دهیدراته بودن: علائم و درمان

دهیدراته بودن: علائم و درمان

دهیدراته بودن در همه افراد می تواند اتفاق بیفتد اما در برخی افراد به دلیل شرایطشون که در ادامه آنها را ذکر خواهم کرد احتمال

دهیدراته شدن بیشتر از سایرین می باشد، همچنین دهیدراته بودن در برخی شرایط دمایی و محیطی نیز بیشتر رخ می دهد که در ادامه مطلب

با دلایل, علائم و درمان آن آشنا خواهیم شد.

دهیدراته بودن

دهیدراته بودن چیست؟

دهیدراته شدن بدن، به حالتی گفته می شود که بدن در آن، دچار کم آبی می شود و برخی از فرایند های حیاتی بدن دچار اختلال خواهند شد. آب، از مهم ترین مواد تشکیل دهنده ی بدن انسان است. آب، در تمام سلول های بدن، در فضای بین سلولی، غدد ترشح کننده عرق، اشک، در بافت خون و… حضور دارد؛ به همین دلیل، آب به عنوان مایع حیات شناخته می شود.

کم آبی بدن یا دهیدراته بودن زمانی رخ می دهد که مقدار ابی که ازدست می دهید بیشتر از مقداری باشد که مصرف می کنید و در این حالت دچار علائم کم ابی مانند خستگی،ضعف،بیحالی،کاهش فشار خون و.. میشوید.

مقدار آب موجود در بدن

در نوزادی و به هنگام تولد تقریبا 70 تا 80 درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد و به تدریج با افزایش سن این مقدار کمتر می شود به طوری که 50 تا 60 درصد وزن یک فرد بالغ را آب تشکیل می دهد، این درصد در خانم ها به دلیل داشتن درصد چربی بیشتر نسبت به آقایان کمتر است.

 

افراد در معرض دهیدراته شدن

برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر کم آبی هستند. گروه های در معرض خطر بیشتر شامل کودکان، سالمندان، ورزشکاران و افرادی که در فضای باز کار می کنند یا در ارتفاعات زندگی می کنند.

کودکان به این دلیل در معرض کم آبی هستند که درصد بیشتری از وزن آن ها را اب تشکیل می دهد و با یک سرماخوردگی یا دریافت کم آب یا اسهال و.. میتوانند به شدت دچار دهیدراته شدن باشد و به همین خاطر است درمان اسهال در کودکان بسیار حیاتی می باشد.

سالمندان

سالمندان به این دلیل در معرض دهیدراته شدن هستن چون در این سن به دلیل کاهش حساسیت گیرنده های تشنگی و کمبود برخی املاح مانند روی احساس تشنگی کمتر رخ می دهد و فرد در معرض دهیدراته بودن می باشد.

ورزشکاران نیز به دلیل تمرین بیش از حد و در دوره های به اصطلاح خشک کردن می گویند از دیورتیک ها و سایر مکمل هایی که استفاده می کنند از باعث دفع آب و در نتیجه دهیدراته شدن می باشند.

شرایط مختلفی می تواند منجر به کم آبی بدن شود، از جمله:

 • تب

تب هم با افزایش دمای بدن و هم سرکوب وکاهش اشتهای بیمار باعث دریافت کمتر اب و از دست دهی اب میشود بنابراین این افراد در معرض دهیدراته بودن هستند.

 • استفراغ

استفراغ باعث دفع آب و  مواد غذایی از طریق دهان قبل از اینکه این مواد غذایی جذب سلولهای روده شوند می شود و این امر باعث دهیدراته شدن این افراد میشود.

استفراغ می تواند در عفونتها، مسمومیت ها، خونریزی ها به صورت غیر عمدی و به عنوان یک واکنش دفاعی و طبیعی بدن رخ دهد و هم می تواند به صورت عمدی در بیماران بولیمیا یا پرخوری عصبی نیز اتفاق بیفتد برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بولیمیا روی کلمه بولیمیا کلیک کنید.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | اسهال

از عوامل دیگر دهیدراته شدن بدن، اسهال است. اسهال، هنگامی ایجاد می شود که بدن، آب فراوانی را از طریق روده ها دفع می کند. در نتیجه، بدن فرد دهیدراته خواهد شد و نیاز شدیدی به مصرف آب پیدا می کند.

