تغذیه سالمندان

تغـذیه سالمنـدان:

همه ما در جمع خانواده و بستگان خود، افراد سالمندی داریم که همیشه نگران سلامتی آنها هستیم.

با افزایش سن، توجه به سالمندان به علت مشکلات زیر حائز اهمیت است:

 • عوامل جسمانی:  مانند کاهش کل انرژی مورد نیاز بدن به دلیل کاهش بافت عضلانی،  بیماری های مزمن، بی اشتهایی،  تغییر حس چشایی،  خرابی دندانها،  بی تحرکی، ناتوانی جسمی، مشکلات دستگاه گوارش، تداخلات دارویی و تداخل غذا و داروها
  – مشکلات روحی و روانی: افسردگی، تنهایی، حس ناکارآمدی، از دست دادن وابستگان و …

نیازهای تغذیه ای در سالمندان:

 • انرژی: به علت کاهش میزان متابولیسم پایه بدن، به ازای هر دهه از زندگی 3 درصد نیاز به انرژی کاهش پیدا می کند. بنابراین برای جلوگیری از چاقی باید کالری مصرفی روزانه کاهش یابد.
 • پروتئین: نیاز به پروتئین در سالمندان 1 تا 1.2 گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن است که باید از منابع با ارزش بیولوژیک بالا مثل گوشت قرمز، پرندگان، مرغ، ماهی تامین شود. استفاده از سویا و حبوبات و مغزها برای تامین پروتئین هم میتواند مفید باشد.
 • کربوهیدرات: 45 تا 65 درصد از کل انرژی سالمندان باید از کربوهیدرات ها تامین شود. توجه به دریافت فیبر در مردان 31 گرم در روز و زنان 21 گرم در روز مهم است چون سالمندان اکثرا دچار یبوست هستند. تاکید بر مصرف سبزیجات، دانه ها و غلات کامل، میوه ها، و….
 • چربی: حدود 20 تا 35 درصد از کل کالری روزانه سالمندان باید از چربی ها تامین شود. اولویت با استفاده از چربی های سالم مانند چربی حاصل از زیتون، گردو، فندوق، بادام زمینی، بذر کتان، آفتابگردان، آوکادوو و…
 • ویتامین ب12: کمبود این ویتامین در سالمندان به علت کاهش اسید معده، کاهش جذب و کاهش دریافت آن محتمل است (میزان نیاز 2.4 میلی گرم)
 • ویتامین دی: کمبود ویتامین دی به علت کاهش تولید آن در بدن، کاهش دریافت آن از نور خورشید، کاهش قدرت جذب روده ای، کاهش قدرت کلیه ها در تبدیل ویتامین دی به فرم فعال آن در سالمندان ایجاد می شود (میزان نیاز روزانه 600 تا 800 واحد)
 • کلسیم: به علت کمبود ویتامین دی وکاهش دریافت غذایی کلسیم از منابع آن، کاهش جذب روده ای و ترس از یبوست ناشی از مصرف مکمل، کمبود کلسیم در سالمندان منجر به پوکی استخوان و شکستگی های استخوانی می شود (میزان نیاز روزانه 1200 میلی گرم)
 • سایر ویتامین ها و املاح: در صورت عدم دریافت غذایی مناسب،سالمندان به املاحی مانند روی، منیزیم، سدیم، پتاسیم و ویتامین هایی مانند ویتامین آ، فولیک اسید، ویتامین سی نیز نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24