تغذیه در پرکاری تیروئید

نقش تغذیه در سرطان سینه

تغذیه در پرکاری تیروئید یکی از چالشی ترین موارد کاربرد تغذیه در بیماری ها می باشد، برای اینکه بتوان یک رژیم غذایی سالم و یک تغذیه مناسب برای این بیماران تجویز کرد ابتدا باید در مورد فیزیولوژی و کارکرد تیروئید بدانیم و پس از اشنایی با عملکرد تیروئید  در رابطه با پرکاری تیرودئید یا در اصطلاح پزشکی هایپرتیروئیدیسم بدانیم تا بتوانیم دراین بیماران یک رژیم غذایی متعادل و متنوع و سالم ارائه بدهیم. تغذیه در پرکاری تیروئید از جمله چالش هایی می باشد که اکثر بیماران با ان روبرو هستند.

تیروئید

آشنایی با غده تیروئید

تیروئید غده‌ کوچک درون‌ریز یکی از مهمترین اعضای بدن است که مسئولیت تنظیم مصرف انرژی، متابولیسم، تولید گرما، روند رشد و تنظیم خواب را بر عهده دارد. زنان ده برابر بیشتر از مردان در معرض بروز اختلالات تیروئیدی هستند.

تیروئید یک غده درونی به شکل پروانه است که در بخش عرضی حنجره در جلوی گلو قرار گرفته و تاثیر بسیار مهمی بر کارکردهای گوناگون بدن دارد.

احتمال بروز اختلال عملکرد آن در زنان بالای ۳۵ سال بالاست. این غده که ابعاد آن به اندازه انگشت شست است، تقریبا در تمام فرایندهای بدن دخالت دارد.

 • نحوه عملکرد تیروئید

این غده هورمون تیروکسین (T۴) و تری یدو تیرونین (T۳) را تولید و به داخل خون ترشح می‌کند. تاثیر این هورمون‌ها روی بدن به این شرح است:

قلب: این دو هورمون بر میزان تپش قلب اثر می‌گذارد و گردش خون را با شل کردن ماهیچه‌های دیواره رگ‌های خونی کنترل می‌کند.

باروری: هورمون‌های تیروئید مسئولیت تنظیم عادت ماهانه را به‌عهده دارند، کم‌کاری یا پرکاری این غده باعث اختلال در تخمک‌گذاری و پریودهای نامنظم می‌شود.

استخوان‌ها: ترشح این هورمون‌ها در میزان استحکام استخوان‌ها تاثیر دارد. کم‌کاری و یا پرکاری تیروئید ممکن است روند پوکی استخوان‌ها را تسریع کند.

وزن: از آنجا که تیروئید مسئول کنترل میزان سوخت‌وساز بدن است، پرکاری آن باعث کاهش وزن و کم‌کاری آن موجب افزایش وزن می‌شود.

مغز: کم‌کاری تیروئید ممکن است باعث فراموشی، اختلال تمرکز و افسردگی شود. خوشبختانه این علائم با درمان هورمونی برطرف خواهند شد.

پوست: کم‌کاری تیروئید باعث توقف روند عادی رشد سلول‌های پوستی، مو و ناخن می‌شود.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید( هایپرتیروئیدیسم)

هایپرتیروئیدیسم که تیروئید پرکار نیز نامیده می شود، وضعیتی است که تیروئید شما سطوح بالایی از هورمون تیروئید را تولید و ترشح می کند. این وضعیت می تواند باعث افزایش سرعت متابولیسم شود. علائم پرکاری تیروئید شامل ضربان قلب سریع، کاهش وزن، افزایش اشتها و اضطراب است. پرکاری تیروئید را می توان با داروهای ضد تیروئید، ید رادیواکتیو، مسدود کننده های بتا و جراحی درمان کرد.

