مدیریت استرس با مواد غذایی

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مدیریت استرس با مواد غذایی

تغذیه ، سبک زندگی و مدیریت استرس

آیا زمانی که استرس دارید میل به مصرف غذا دارید؟ اگراینطور است، شما فقط چنین ویژگی را ندارید. این واقعیت است که استرس می‌تواند بر انتخاب‌های غذایی تاثیر بگذارد، با این حال آیا غذاها یا مواد مغذی می توانند به شما در کاهش استرس کمک کنند؟

پاسخ به استرس و اضطراب

وقتی احساس اضطراب یا استرس می کنید، سیستم عصبی مرکزی شما هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را آزاد می کند. این هورمون ها بدن شما را برای عمل مقابله با اضطراب آماده می کنند. به عنوان مثال ضربان قلب افزایش می باید، فشار خون بالا می رود و ممکن است دفعات تنفس شما افزایش یابد. طولانی شدن استرس می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. علاوه بر احساس اضطراب، بسیاری از افراد ممکن است افسرده شوند و در داشتن یک خواب خوب مشکل پیدا کنند یا مشکلات گوارشی را تجربه کنند.

آیا برخی از مواد مغذی می توانند استرس را کاهش دهند؟

مطالعات اخیر تاثیر مواد مغذی مانند ویتامین های و مواد معدنی بر عملکرد عادی مغز را نشان داده اند. برای تامین املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن نیازی نیست شما مکمل مصرف کنید. بهترین راه برای تامین آن‌ها از طریق غذاهایی است که می خورید .به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان از جمه ویتامین های A، C،E و سلنیوم و دریافت کافی ویتامینهای گروه B شامل B1،B6،B9،B12 به همراه سایر مواد مغذی هستند که ممکن است با هم در جهت تقویت سلامت عمل کنند و بسیاری از غذاها مانند غلات کامل، میوه، سبزیجات، لبنیات، حبوبات و گوشت انواع ویتامین های گروه B را به طور طبیعی تامین می کنند.

چطور از پرخوری عصبی جلوگیری کنیم ؟

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مصرف غلات در شب

مبارزه با استرس

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کنترل اضطراب خود انجام دهید پیروی از یک برنامه غذایی متعادل ، متنوع و سالم است. تنوع بدین معنی است که از همه گروههای غذایی اصلی شامل گروه نان و غلات ، شیر و لبنیات ، حبوبات و مغزدانه ، گوشت و تخم مرغ ، میوه ها ، سبزی ها همچنین شرکت در فعالیت بدنی منظم برای مدیریت استرس مفید است. پنج دقیقه ورزش در روز می تواند مفید باشد. یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه غذایی سالم و متناسب داشته باشید .

راه های دیگر برای کمک به کاهش ااضطراب شامل موارد زیر باشد:
• فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن، تصویرسازی هدایت شده و یا ورزش های هوازی و یوگا
• معاشرت با دوستان و آشنایان برای حمایت عاطفی در شرایط استرس زا
• اگر استرس شما را به مواد غذایی ترغیب می کند ، غذاهای سالم و کم کالری مانند هویج، کرفس، کاهو یا ذرت بو داده تهیه کنید.

بیشتر بخوانید : تاثیر تغذیه سالم بر بیماری افسردگی

ارتباط با متخصص تغذیه دکتر محمد رادفر

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24