اسهال، می تواند به دلایل مختلفی مانند عفونت روده ها، پرکاری تیروئید و… ایجاد شود.  برای اطلاعات بیشتر روی کلمه ابی اسهال کلیک کنید تا رژیم درمانی در این بیماران را بدانید..

 • داروها

برخی داروها مانند دیورتیک ها مانند هیدروکلروتیازید، لازیکس و… باعث دفع اب از طریق کلیه ها و درنتیجه کاهش فشار خون می شود این بیماران در معرض دهیدراته بودن هستند.

 • فعالیت بیش از حد

انجام ورزش های سنگین، از عوامل دهیدراته شدن بدن است. هنگامی که افراد، در زمان های طولانی ورزش های سنگین می کنند، بدن آنها شروع به عرق کردن می کند. در چنین ورزش هایی، میزان عرق کردن به اندازه ای زیاد است که آب بدن فرد به سرعت کاهش پیدا می کند. در چنین حالتی، بدن دهیدراته شده است و باید برای از بین رفتن این حالت، آب نوشید.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان /ورزشکاران

 

افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند، همواره با مشکل دهیدراته شدن بدن روبرو هستند و مجبورند برای از بین بردن آن، در میان تمرینات ورزشی خود، آب زیادی بنوشند.

یکی دیگر از عوامل دهیدراته شدن بدن، گرمای هوا است. هنگامی که هوا بسیار گرم باشد، بدن انسان برای خنک شدن، فرایند تعریق را افزایش می دهد. هر چه هوا گرم تر باشد، فرایند تعریق سریع تر اتفاق می افتد. اگر فرد در طولانی مدت در معرض هوای گرم قرار بگیرد، آب زیادی را از طریق تعریق از دست خواهد داد. در نتیجه، بدن فرد دهیدراته می شود.

 

علائم دهیدراته بودن

 • احساس تشنگی
 • ادرار زرد تیره و با بوی تند
 • احساس سرگیجه یا سبکی سر
 • احساس خستگی
 • خشکی دهان، لب و چشم
 • ادرار کم و کمتر از 4 بار در روز
 • گریه بدون اشک در نوزادان
 • توگور پوستی

راهکار تغذیه ای

راهکارهای تغذیه ای برای پیشگیری از دهیدراته شدن

 

برای جلوگیری از کم آبی، حتما آب کافی بنوشید، غذاهای غنی از آب بخورید و مراقب رنگ ادرار خود باشید. باید از زرد روشن، مانند لیموناد، تا کهربایی کم رنگ باشد. ادرار تیره تر نشانه کم آبی بدن است.

از مصرف الکل، کافئین، نوشابه یا نوشیدنی های شیرین شده با شکر خودداری کنید زیرا این نوشیدنی ها می توانند حتی بیشتر شما را کم آب کنند.

اگر مشکلات کلیوی دارید، غذاهای موجود در این لیست ممکن است برای شما مناسب نباشند و یک متخصص تغذیه ممکن است نیاز به نظارت دقیق بر مصرف الکترولیت و مواد مغذی شما داشته باشد.

اگر به شدت کم آب هستید، فورا از یک متخصص کمک بگیرید. کم آبی و دهیدراته شدید یک اورژانس پزشکی است.

به طور خلاصه جلوگیری از کم آبی بدن به معنای نوشیدن آب کافی و خوردن غذاهای غنی از آب است. برخی افراد بیشتر در معرض خطر کم آبی هستند. مراقب رنگ ادرار خود باشید و اگر فکر می کنید ممکن است به شدت کم آب شده اید به پزشک مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

شما می توانید به دلایل مختلف مانند تب یا ناراحتی های گوارشی و همچنین فعالیت بیش از حد، گرمازدگی یا برخی داروها مانند دیورتیک ها دچار کم آبی بدن شوید. نوشیدن آب یک راه عالی برای هیدراته کردن است و بسیاری از غذاها می توانند به شما کمک کنند تا مایعات از دست رفته را نیز جبران کنید.
وقتی کم آب هستید و حالت تهوع دارید، آب نارگیل، آبگوشت، شیر یا خربزه در یخچال را امتحان کنید. اینها همچنین الکترولیت هایی را تحویل می دهند که به بدن شما در تعادل مایعات کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید:

Whatsapp:  +98 930 895 0913

Instagram:@ dr_radfardiet

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24