مصرف اسید فولیک در دوران بارداری

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مصرف اسید فولیک در دوران بارداری

اسید فولیک و بارداری 

دریافت کافی اسید فولیک در دوره قبل از بارداری و دوره بارداری حائز اهمیت است. نـقـایص مـادرزادی لـولـه عصبی منجر به ایجاد ناهنجاری در لوله نخاع،و مغز می شود. خطر نقایص مادرزادی لوله عصبی به طور قابل ملاحظه ای با مکمل اسید فولیک همراه با ر‍‍‍‍‍ژیم غذایی حاوی اسید فولیک کافی قبل و در ماه اول حاملگی پیشگیری می شود .
در دوران بارداری، خطر کمبود اسید فولیک به دلیل تخلیه ذخایر بدن مادر توسط جنین افزایش می یابد. کمبود اسید فولیک در بارداری خطر نقایص لوله عصبی شامل شکاف کام، صدمه مغزی و نقایص لوله عصبی را افزایش می دهد. نقایص لوله عصبی جنین به دلیل تکامل غیر طبیعی لوله عصبی ایجاد می شود.

بسیاری از این نقایص با مصرف مکمل اسید فولیک در سنین باروری قابل پیشگیری است. به این دلیل به زنانی که قصد بارداری دارند توصیه شده است که قبل از بارداری و در حین بارداری اسید فولیک مصرف نمایند .
اسید فولیک در پیشگیری از سقط جنین نیز نقش دارد. بسیاری از متخصصین زنان و سایر پزشکان استفاده روزانه از ویتامین ب کمپلکس را همراه با 800 تا 1000 میکروگرم اسیدفولیک برای پیشگیری از سقط تجویز می کنند. این روش برای پیشگیری از سقط در چندین مطالعه با نشان دادن ارتباط بین اختلال در متابولیسم هوموسیستئین و سقط های مکرر تایید شده است.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | رعایت تغذیه صحیح می توان از کمبود اسید فولیک

با رعایت تغذیه صحیح می توان از کمبود اسید فولیک جلوگیری کرد :

اکثــر منــابع غذایی غنی از اسید فولیک علاوه بر افزایش میزان دریافت فولات مورد نیاز بدن می توانند از طریق دیگری در سلامتی فرد نقش مهمی را ایفا نمایند به دلیل این که :

  1.  منابع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند.
  2. دارای فیبر بالایی می باشند.
  3.  دارای چربی کمتری هستند.
  4.  فاقد کلسترول می باشند.
  5.  میزان سدیم آن ها کم است.

مطالب پیشنهادی مرتبط : 

ارتباط با ما 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24