مکمل ها و داروهای لاغری

یکی از مباحث جذاب در مورد افراد دارای اضافه وزن یا مبتلا به چاقی بحث مکمل ها و داروهای لاغری می باشد.با تغییر سبک زندکی افراد و کاهش فعالیت بدنی، اکثر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به چاقی و افزایش وزن می باشند. همین امر باعث تولید روز افزون مکمل های کاهش وزن میشود. در این مقاله قصد داریم در مورد مکمل ها وداروهای لاغری صحبت کنیم.

امروزه  بیش از 1.9 میلیارد بزرگسال (39٪) در سراسر جهان اضافه وزن دارند و بیش از 600 میلیون بزرگسال (13٪) چاق هستند.

راه حل های ممکن برای کاهش وزن زیادی وجود دارد.

برخی از گزینه ها بیشتر از سایرین محبوب هستند، از جمله قرص های خاص، داروها و مکمل های طبیعی. اینها ادعا می کنند که به کاهش وزن کمک می کنند، یا حداقل با ترکیب آنها با روش های دیگر، کاهش وزن را آسان تر می کنند.

کاهش وزن 5 تا 10 درصدی از طریق اصلاح سبک زندگی (رژیم غذایی و فعالیت بدنی) یا درمان‌های دارویی امکان پذیر است. یکی از رویکردها برای درمان چاقی، استفاده از داروهای ضد چاقی (گیاهی یا غیرگیاهی) به عنوان یک درمان کمکی برای کسانی است که تنها از طریق تغییر سبک زندگی می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند.

 

مکانیسم برخی از مکمل های لاغری

  • کاهش اشتها

کاهش اشتها، باعث می شود احساس سیری بیشتری داشته باشید تا کالری کمتری مصرف کنید

  • کاهش جذب مواد مغذی

کاهش جذب مواد مغذی مانند چربی، باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید

  • افزایش چربی سوزی

افزایش چربی سوزی باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید

به یاد داشته باشید این قرص‌ها برای بعضی گروه‌های سنی مناسب نیستند. معمولا پزشکان قرص‌ های لاغری را برای افرادی با شاخص تودۀ بدنی  (BMI) ۳۰ به بالا یا برای فرد با BMI ۲۷ و مبتلا به بیماری‌های مرتبط با افزایش وزن یا فشار خون بالا تجویز می‌کنند.

توجه به این نکته مهم است که تعداد کمی از این درمان ها پایه علمی دارند و برخی می توانند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشند. شما همیشه باید هر گونه تغییر رژیم غذایی یا مکمل را با یک پزشک یا متخصص تغذیه در میان بگذارید.

چه کسانی ممکن است ازمکمل های لاغری یا داروها سود ببرند؟

داروهای کنترل وزن برای کمک به افرادی است که مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن یا چاقی دارند. متخصصان  از BMI برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا ممکن است از داروهای کنترل وزن بهره مند شوید، استفاده می کنند.

BMI 30 یا بیشتر
BMI 27 یا بیشتر همراه با سایر مشکلات سلامتی مرتبط با وزن مانند  فشار خون  یا دیابت نوع 2

داروهای کنترل وزن برای همه افراد دارای BMI بالا مناسب نیستند. اگر اضافه وزن دارید یا مبتلا به چاقی هستید، ممکن است بتوانید با یک برنامه سبک زندگی که رفتارهای شما را تغییر می دهد و عادات غذایی و فعالیت بدنی شما را بهبود می بخشد، وزن کم کنید.

آیا کودکان یا نوجوانان می توانند از داروهای لاغری استفاده کنند؟

اکثر داروهای کنترل وزن تایید شده توسط پیوند خارجی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) فقط برای بزرگسالان هستند. دو داروی تجویزی، اورلیستات NIH خارجی لینک (Xenical)2 و liraglutide (Saxenda)، 3 توسط FDA برای کودکان 12 ساله و بالاتر تایید شده است.

آیا داروها می توانند جایگزین فعالیت بدنی و عادات غذایی سالم به عنوان راهی برای کاهش وزن شوند؟

مطالعات نشان می دهد که داروهای کنترل وزن زمانی که با یک برنامه سبک زندگی ترکیب شوند بهترین کارایی را دارند.

