ابتلا به کرونا و عوارض آن در کمین افراد چاق

ابتلا به کرونا و عوارض آن در کمین افراد چاق | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

خطر ابتلا به کرونا و عوارض آن در کمین افراد چاق

وضعیت وزنی فرد نیز در ریسک ابتلا او به کرونا دخیل است. افرادی که دچار چاقی هستند نسبت به بزرگسالان با وزن سالم بیشتر مستعد ابتلا به COVID-19 شدید و مرگ و میر ناشی از COVID-19 هستند. در مطلب امروز سایت متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان به بررسی خطرات ابتلا به کرونا و عوارض آن در کمین افراد چاق خواهیم پرداخت.

تغذیه یکی از عوامل بسیار مهم است که سطح پاسخ ایمنی را تعیین می کند و تغذیه خوب در حمایت از پاسخ ایمنی مهم است. ایمنی ممکن است در افراد مسن، به ویژه در افرادی که ضعیف هستند و در افرادی که مبتلا به چاقی هستند، در افرادی که دچار سوءتغذیه و کمبود ریزمغذی دارند، مختل شود. اختلالات ایمنی مرتبط با سوتغذیه ، حساسیت به عفونت را افزایش می‌دهد و به عفونت‌ها اجازه می‌دهد تا شدیدتر و حتی کشنده شوند. تغذیه خوب همچنین در ترویج باکتری های مفید متنوع روده مهم است که به نوبه خود از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند.

باید توجه داشت :بیماری های غیر واگیر (NCD) حدود 70 درصد از کل مرگ و میرها را در سراسر جهان تشکیل می دهند. این بیماری همه گیر بر توانایی مقابله با بیماری های غیرواگیر با اختلالاتی که در خدمات بهداشتی در کشورهای سراسر جهان ایجاد کرده است، تأثیر گذاشته است. لغو مراقبت های انتخابی، کمبود وسایل حمل و نقل به دلیل قرنطینه، کمبود نیروی انسانی برای رسیدگی به تعداد بسیار زیاد موارد و تعطیلی خدمات بیمارستانی از دلایل ذکر شده بود. همراه با سایر عوامل خطر – رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل، عدم فعالیت بدنی و استرس – بیشتر افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر را در معرض خطر قرار می دهد.

اصلاح الگوی غذایی

تغذیه سالم به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. و برعکس، فقدان یک رژیم غذایی سالم می تواند. منجر به تضعیف ایمنی ذاتی و اکتسابی شود و فرد را مستعد ابتلا به عفونت ها کند. با این حال، می توان با اصلاح الگوی غذایی سیستم ایمنی را تقویت کرد. راهنمای الزامات سلامت مرتبط با سیستم ایمنی، ویتامین ها و عناصر کمیاب خاصی مانند روی، آهن، سلنیوم و مس را برای نقش آنها در عملکرد سیستم ایمنی شناسایی کرده است. بررسی ریزمغذی‌ها و تأثیر آن‌ها بر سیستم ایمنی، نقش ویتامین‌های C و D و روی را در تقویت حمایت ایمنی و کاهش خطر عفونت‌ها نشان می‌دهد. بنابراین، مصرف یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی برای حمایت از سیستم ایمنی و مقابله با عوامل بیماری زا عاقلانه است.

ابتلا به کرونا و عوارض آن در کمین افراد چاق | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

عدم دریافت مواد مغذی کافی

تغذیه نامناسب مقادیر کافی از مواد مغذی مورد نیاز سیستم ایمنی را برای عملکرد خوب فراهم نمی کند. و این امر با افزایش حساسیت به عفونت و ناتوانی در مبارزه با ویروس ها و باکتری ها وارد شده بدن می شود. در این رابطه نقش ریزمغذی ها در حمایت از سیستم ایمنی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات بسیاری ثابت کرده اند ریز مغذی های متعدد نقش حیاتی در حمایت از پاسخ ایمنی دارند .نقش ویتامین‌های مختلف همچون A، C و Dو مواد معدنی همچون روی، مس و آهن به خوبی بررسی شده است و نشان می دهد. که کمبود چندین مورد از این ریزمغذی ها بسیاری از جنبه های ایمنی ذاتی و اکتسابی را مختل می کند و حساسیت ابتلا به عفونتها را افزایش می دهد .

بطور مثال نتایج چندین مطالعه نشان داده است. که پایین بودن سطح ویتامین D خطر ابتلا به SARS-CoV-2 و افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان با COVID-19 و حتی مرگ را افزایش می‌دهد. در خصوص عنصر روی نیز این عنصراز فعالیت بسیاری از سلول های سیستم ایمنی پشتیبانی می کند، به کنترل استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کند و دارای اثرات ضد ویروسی از جمله مهار تکثیر کروناویروس ها خاصی است. که از منابع مهم روی انواع گوشت، حبوبات و مغز دانه است.

وضعیت وزن

باید توجه داشت وضعیت وزنی فرد نیز در ریسک ابتلا او به کرونا دخیل است. افرادی که دچار چاقی هستند نسبت به بزرگسالان با وزن سالم بیشتر مستعد ابتلا به COVID-19 شدید و مرگ و میر ناشی از COVID-19 هستند. به عنوان مثال، یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز اخیراً منتشر شده از 22 مطالعه از هفت کشور در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا است. گزارش داده است که چاقی با افزایش شانس 3 برابری احتمال بروز علائم شدید COVID-19 مرتبط است . همچنین نیاز به بستری شدن 1.6 برابر، بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه 1.3 برابر ،تحت تهویه مکانیکی تهاجمی 1.7 برابر و ابتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد 2.8 برابر در مقایسه با بیماران با وزن طبیعی است.

دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


بیشتر بخوانید :

علائم و عوارض کم خونی میکروسیتیک

خاصیت آنتی اکسیدانی عنصر سلنیوم

افراد مبتلا به آلزایمر و نگرانی های تغذیه ای

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24