پرکاری تیروئید چیست؟

زمانی که هورمون های سطح هورمونهای تیروئیدی بالاتر از رنج نرمال باشد پرکاری تیروئید گفته میشود البته زمانی که سطح هورمون تحریک کننده تیروئید یعنی TSH پایین باشد ولی سطح هورمون های تیروئیدی نرمال باشد به این حالت پرکاری تیروئیدی تحت بالینی گفته میشود.

هورمون های تیروئیدی شامل T3 وT4  می باشد. پرکاری تیروئید می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد و وضعیتی است که باید توسط متخصص درمان شود.

نقش تیروئید

تیروئید که در جلوی گردن شما قرار دارد، غده ای پروانه ای شکل است. غدد اندام هایی هستند که در سراسر بدن شما یافت می شوند. برخی از غدد هورمون ها را تولید و آزاد می کنند – موادی که به عملکرد و رشد بدن کمک می کنند. غده تیروئید نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای اصلی بدن  دارد، از جمله:

تنظیم دمای بدن شما
کنترل ضربان قلب
کنترل متابولیسم (فرآیندی که مواد غذایی را که در بدن می‌گذارید به انرژی تبدیل می‌کند که به عملکرد بدن کمک می‌کند).
هنگامی که غده تیروئید  به درستی کار می کند، بدن در تعادل است و همه سیستم های بدن به درستی کار می کنند. اگر تیروئید به همان شکلی که باید کار نکند – ایجاد هورمون های تیروئید خیلی یا خیلی کم – می تواند کل بدن  را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت بین پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید شرایط پزشکی هستند که هر دو به میزان هورمون تیروئیدی که تیروئید شما تولید و ترشح می کند مربوط می شود – تفاوت در میزان آن است.

هنگامی که پرکاری تیروئید دارید، تیروئید شما بیش از حد فعال است و هورمون تیروئید بیش از حد تولید و آزاد می کند.

در دنیای پزشکی، پیشوند “hypo-” به معنای “کم” یا “ناکافی” است. وقتی کم کاری تیروئید دارید، تیروئید شما کم کار است و به اندازه کافی هورمون تیروئیدی را که بدن شما نیاز دارد تولید و ترشح نمی کند.

 

چه کسانی به پرکاری تیروئید مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است پرکاری تیروئید داشته باشد، اما در زنان شایع تر است. پرکاری تیروئید نسبتا نادر است. تقریباً 1٪ از مردم  پرکاری تیروئید دارند.

علائم پرکاری تیروئیدو تغذیه ای پرکاری تیروئید:

پرکاری تیروئید علائم زیادی دارد و می تواند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است برخی از این علائم را تجربه کنید و برخی دیگر یا بسیاری از آنها را همزمان تجربه نکنید. علائم پرکاری تیروئید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب سریع (تپش قلب)
 • احساس لرزش و/یا عصبی بودن
 • کاهش وزن
 • افزایش اشتها
 • اسهال و اجابت مزاج مکرر
 • بینایی تغییر می کند
 • پوست نازک، گرم و مرطوب
 • تغییرات قاعدگی
 • عدم تحمل گرما و تعریق زیاد
 • مشکلات خواب
 • تورم و بزرگ شدن گردن ناشی از بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)
 • ریزش مو و تغییر بافت مو (شکننده)
 • برآمدگی چشم (که با بیماری گریوز دیده می شود)
 • ضعف عضلانی

 

دلایل پرکاری تیروئید

دلایلی که باعث پرکاری تیروئید و دلایل تغذیه در پرکاری تیروئید:

شرایط پزشکی و موقعیت هایی که می توانند باعث پرکاری تیروئید شوند عبارتند از:

بیماری گریوز: در این اختلال، سیستم ایمنی بدن به تیروئید شما حمله می کند. این باعث می شود تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. بیماری گریوز یک بیماری ارثی است (از طریق خانواده منتقل می شود). اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به بیماری گریوز باشد، این احتمال وجود دارد که سایر اعضای خانواده نیز به آن مبتلا شوند. در افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است نسبت به افرادی که در بدو تولد به آنها مرد اختصاص داده شده است، شایع تر است. بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است که حدود 85 درصد موارد را تشکیل می دهد.

