بررسی خواص تغذیه‌ای جلبک ها

بررسی خواص تغذیه‌ای جلبک ها | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

بررسی خواص تغذیه‌ای جلبک ها

جلبکها تک سلولی هستندکه در آب‌های تازه می‌رویند.جلبک  به علت میزان بالای کلروفیل موجود در آن، بویی شبیه به علف یا چمن دارد. میزان کلروفیل در  جلبک از هر گیاه دیگری در دنیا بیشتر است. جلبک میلیاردها سال است که روی کره زمین وجود دارد و یکی از اولین غذاهای موجود در زمین بوده است. فسیل‌هایی از جلبک یافت شده که قدمت آنها به سه میلیارد سال پیش باز می‌گردد. جلبک یکی از سالم‌ترین غذاهاست.

نحوه پرورش جلبک

جلبک در استخرهای بزرگ آب تمیز پرورش می‌یابد. ابتدا آب استخر را یونیزه کرده، سپس از صافی عبور می‌دهند تا صاف و زلال شود. جلبک هر 24 ساعت یکبار چهار برابر می‌شود و این نشانه خلوص ژنتیکی و تاثیر فوق‌العاده آن در سلامت انسان است. برای مثال، جلبک باعث می‌شود که باکتری‌های مفید معده انسان به نام لاکتوباسیل‌ها چهار برابر سریع‌تر رشد کنند.

جلبک مناسب خوردن

بیش از 70000 نوع جلبک وجود دارد که بعضی از آنها بسیار مغذی و بعضی بی‌نهایت سمی هستند. جلبک های آب شیرین یکی از انواع خاص جلبک است که خواص مفید فراوانی دارد.

کشف جلبک

جلبک حدودا اواخر قرن 19 میلادی کشف شد. در دهه 1940 ژاپنی‌ها شروع به مطالعه وسیع‌تر درباره آن کردند. شهرت امروزه جلبک بیشتر مرهون تلاش آنها برای شناخت این جلبک است. ژاپنی‌ها بیش از آنچه که آمریکاییان ویتامین C مصرف می‌کنند، جلبک می‌خورند و این در حالی است که ویتامین C رایج‌ترین ویتامین مصرفی آمریکایی‌هاست. البته جلبک قوی‌تر از یک غذای کامل یا هر مولتی ویتامین یا مکمل دیگر است.

مکان رشد جلبک

تایوان بزرگ‌ترین تولیدکننده جلبک است و بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده آن را با دقت بسیار از نظر خلوص و آلودگی باکتریایی آزمایش می‌کند. این شرکت تنها شرکت دنیاست که اجازه صدور جلبک را به ژاپن دارد و مورد تأیید وزارت بهداشت ژاپن می‌باشد.

اثرات سودمند جلبک

علاوه بر اینکه جلبک تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دارد، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت و آن را کاملا سم‌زدایی می‌کند.

تحقیقات علمی راجب جلبک

جلبک یکی از مواد غذایی است که بیشترین تحقیقات علمی در مورد آن انجام شده است و بنابر تصمیم ناسا یکی از اولین گیاهانی خواهد بود که در ایستگاه فضایی پرورش داده خواهد شد. تحقیقات در مورد این جلبک توسط دانشمندان، دانشگاه‌ها، صنایع خصوصی و تولیدکنندگان جلبک انجام شده و تا جایی که به سلامت انسان مربوط می‌باشد، تا به حال حتی یک اثر منفی در مورد آن گزارش نشده است.

بررسی خواص تغذیه‌ای جلبک ها | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

خواص جلبک

اولین نتیجه مصرف جلبک گوارش بهتر است؛ به‌خصوص اگر یبوست و دهان بدبو داشته باشید. هم یبوست و هم بوی بد دهان به راحتی با خوردن جلبک برطرف می‌شود. برخی از خواص دیگر جلبک نیاز به بررسی بیشتری دارد. به طور مثال گفته می‌شود که می‌تواند با فلزات سنگین و دیگر مواد صناعی ترکیب شده و آنها را از جریان خون خارج کند؛ ولی برای اثبات این ادعا باید میزان فلزات سنگین خون را قبل و بعد از مصرف جلبک اندازه گرفت. بسته به میزان مصرف جلبک سه تا شش ماه طول می‌کشد که فلزات سنگین از خون خارج شوند.

زمان مصرف جلبک

در هر زمانی از شبانه‌روز می‌توان جلبک را خورد. مقدار مورد نیاز بدن را می‌توان یکجا و یا طی چند نوبت در طول روز مصرف کرد، که البته شکل دوم بهتر است. توصیه می‌شود جلبک را 30-20 دقیقه قبل از غذا میل کنید، زیرا به هضم غذا و جذب مواد مغذی کمک می‌کند. صبح نیز زمان خوبی برای مصرف جلبک ست؛ ولی هرگز آن را بلافاصله قبل یا بعد از قهوه یا نوشابه نخورید، زیرا کافئین بی‌نهایت برای هضم و گوارش مضر است.