بنابراین مصرف مکمل ها و داروهای لاغری بدون داشتن سبک زندگی سالم نتیجه ای ندارد.

مزایای  داروها و مکمل های لاغری

دارو ها و مکمل های لاغری هنگامی که با تغییراتی در رفتار، از جمله تغذیه سالم و افزایش فعالیت بدنی ترکیب می‌شود، داروهای تجویزی به کاهش وزن و حفظ وزن کمک می‌کنند. به طور متوسط، پس از 1 سال، افرادی که داروهای تجویزی را به عنوان بخشی از برنامه سبک زندگی مصرف می کنند، 3 تا 12 درصد بیشتر از وزن اولیه بدن خود را نسبت به افرادی که در برنامه سبک زندگی هستند که دارو مصرف نمی کنند، از دست می دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از افرادی که داروها و مکمل های لاغری  مصرف می‌کنند، 10 درصد یا بیشتر از وزن اولیه خود را از دست می‌دهند. نتایج براساس دارو و افراد متفاوت است.

کاهش وزن 5 تا 10 درصد از وزن اولیه بدن ممکن است با کاهش قند خون، فشار خون و سطح تری گلیسیرید به بهبود سلامت شما کمک کند. کاهش وزن همچنین می تواند برخی دیگر از مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن و چاقی مانند درد مفاصل و آپنه خواب را بهبود بخشد. بیشتر کاهش وزن در 6 ماه اول پس از شروع دارو صورت می گیرد.

 

 نگرانی ها در مورد داروها و مکمل های لاغری

کارشناسان نگران این هستند که در برخی موارد، عوارض جانبی داروهای تجویزی که اضافه وزن و چاقی را درمان می کنند ممکن است بیشتر از فواید آن باشد. به همین دلیل، هرگز از داروهای کنترل وزن فقط برای بهبود ظاهر خود استفاده نکنید. در گذشته، برخی از داروهای کنترل وزن با مشکلات جدی سلامتی مرتبط بودند و از بازارهای ایالات متحده حذف شدند.

عوارض جانبی احتمالی بسته به دارو و نحوه تأثیر آن بر بدن شما متفاوت است. اکثر عوارض جانبی خفیف هستند و در صورت ادامه مصرف دارو بهبود می یابند. به ندرت، عوارض جانبی جدی ممکن است رخ دهد.

نکاتی برای مصرف داروها و مکمل های لاغری

 

داروی خود را از داروخانه یا توزیع کننده آنلاینی که توسط متخصص مراقبت های بهداشتی شما تأیید شده است خریداری کنید.
فقط از داروهای کنترل وزن برای حمایت از برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی خود استفاده کنید.
قبل از مصرف هر دارویی از عوارض و هشدارها مطلع شوید.
اگر بعد از 12 هفته با دوز کامل داروی خود وزن کم نکردید، از متخصص  خود بپرسید که آیا باید مصرف آن را متوقف کنید یا خیر.
هنگام در نظر گرفتن داروهای کنترل وزن، در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید، از جمله مکمل ها و ویتامین ها، با متخصص  خود صحبت کنید.
هرگز در دوران بارداری یا اگر قصد بارداری دارید از داروهای کنترل وزن استفاده نکنید.

 

انتخاب دارو و مکمل لاغری مناسب

انتخاب دارویی برای درمان اضافه وزن یا چاقی یک تصمیم بین شما و متخصص  است. عوامل مهمی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از

مزایای احتمالی کاهش وزن
عوارض جانبی احتمالی دارو
مشکلات فعلی سلامتی و سایر داروها
سابقه پزشکی خانواده
هزینه

جایگاه مکمل های غذایی در ورزش | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

مدت زمان مصرف دارو و مکمل

مدت زمانی که به مصرف داروهای کنترل وزن نیاز دارید بستگی به این دارد که آیا این دارو به کاهش وزن و حفظ آن کمک می کند و آیا عوارض جانبی جدی را تجربه می کنید.