گره های تیروئید: ندول تیروئید توده یا رشد سلول های غده تیروئید شما است. آنها می توانند بیش از نیاز بدن شما هورمون تولید کنند. گره های تیروئید به ندرت سرطانی هستند.

تیروئیدیت: تیروئیدیت التهاب غده تیروئید شما است که ممکن است دردناک یا بدون درد (بی صدا) باشد. ممکن است در عرض یک سال پس از زایمان اتفاق بیفتد (تیروئیدیت پس از زایمان). پس از تجربه تیروئیدیت، تیروئید شما ممکن است نتواند بهبود یابد، که منجر به کم کاری تیروئید می شود.

مصرف بیش از حد ید: اگر در معرض خطر پرکاری تیروئید هستید و ید بیش از حد مصرف می کنید (از طریق رژیم غذایی یا داروها)، می تواند باعث شود تیروئید شما هورمون تیروئید بیشتری تولید کند. ید یک ماده معدنی است که تیروئید شما از آن برای تولید هورمون تیروئید استفاده می کند. دریافت کنتراست یددار داخل وریدی (رنگ ید) نیز ممکن است باعث پرکاری تیروئید شود. آمیودارون، دارویی که حاوی مقدار زیادی ید است نیز ممکن است باعث پرکاری تیروئید شود.

 

معاینه بالینی برای تشخیص پرکاری تیروئید و تغذیه در پرکاری تیروئید

اگر علائم پرکاری تیروئید را تجربه می کنید، متخصص  ممکن است موارد زیر را در طول معاینه فیزیکی در مطب  بررسی کند:

تیروئید : ممکن است پزشک به آرامی تیروئید شما را از قسمت بیرونی گردن شما احساس کند تا بررسی کند که آیا بزرگ، ناهموار یا حساس است.

چشم ها: پزشک ممکن است چشمان شما را از نظر تورم، قرمزی، برآمدگی و سایر علائم بیماری چشم گریوز بررسی کند.

قلب: متخصص شما ممکن است از گوشی پزشکی برای گوش دادن به قلب شما برای ضربان قلب سریع و/یا نامنظم استفاده کند.

دست ها: ممکن است پزشک از شما بخواهد که دستان خود را دراز کنید تا ببیند آیا لرزش دارید یا خیر. آنها همچنین ممکن است به دنبال تغییراتی در ناخن های شما باشند.

پوست: ممکن است پزشک شما پوست شما را برای دیدن گرم و مرطوب بودن آن احساس کند.

 

پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟

گزینه های درمانی زیادی برای پرکاری تیروئید وجود دارد. بسته به علت پرکاری تیروئید شما، برخی از گزینه ها ممکن است برای شما بهتر باشند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد هر گزینه با شما صحبت می کند و به شما در تعیین بهترین برنامه درمانی کمک می کند.

گزینه های درمانی هایپرتیروئیدیسم  عبارتند از:

 • داروهای ضد تیروئید متیمازول (تاپازول) یا پروپیل تیوراسیل (PTU):

این داروها توانایی تیروئید شما را برای ساختن هورمون ها مسدود می کنند. آنها کنترل سریع تیروئید شما را ارائه می دهند.

 • ید رادیواکتیو:

ید رادیواکتیو یک داروی خوراکی است که سلول های تیروئید بیش فعال شما آن را جذب می کنند. ید رادیواکتیو به این سلول‌ها آسیب می‌زند و باعث می‌شود تیروئید شما کوچک شود و سطح هورمون تیروئید در طی چند هفته کاهش یابد. این معمولا منجر به تخریب دائمی تیروئید می شود که پرکاری تیروئید را درمان می کند. میزان تشعشع ارسال شده توسط این دارو با مقدار استفاده شده برای آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU) و اسکن برای تشخیص متفاوت است. اکثر افرادی که این درمان را دریافت می کنند مجبورند تا پایان عمر خود از داروهای هورمون تیروئید استفاده کنند تا سطح هورمونی طبیعی خود را حفظ کنند.

