبی سمپاتیک باعث ترشح اپی نفرین، که آدرنالین نیز نامیده می شود، از غدد فوق کلیوی می شود. هجوم اپی نفرین واکنش جنگ یا گریز بدن را فعال می کند، که فرد را برای فرار یا مبارزه با یک تهدید قریب الوقوع آماده می کند.

اپی نفرین باعث می شود قلب تندتر بزند و تنفس سریعتر شود که می تواند کالری بسوزاند. علاوه بر این، نحوه هضم غذا توسط روده را تغییر می دهد و سطح گلوکز خون را تغییر می دهد.

محور HPA

تغییر محور HPA

محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) پاسخ بدن به استرس را کنترل می کند که بر سطح کورتیزول تأثیر می گذارد.

هنگامی که بدن تحت استرس است، غده هیپوفیز به غدد فوق کلیوی سیگنال می دهد تا کورتیزول ترشح کند. این هورمون با آزاد کردن اسیدهای چرب و گلوکز از کبد، سوخت بدن برای انرژی را افزایش می‌دهد.

کورتیزول همچنین به تنظیم پاسخ ایمنی بدن و کاهش التهاب کمک می کند. استرس مزمن عملکرد محور HPA را مختل می کند و باعث تغییر در متابولیسم و عادات غذایی می شود.

ناراحتی دستگاه گوارش

استرس بر ارتباط بین مغز و دستگاه گوارش (GI) تأثیر می گذارد و علائم GI را آشکارتر می کند. استرس بر تمام قسمت های دستگاه گوارش، از جمله مری (لوله غذا)، معده و روده تأثیر می گذارد.

علائم گوارشی :

سوزش سر دل یا رفلاکس
مشکل در بلع
گاز
نفخ
درد شکم
حالت تهوع
استفراغ
افزایش یا کاهش اشتها
اسهال
یبوست
اسپاسم عضلانی

این علائم می تواند بر عادات غذایی فرد تأثیر بگذارد که ممکن است منجر به کاهش وزن شود.

خواب

اختلال در خواب

استرس همچنین می تواند بر الگوهای خواب شما تأثیر بگذارد. به خواب رفتن و به همان اندازه خواب ماندن زمانی که احساس استرس می کنید سخت است. به نوبه خود، اختلال در خواب می تواند باعث شود همیشه احساس تنبلی و خستگی کنید. ناگفته نماند که از دست دادن خواب در طول زمان می تواند باعث افزایش تولید کورتیزول شود.

سوزاندن کالری

در شرایط اضطراب، می توانید کالری اضافی را با حرکت عصبی بخشی از بدن خود بسوزانید – مانند ضربه زدن به پاها یا کلیک کردن روی انگشتان. همچنین ممکن است احساس کنید که باید با ورزش کردن از شر استرس خلاص شوید و در نهایت به ورزش بیش از حد برسید، که می تواند منجر به کاهش وزن ناخواسته شود.

روش های کنترل استرس

  • رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی متعادل می تواند از سیستم ایمنی سالم و ترمیم سلول های آسیب دیده حمایت کند. انرژی اضافی مورد نیاز برای مقابله با رویدادهای استرس زا را فراهم می کند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که غذاهای خاصی مانند چربی های غیراشباع چندگانه از جمله چربی های امگا 3 و سبزیجات ممکن است به تنظیم سطح کورتیزول کمک کنند. [10] اگر به دلیل خستگی یا مشغله زیاد برای تهیه وعده های غذایی در خانه اغلب به فست فود تکیه می کنید، برنامه ریزی وعده های غذایی را در نظر بگیرید، عملی که می تواند در طولانی مدت به صرفه جویی در زمان کمک کند، وعده های غذایی سالم تری را تضمین کند.

  • خوردن آگاهانه

شیوه‌های تغذیه آگاهانه با تشویق به نفس‌های عمیق، انتخاب‌های متفکرانه غذایی، تمرکز توجه بر روی وعده غذایی و جویدن آهسته و کامل غذا با فشارهای روحی مقابله می‌کند. این کار لذت بردن از غذا را افزایش می دهد و هضم را بهبود می بخشد. خوردن آگاهانه همچنین می تواند به ما کمک کند متوجه شویم که چه زمانی غذا می خوریم نه به دلیل گرسنگی فیزیولوژیکی، بلکه به دلیل آشفتگی روانی، که ممکن است ما را به خوردن بیشتر به عنوان مکانیسم مقابله سوق دهد.

 ورزش | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

  • تمرین و ورزش منظم

فعالیت بدنی به کاهش فشار خون و سطح هورمون استرس کمک می کند. ورزش های هوازی مانند پیاده روی و رقص باعث افزایش تنفس و ضربان قلب می شود به طوری که اکسیژن بیشتری به سلول های بدن می رسد. این باعث کاهش تنش در عضلات از جمله قلب می شود.

  • مدیتیشن یا تکنیک های تنفس عمیق

مدیتیشن سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال میکند.

 

نقش رژیم غذایی

استرس، به دلیل تأثیرات آن بر فرآیندهای بدن، می تواند باعث کاهش وزن یا افزایش وزن شود.استرس بر تولید هورمون های استرس و سیستم گوارش تأثیر می گذارد که می تواند منجر به تغییر در اشتها و متابولیسم شود.فرد می تواند از انواع تکنیک های خودیاری برای کاهش و کنترل آن استفاده کند.اگر فردی نمی تواند استرس را تحت کنترل داشته باشد یا کاهش وزن ناخواسته مداوم را تجربه می کند، باید با پزشک خود تماس بگیرد.

اگر قصد شما کاهش یا افزایش وزن، درمان یا پیشگیری بیماری‌ها یا حتی داشتن سبک زندگی و رژیم سالم‌تر است، مشاور تغذیه‌ی آنلاین بهترین راه برای رسیدن به این اهداف و دیدن نتایج است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید:

Whatsapp:  +98 930 895 0913

Instagram: dr_radfardiet

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24