اگر به اندازه کافی وزن کم کرده اید تا سلامت خود را بهبود ببخشید و عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنید، متخصص  ممکن است به شما توصیه کند که برای مدت نامحدودی از دارو استفاده کنید. اگر پس از 12 هفته با دوز کامل دارو، حداقل 5 درصد از وزن اولیه خود را از دست ندهید، متخصص  احتمالاً به شما توصیه می کند که مصرف آن را متوقف کنید.

احتمالاً پس از قطع مصرف داروهای کنترل وزن، مقداری وزن دوباره به دست خواهید آورد. ایجاد و حفظ عادات غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی ممکن است به شما کمک کند وزن کمتری به دست آورید یا آن را حفظ کنید.

دستورالعمل های فعالیت بدنی، حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت متوسط و حداقل 2 روز در هفته فعالیت های تقویت کننده عضلات را توصیه می کند. شاید لازم باشد هفته ای بیش از 300 دقیقه فعالیت با شدت متوسط انجام دهید تا به هدف کاهش وزن خود برسید یا حفظ کنید.

مکمل های غذایی

داروهای لاغری مورد تایید FDA

FDA، داروهای  اورلیستات (Xenical، Alli)، فنترمین-توپیرامات (Qsymia)، نالترکسون-بوپروپیون (Contrave)، لیراگلوتاید (Saxenda) و semaglutide (Wegovy) را برای استفاده طولانی مدت تایید کرده است.

برخی از داروهای کنترل وزن که اشتها را کاهش می دهند، توسط FDA فقط برای استفاده کوتاه مدت، تا 12 هفته تایید شده اند. اگرچه برخی از متخصصان آنها را برای دوره های طولانی تری تجویز می کنند، اما مطالعات تحقیقاتی زیادی به این موضوع پرداخته اند که چقدر آنها برای استفاده طولانی مدت ایمن و موثر هستند.

اگر باردار هستید هرگز از داروهای کنترل وزن استفاده نکنید. اگر قصد بارداری دارید، باید از مصرف این داروها نیز اجتناب کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها به جنین آسیب برسانند.

 

این پنج دارو توسط FDA تایید شده است که اکثر این داروها نیز در داروخانه های ایران موجود هستند و داروی اورلیستات بدون نسخه هم تجویز میشود

اما علاوه بر این داروها بسیاری مکمل لاغری گیاهی و غیر گیاهی نیز در ایران موجود می باشد

به دلیل تولید روز افزون مکمل های لاغری برای اطلاعات بیشتر  در مورد این مکمل ها میتوانید پیج اینستاگرام را دنبال کنید همجنین در چند مطلب قبل نیز در مورد این مکمل ها صحبت شده است.

 

چه داروهای دیگری برای کاهش وزن ممکن است در آینده در دسترس باشد؟

محققان در حال حاضر در حال مطالعه چند داروی جدید و ترکیبی از داروها در حیوانات و افراد هستند. محققان در حال کار بر روی شناسایی داروهای ایمن تر و موثرتر برای کمک به افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، وزن خود را کاهش داده و وزن خود را برای مدت طولانی حفظ کنند.

داروهای آینده ممکن است از استراتژی های جدیدی استفاده کنند، مانند

تنظیم چندین هورمون روده به طور همزمان
هدف قرار دادن ژن های خاصی که باعث چاقی می شوند
به افراد اجازه می دهد بدون از دست دادن عضله در طول کاهش وزن، چربی بدن خود را از دست بدهند
تغییر باکتری در روده برای کنترل وزن

 

نتیجه کلی در مورد داروها و مکمل های لاغری

قرص های لاغری گلوله‌های معجزه‌آسای لاغری نیستند و بعضی از آنها فقط کمی روی لاغری تأثیر دارند. همچنین، بعضی از قرص ‌های لاغری با عوارضی مانند ناراحتی معده  و تغییر حرکات روده همراه‌اند. به‌علاوه، بعضی از مکمل‌های لاغری تأییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را ندارند و میزان ایمنی‌شان مشخص نیست. ازاین‌رو، بهتر است قبل از استفاده از هر نوع مکملی با پزشک مشورت کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت رژیم انلاین از طریق واتساپ یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید:

Whatsapp:  +98 930 895 0913

Instagram:@ dr_radfardiet

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24