تاثیر نخوردن صبحانه در ایجاد بیماری قلبی

تاثیر نخوردن صبحانه در ایجاد بیماری قلبی | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

تاثیر نخوردن صبحانه در ایجاد بیماری قلبی

وظیفه قلب پمپاژ خون است و دو پمپ چپ و راست دارد. پمپ سمت راست، خون اندام‌ها و دیگر مناطق بدن را از دهلیز راست به داخل ریه می‌فرستد و در ریه‌ها با از دست دادن دی اکسید کربن و دریافت اکسیژن به دهلیز چپ باز می‌گردد. پس از آن خون سرشار از اکسیژن با پمپاژ بخش چپ قلب به سایر نقاط بدن می رود. این دو پمپ باید به صورت همزمان و هماهنگ عمل کنند و اگر اختلالی در این روند وجود داشته باشد فرد دچار نارسایی قلبی می‌گردد.

فعالیت طبیعی قلب

قلب باید بتواند در حالت استراحت 5 لیتر خون را در دقیقه پمپ کند و در حال فعالیت این مقدار به ویژه در ورزش‌های سنگین تا 5 برابر افزایش می‌یابد. به هر دلیلی در بیماری‌های مادرزادی مثل تنگی دریچه ، سوراخ بین بطن ها و دهلیزها و مشکل عضله‌های قلبی که اصطلاحا کاردیو میوپاتی نامیده می شود؛ پمپاژ دچار مشکل می‌شود. بی نظمی و آریتمی هم می‌تواند موجب اختلال در روند پمپاژ خون شده و نارسایی ایجاد کند. فشار خون بالا و دیابت هم می‌توانند موجب نارسایی قلبی شوند. گروهی از این علائم به دلیل نرسیدن خون به احشاء ایجاد می شود. در این حالت کلیه‌ها و کبد دچار نارسایی می‌شوند و فرد را دچار خستگی می‌کند. برخی علائم هم به دلیل این است که خون به درون ریه پس می‌زند و فرد در هنگام راه رفتن و طی سربالایی دچار تنگی نفس و سرفه می شود.

تاثیر نخوردن صبحانه در ایجاد بیماری قلبی | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

درمان نارسایی قلبی

ابتدا از پیشگیری شروع می‌شود. اگر فشار خون و دیابت کنترل شوند موجب پیشگیری از نارسایی قلبی می‌شوند. همچنین با اصلاح دریچه‌های قلب و سوراخ بین دهلیزی و بطنی می توان نارسایی قلبی را کنترل کرد و از نظر غذایی به غیر از داروها که در نارسایی قلبی کاربرد بسیاری دارند، استفاده از رژیم کم‌نمک از نارسایی قلبی جلوگیری می‌کند.

اهمیت خوردن صبحانه

نخوردن صبحانه موجب به هم ریختن سیستم متابولیسم بدن می‌شود و شرایط را برای ایجاد بیماری‌های قلبی و دیابت فراهم می‌کند به همین دلیل توصیه ما بر این است که وعده صبحانه حذف نشود.

سندروم متابولیک

ترکیبی از چاقی به ویژه چربی‌های شکمی است که با افزایش چربی‌های داخل شکم ، قند خون و تری گلیسرید و آپنه(وقفه) تنفسی همراه است که موجب تنگی عروق شده و منجر به مقاومت در برابر انسولین می‌شود. بنابراین چاقی هسته مرکزی است که می‌تواند منجر به ایجاد بقیه فاکتورهای خطر به ویژه نارسایی قلبی در انسان شود.


صفحه اینستاگرام دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمان اصفهان


امیدواریم مطلب بالا برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا نظری دارید، لطفا در بخش نظرات سایت مطرح کنید.

مطالب پیشنهادی :

ارتباط دو سویه گلوتن و سلیاک

ارتباط دیابت با کمبود ویتامین D

چگونه بفهمیم کمبود وزن داریم؟

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24