بهترین زمان مصرف جلبک

از آنجا که جلبک باعث می‌شود که باکتری‌های معده، موسوم به لاکتوباسیل‌ها، چهار برابر سریع‌تر از معمول تکثیر شوند، خوردن جلبک نزدیک زمان غذا، موجب می‌گردد که گوارش بهتر انجام شود و جذب مواد مغذی نیز افزایش یابد.
کاهش آنزیم‌های گوارشی و کمبود اسید کلریدریک معده از جذب مواد مغذی جلوگیری می‌کند. کمبود مزمن مواد مغذی و تشکیل و تجمع مواد سمی در بدن و مغز یکی از فاکتورهای مهمی است که برای سلامتی همه افراد و بخصوص سالمندان مشکلاتی ایجاد می‌کند. برای مثال، در نمونه‌های مغز تمام افراد مبتلا به آلزایمر سطح بالایی از آلومینیوم مشاهده شده است.

جلبک و مبارزه با سرطان

اینترفرون یکی از بزرگ‌ترین دفاع‌‌های طبیعی بدن علیه سرطان است و مشخص شده که جلبک تولید اینترفرون را افزایش می‌دهد. یکی از راه‌های مبارزه با سرطان استفاده از عناصری است که تولید و فعالیت ماکروفاژها را تحریک می‌کنند. اینترفرون یکی از ترشحات طبیعی بدن است که به نظر می‌رسد تحریک‌کننده ماکروفاژها باشد. جلبک با افزایش اینترفرون باعث تحریک فعالیت سلول‌های T و ماکروفاژها شده و توانایی سیستم ایمنی بدن را در مبارزه با سرطان و مهاجمان بیگانه از قبیل باکتری‌ها، ویروس‌ها، مواد شیمیایی و پروتئین‌های بیگانه افزایش می‌دهد. البته درمان سرطان مبحثی پیچیده است که نیاز به بررسی و تحقیق بسیاری دارد.

استفاده از جلبک به صورت موضعی

می‌توان پودر جلبک را با کمی آب مخلوط کرد و روی بریدگی‌ها و خراش‌ها مالید. عامل رشدی که در جلبک وجود دارد باعث تاثیر مثبت آن در بافت پوست و درمان سریع‌تر آن می‌شود. اگر کسی یک سال به طور مرتب از جلبک استفاده کند، حتی بدون استفاده موضعی از جلبک، تأثیر آن را در بهبود زخم‌ها و بریدگی‌ها مشاهده خواهد کرد.

مواد مغذی در جلبک ها

آمینواسیدها (پروتئین)، آنزیم‌ها (از جمله آنزیم پپسین برای گوارش)، ویتامین‌ها، مواد معدنی و کربوهیدرات‌ها از مواد تشکیل‌دهنده جلبک می‌باشند. 60 درصد جلبک را پروتئین تشکیل می‌دهد که به صورت اسیدهای آمینه می‌باشند. 18 تا 22 نوع آمینواسید شناخته شده در جلبک وجود دارد. پروتئین جلبک ارزشمندتر از سایر منابع پروتئینی از قبیل گوشت، ماهی و تخم‌مرغ است، زیرا پروتئین این مواد از نوع ثانویه است؛ به این معنا که آمینواسیدها تبدیل به پروتئین شده‌اند و بافت تخم‌مرغ و گوشت را تشکیل داده‌اند.
وقتی ما غذاهایی چون گوشت را می‌خوریم، بدن ما پروتئین را می‌شکند و به آمینواسید تبدیل می‌کند؛ در حالی که با مصرف جلبک آمینواسید مستقیما وارد بدن می‌شود. به جز جلبک و اسپیرولینا هیچ منبع طبیعی پروتئین دیگری وجود ندارد که چنین آرایه کامل و متعادلی از آمینواسیدها داشته باشد.

مصرف هم زمان ویتامین و جلبک

استفاده از مولتی ویتامین همزمان با جلبک زیانی ندارد؛ ولی نیاز به این کار هم نیست. جلبک طیف وسیعی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنزیم‌ها را دارد.

جلبک ویتامین نیست!

خیر، جلبک یک نوع غذا است و با ویتامین‌ها تفاوت دارد. گرچه انواع گوناگونی از ویتامین، مواد معدنی و آنزیم‌ها در آن موجود می‌باشد. از بسیاری جهات از مکمل‌های ویتامینی مفیدتر و برتر است. زیرا جلبک طبیعی است و ویتامین‌ها و مواد معدنی و آمینواسیدهای آن به طور طبیعی در یکدیگر آمیخته شده‌اند. ولی قرص‌های ویتامین، مخلوطی از کنسانتره و اسانس هستند. که به طور مصنوعی با یکدیگر ترکیب شده‌اند. فرمول آنها فقط روی کاغذ با فرمول ویتامین‌های طبیعی مشابه است. غذاهایی همچون جلبک میزان چشمگیری از مواد مغذی را که به طور طبیعی متعادل شده‌اند، در اختیار بدن قرار می‌دهد که هرگز در بدن تجمع نمی‌کنند و مسموم‌کننده نیستند.

رشد بیشتر با جلبک

عامل رشد جلبک مخلوطی از RNA، DNA، آمینواسید، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این ماده باعث رشد سریع‌تر کودکان می‌شود و سیستم ایمنی بزرگسالان را تقویت می‌کند.

صفحه اینستاگرام دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان


مطالعه بیشتر :

معجزه سلامتی با ویتامین D

فواید استفاده از غذاهای ارگانیک

کمبود ید در گیاهخواران

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24