باور های تغذیه ای نادرست | بخش دوم

باور های تغذیه ای نادرست | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

باور های تغذیه ای نادرست چیست؟

باور های تغذیه ای نادرست : این مطلب ادامه مطلب باورهای تغذیه ای نادرست می باشد تا پاپان همراه ما باشید

مصرف انواع میوه ‎ها تاثیری در افزایش وزن ندارد

*مصرف انواع میوه ‎ها تاثیری در افزایش وزن ندارد و افرادی که از رژیم‎های غذایی کم کالری پیروی می‎کنند می‎توانند به میزان دلخواه از انواع میوه استفاده کنند
بعضی از افراد بر این باور هستند که می‎توانند هر مقدار که مایل هستند میوه مصرف کنند. بدون این که وزن‎شان تغییر کند. موردی که در این خصوص باید به آن توجه کرد این است که هر سهم میوه حدود 60 کیلوکالری انرژی برای بدن تأمین می‎کند و زیاده‎روی در مصرف میوه‎ها می‎تواند به راحتی باعث شکست برنامه کاهش وزن شود.

از این رو افرادی که بدنبال کاهش وزن هستند، باید بسته به میزان کل انرژی دریافتی‎شان مقدار معینی میوه مصرف کنند و همچنین سعی کنند تا حد امکان آبمیوه را جایگزین خود میوه نکنند، چون در بیشتر موارد نصف لیوان آبمیوه معادل یک سهم میوه انرژی دارد، ولی مواد مغذی و فیبر کمتری را برای بدن تأمین می‎کند. معمولاً در بیشتر برنامه‎های غذایی کم کالری برای کاهش وزن، مصرف آزاد سبزی‎های غیر نشاسته‎ای به دلیل محتوی انرژی پایین و فیبر بالا توصیه می‎شود.

*مصرف سرکه سیب، گریپ‎فروت و یا چای سبز و یا حذف یک وعده غذایی می‎تواند باعث کاهش وزن شود

در خصوص کاهش وزن آنچه که به عنوان برنامه غذایی سالم پذیرفته شده است، این است که افراد بتوانند در طی روز سه وعده غذایی اصلی و حداقل دو میان‎وعده سالم مصرف کنند. نکته مهم این است که مواد غذایی کم‎کالری و مغذی در این برنامه غذایی گنجانده شود. کاهش بیش از حد دریافت کالری می‎تواند با کاهش متابولیسم باعث ایجاد افزایش وزن شود.

آنچه امروزه در بین عموم مردم برای کاهش وزن رواج بیشتری دارد این است که افراد معمولاً وعده غذایی شام را حذف می‎کنند و یا فقط انواع سالاد یا میوه را در این وعده غذایی می‎گنجانند. نکته حائز اهمیت این است که برنامه‎های غذایی کاهش وزن باید بتوانند نیاز روزانه بدن به درشت‎مغذی‎ها، ویتامین‎ها و املاح معدنی را بدون انرژی اضافی تأمین کنند و همچنین نباید باعث کاهش ذخایر مواد مغذی بدن شوند. از این رو حذف یک وعده غذایی فرصت تأمین مواد غذایی ضروری برای بدن را از بین می‎برد.

از طرفی افراد با فرض این که از مصرف یک وعده غذایی چشم‎پوشی می‎کنند، ممکن است در دو وعده غذایی دیگر بیش از نیاز روزانه مواد غذایی مصرف کنند و علیرغم حذف یک وعده غذایی به هدف کاهش وزن دست نیابند. مورد دیگر گرسنگی‎های طولانی است که می‎تواند باعث ایجاد مواد کتونی در بدن شود که از این طریق می‎تواند در کنترل اشتها نقش داشته باشد، اما آنچه باید هدف برنامه‎های غذایی کم کالری قرار بگیرد. اصلاح شیوه زندگی است که قسمتی از آن محدود کردن مصرف مواد غذایی ناسالم و پرکالری و گنجاندن مواد غذایی سالم و مغذی در وعده‎های اصلی و میان‎وعده‎های غذایی می‎باشد.


بیشتر بدانید : ۹ نوع کربوهیدارت را هیچگاه از رژیم تان حذف نکنید


تحقیقات علمی کمی ادعای کاهش وزن بدن مخصوصاً چربی شکمی با مصرف سرکه سیب را تأیید می‎کند. آنچه در مورد سرکه سیب باید مورد توجه قرار گیرد این است که این ماده اسیدیته بالایی دارد. و اگر به میزان کافی رقیق نشود و یا اگر به دفعات مصرف شود می‎تواند باعث تحریک مخاط گلو شود. هم چنین مصرف سرکه سیب می‎تواند. با اثر بخشی بعضی از مکمل‎های غذایی و داروها از جمله انسولین و انواع مدرها (ادرارآورها) تداخل کند.

گریپ ‎فروت به عنوان عضوی از خانواده مرکبات غنی از ویتامین C و فیبر است. و می‎تواند در کاهش بیماری‎های مزمن مؤثر واقع شود. تأثیر گریپ فروت در کاهش وزن می‎تواند بدلیل احساس سیری به دنبال مصرف آن باشد. که این مورد فقط مختص گریپ‎فروت نیست و در صورتی که فرد از یک رژیم غذایی کم کالری پیروی کند، تمام میوه‎ها و سبزی‎ها (به غیر از سبزی‎های نشاسته‎ای) می‎تواند همین خاصیت را در کاهش وزن داشته باشد. و گریپ‎فروت خاصیت مضاعفی در این مورد ندارد و ادعای چربی‎سوزی با مصرف آن پایه علمی ندارد.


بیشتر بدانید : رژیم برای بهبود التهاب روده


باور های تغذیه ای نادرست | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

چای سبز به عنوان یک منبع غنی از آنتی‎اکسیدان‎ها در نظر گرفته می‎شود. که نقش آن در پیشگیری از انواع سرطان‎ها و بیماری‎های قلبی- عروقی بر کسی پوشیده نیست. اما مصرف آن نمی‎تواند باعث کاهش قابل ملاحظه وزن شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف مداوم یک فنجان چای سبز در طی سال می‎تواند باعث کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم شود. اما موردی که گاهی اوقات توسط افراد مختلف که از این چای استفاده می‎کنند. بیان می‎شود این است که نوشیدن آن می‎تواند در کاهش تمایل به انواع تنقلات به ویژه انواع خوراکی‎های شیرین به آنها کمک کند. همچنین این احتمال وجود دارد که افراد با جایگزین کردن چای سبز که فاقد انرژی است. به جای ‎عده‎های پر انرژی بتوانند وزنشان را کاهش دهند که در این مورد نیز جایگزین کردن هر نوشیدنی فاقد کالری و یا کم کالری می‎تواند به حصول نتیجه مشابه منجر شود.


دکتر محمد رادفر
متخصص تغذیه و رژیم درمان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر محمد رادفر کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی :

نکات تغذیه برای سلامت روان

آشنایی با رژیم بدون گلوتن

خوراکی‌های ضروری در رژیم غذایی زنان

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24