حقیقت رژیم های سم زدایی چیست؟

حقیقت رژیم های سم زدایی چیست؟ | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

رژیم های سم زدایی، دروغ یا واقعیت

این روزها واژه سم زدایی زیاد به گوشمان می خورد و اکثر افراد در مورد “سم زدایی” یا “پاکسازی” صحبت می کنند. رژیم های سم زدایی اغلب اشتباه درک می شوند، به ویژه اینکه بدن ما از بدو خلقت مجهز به سیستم سم زدایی است. درک نحوه عملکرد سم زدایی ممکن است به رفع برخی ابهامات کمک کند.

روش سم زدایی طبیعی بدن

سم زدایی فرایندی است که بدن به طور شبانه روزی با استفاده از مواد مغذی مهم رژیم غذایی انجام می دهد. این فرآیندی است که سموم را دگرگون می کند تا بتوانند از بدن خارج شوند. آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: سمومی که در طول متابولیسم منظم در بدن ساخته می شوند و سمومی که از خارج بدن تولید می شوند و با خوردن ، آشامیدن ، تنفس یا جذب از طریق پوست در بدن ایجاد می شوند.

سموم تولید شده در بدن شامل اسید لاکتیک ، اوره و مواد زائد میکروب های موجود در روده است. سموم خارجی ممکن است شامل آفت کش ها ، جیوه در غذاهای دریایی ، سرب ناشی از اگزوز خودرو و آلودگی هوا ، مواد شیمیایی موجود در محصولات تنباکو و مواد مخدر یا الکل باشد.

خروج داروها از بدن

سم زدایی همچنین از فرآیندی استفاده می کند که طی آن داروها متابولیزه و از بدن خارج می شوند. از آنجا که سموم به طور بالقوه برای سلامتی انسان خطرناک هستند ، باید از طریق ادرار ، مدفوع ، تنفس یا عرق دفع شوند. توانایی هر فرد برای سم زدایی متفاوت است و تحت تأثیر محیط ، رژیم غذایی ، شیوه زندگی ، وضعیت سلامتی و عوامل ژنتیکی قرار دارد و این نشان می دهد که برخی افراد ممکن است بیش از دیگران به سم زدایی نیاز داشته باشند. اما اگر میزان سمومی که فرد در معرض آن قرار می گیرد از توانایی بدن او برای دفع آنها بیشتر باشد ، ممکن است سموم در سلول های چربی ، بافت نرم و استخوان ذخیره شوند و بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد. این دلیل استفاده از شیوه هایی است که از قابلیت سم زدایی بدن پشتیبانی می کند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

حقیقت رژیم های سم زدایی چیست؟ | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

در اکثر برنامه های سم زدایی توصیه می شود که مواد غذایی که برخی از افراد نسبت به آنها حساس هستند ، مانند لبنیات ، گلوتن ، تخم مرغ ، بادام زمینی و گوشت قرمز را حذف کنید. آنها همچنین توصیه می کنند بیشتر سبزیجات ارگانیک ، میوه ، غلات کامل بدون گلوتن ، آجیل ، دانه ها و پروتئین بدون چربی مصرف کنید. برنامه های دیگر روزه داری را توصیه می کنند.

بسیاری از افراد بدون تخصص و دانش ادعا می کنند که متخصص سم زدایی هستند. با این حال ، در حال حاضر تحقیقات کافی برای حمایت از استفاده از آن وجود ندارد. به علاوه ، برنامه های سم زدایی می تواند بسیار متفاوت باشد و ممکن است برای برخی افراد (مانند افرادی که مشکلات دارند ، افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند ، افرادی که چندین دارو مصرف می کنند و زنان باردار یا شیرده) خطراتی را به همراه داشته باشد.

6 راه برای حمایت از سم زدایی طبیعی بدن:

سم زدایی نیازی به یک برنامه دقیق ندارد. انجام برخی یا همه موارد زیر می تواند از سم زدایی طبیعی بدن شما حمایت کند:

  • به اندازه کافی آب بنوشید .
  • روزانه پنج تا نه واحد میوه و سبزیجات بخورید.
  • هر روزبه اندازه کافی فیبر از سبزیجات ، میوه ها ، آجیل ، دانه ها و غلات کامل دریافت کنید تا به نظم روده کمک کنید.
  • مصرف مقادیر کافی پروتئین بدون چربی ، که برای حفظ سطح مطلوب گلوتاتیون ، آنزیم اصلی سم زدایی بدن ضروری است.
  • در صورت تمایل به مصرف مولتی ویتامین/مینرال برای پر کردن هرگونه شکاف در رژیم غذایی سالم ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی(مراقبین

سلامت) یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

  • از غذاهای تخمیر شده مانند کفیر و ماست برا ی کمک به سلامت روده استفاده کنید.

دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


بیشتر بخوانید :

وجود مواد نگهدارنده در کنسرو تن ماهی

دلایل مهم نیاز به صبحانه در نوجوانان

باورهای غلط در مورد نمک یددار تصفیه شده و نمک دریا

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24