 • جراحی:

پزشک شما ممکن است غده تیروئید شما را از طریق جراحی (تیروئیدکتومی) خارج کند. این کار پرکاری تیروئید شما را اصلاح می‌کند، اما معمولاً باعث کم‌کاری تیروئید (تیروئید کم‌کار) می‌شود که به مکمل‌های تیروئید مادام‌العمر نیاز دارد تا سطح هورمون‌ها را در حد طبیعی نگه دارد.

 • مسدود کننده های بتا:

این داروها از عملکرد هورمون های تیروئید در بدن جلوگیری می کنند. آنها سطح هورمون ها را در خون شما تغییر نمی دهند، اما می توانند به کنترل علائمی مانند ضربان قلب سریع، عصبی بودن و لرزش ناشی از پرکاری تیروئید کمک کنند. این درمان به تنهایی استفاده نمی شود و معمولاً با گزینه دیگری برای درمان پرکاری تیروئید در طولانی مدت همراه است.

نقش تغذیه

 

 نقش تغذیه در هایپرتیروئیدیسم

نحوه تغذیه تاثیر بسیار زیادی بر سلامت تیروئید دارد. به همین دلیل درصورتی‌که به پرکاری تیروئید مبتلا هستید لازم است بدانید چه غذاهایی برای شما مفید است. در ادامه با این غذاها آشنا می‌شوید.

غذاهایی که در صورت پرکاری تیروئید باید بخورید

غذاهای کم ید:

ماده معدنی ید نقش کلیدی در ساخت هورمون های تیروئید دارد. رژیم غذایی کم ید به کاهش هورمون های تیروئید کمک می کند. این مواد غذایی را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید:

نمک غیر یددار
قهوه یا چای (بدون شیر یا خامه های حاوی لبنیات یا سویا)
سفیده تخم مرغ
میوه تازه یا کنسرو شده
آجیل های بدون نمک و کره های آجیل
نان خانگی یا نان های بدون نمک، لبنیات و تخم مرغ
ذرت بو داده با نمک غیر یددار
جو دو سر
سیب زمینیها
عسل
شربت افرا

 

سبزیجات:

سبزیجات ممکن است تیروئید شما را از استفاده صحیح از ید بازدارند. آنها ممکن است برای پرکاری تیروئید مفید باشند:

کلم بروکلی
کلم بروکسل
کاساوا
گل کلم
کلم پیچ
خردل

ویتامین ها و مواد معدنی

چندین ماده مغذی برای سلامت تیروئید و ایجاد تعادل در تولید هورمون تیروئید ضروری هستند.

اهن
آهن برای بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن از جمله سلامت تیروئید مهم است. این ماده معدنی برای سلول های خونی لازم است تا اکسیژن را به هر سلول بدن شما برساند.

سطوح پایین آهن با پرکاری تیروئید مرتبط است. مقدار زیادی آهن در رژیم غذایی خود با غذاهایی مانند:

لوبیا خشک
سبزیجات برگ سبز
عدس
آجیل
طیور مانند مرغ و بوقلمون
گوشت قرمز
دانه
غلات کامل

 

سلنیوم
غذاهای غنی از سلنیوم ممکن است به متعادل کردن سطح هورمون تیروئید و محافظت از تیروئید شما در برابر بیماری کمک کنند. سلنیوم به جلوگیری از آسیب سلولی و حفظ سلامت تیروئید و سایر بافت ها کمک می کند.

منابع غذایی خوب سلنیوم عبارتند از:

آجیل برزیلی
دانه های کوسکوس
دانههای چیا
قارچ
چای
گوشت، مانند گوشت گاو و بره
برنج
سبوس جو دوسر
طیور مانند مرغ و بوقلمون
دانه های آفتابگردان

 

روی
روی به شما کمک می کند از غذا برای انرژی استفاده کنید. این ماده معدنی همچنین به حفظ سلامت سیستم ایمنی و تیروئید شما کمک می کند. منابع غذایی روی عبارتند از:

گوشت گاو
نخود
پودر کاکائو
کاشوبادام هندی
قارچ
دانه کدو تنبل
گوشت بره

 

کلسیم و ویتامین D
پرکاری تیروئید باعث استخوان های ضعیف و شکننده می شود. توده استخوانی ممکن است با درمان ترمیم شود. ویتامین D و کلسیم برای ساختن استخوان های سالم ضروری هستند.

غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از:

اسفناج
سبزی کولارد
لوبیا سفید
کلم پیچ
بامیه
آب پرتقال غنی شده با کلسیم
شیر بادام

 

غذاهایی که در صورت هایپرتیروئیدیسم باید از آنها اجتناب کنید (تغذیه در پرکاری تیروئید)

ید اضافی
خوردن بیش از حد غذاهای غنی از ید یا غنی شده با ید ممکن است منجر به پرکاری تیروئید یا بدتر شدن آن در برخی موارد شود.

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، یک قاشق چایخوری نمک یددار حاوی 304 میکروگرم (mcg) منبع مطمئن ید است.

غذاهای دریایی بیشترین ید را دارند. فقط 1 گرم جلبک دریایی حاوی 23.2 میکروگرم منبع معتبر یا 0.02 میلی گرم (میلی گرم) ید است.

طبق گفته NIH، دوز روزانه توصیه شده ید حدود 150 میکروگرم منبع قابل اعتماد (0.15 میلی گرم) است. یک رژیم غذایی کم ید حتی به کمتری نیاز دارد.

از غذاهای دریایی و افزودنی های غذاهای دریایی زیر خودداری کنید:

ماهی
جلبک دریایی
میگو
خرچنگ ها
خرچنگ
سوشی
کاراگین
آگار آگار
جلبک ها
آلژینات
نوری
کلپ
از سایر غذاهای حاوی ید پرهیز کنید مانند:

شیر و لبنیات
پنیر
زرده تخم مرغ
نمک ید دار
آب یددار
چند رنگ خوراکی
برخی از داروها نیز حاوی ید هستند. این شامل:

آمیودارون (نکسترون)
شربت های سرفه
رنگهای کنتراست پزشکی
مکمل های گیاهی یا ویتامینی
گلوتن
در برخی افراد، گلوتن ممکن است با ایجاد التهاب به تیروئید آسیب برساند. حتی اگر حساسیت یا عدم تحمل گلوتن ندارید، ممکن است محدود کردن یا محدود کردن گلوتن مفید باشد.

برچسب های مواد غذایی را برای مواد حاوی گلوتن بررسی کنید مانند:

گندم
جو
مخمر ابجو
مالت
چاودار
تریتیکاله
سویا
در حالی که سویا حاوی ید نیست، نشان داده شده است که با برخی از درمان های پرکاری تیروئید در حیوانات تداخل دارد. از مصرف غذاهای حاوی سویا مانند:

شیر سویا
سس سویا
توفو
خامه های مبتنی بر سویا
کافئین
غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه، چای، نوشابه و شکلات می توانند علائم پرکاری تیروئید را تشدید کنند و منجر به افزایش اضطراب، عصبی بودن، تحریک پذیری و ضربان قلب سریع شوند.

رعایت موارد گفته شده از اصول تغذیه در پرکاری تیروئید می باشد.

 

سخن پایانی:

تغذیه در پرکاری تیروئید حتما باید تحت نظر متخصص باشد.

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24