سرطان پروستات از پیشگیری تا گوجه فرنگی

سرطان پروستات از پیشگیری تا گوجه فرنگی

مقدمه

سرطان پروستات یکی از مهمترین مشکلات سلامت مردان در سراسر جهان است.  هر ساله بیش از ۱۱۰٬۰۰۰ نفر در امریکا به  سرطان پروستات مبتلا می شوند و حدود ۲۹٬۰۰۰ نفر می می رند. علاوه بر آن سرطان پروستات به عنوان ششمین علت مرگ و میر در سطح جهان شناخته می شود. پیشگیری از سرطان پروستات مهمترین راهکار برای کاهش شیوع این بیماری است.بطور کلی تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم.از مهمترین روش های پیشگیری از سرطان پروستات می باشند.همچنین مصرف برخی از مواد غذایی مانند گوجه فرنگی نیز می تواند در کاهش خطر سرطان پروستات موثر باشد. در این مطلب به بررسی ابعاد مختلف سرطان پروستات و ارتباط آن با مصرف گوجه فرنگی خواهیم پرداخت. به طور خاص در ادامه مطلب مفاهیم پایه در مورد سرطان پروستات روش های پیشگیری از آن.نقش گوجه فرنگی در پیشگیری از سرطان پروستات را بررسی خواهیم کرد.

گوجه فرنگی یکی از مهمترین مواد غذایی مفید برای پیشگیری از سرطان است. این میوه حاوی ویتامین آ, ویتامین c, مواد مغذی مهمی مانند پتاسیم و فیبر است. اما بیشترین فواید گوجه فرنگی به دلیل حضور یک ترکیب شیمیایی خاص به نام لیکوپن در آن میباشد.

سرطان پروستات

سرطان پروستات، یعنی بعضی از سلول‌های طبیعی این غده، توانایی کنترل رشد و تقسیم را از دست داده‌اند و دیگر همانند سلول‌های سالم عمل نمی‌کنند.

علائم سرطان پروستات

در مراحل اولیه این سرطان به‌ندرت علامتی از این بیماری بروز می‌کند. حتی اگر این بیماری به مراحل پیشرفته برسد، در هنگام تشخیص هم ممکن است هیچ علامتی بروز نکند، اما اغلب علائم در موارد غیر سرطانی بروز می‌کند.

علائم سرطان پروستات پیشرفته:

 • وجود خون در ادرار و منی
 • درد مکرر در موضع درگیر
 • مشکل در دفع ادرار
 • نیاز ناگهانی و یا مکرر دفع ادرار
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • وجود درد در لگن و ران و کمر
 • وجود درد و یا علائم غیرطبیعی در آلت تناسلی
 • جریان ضعیف دفع ادرار

عوامل خطر

عوامل خطر 

درحالی‌که علل اصلی سرطان پروستات هنوز ناشناخته مانده، خطر ابتلا به بدخیمی پروستات رو به افزایش است. اما داشتن یک یا چندین عامل خطر، بدین معنی نیست که حتماً به بیماری مبتلا خواهیم شد. تعدادی از این عوامل خطر عبارت‌اند از:

1- سن: احتمال سرطان در مردان با سن کمتر از 40 سال، خیلی کم است. اما شانس داشتن بدخیمی پروستات در سنین بالاتر از 50 سال به‌سرعت افزایش می‌یابد. حدود 6 مورد از 10 مورد بدخیمی پروستات در مردان بالاتر از 65 سال یافت می‌شود.

2- نژاد/ قومیت: بدخیمی پروستات در سیاه‌ پوستان بیشتر از  مردان از نژادهای دیگر است. احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستات در مردان سیاه‌پوست نیز بیش از دو برابر مردان سفیدپوست است.

3- سابقه خانوادگی: به نظر می‌رسد بدخیمی پروستات در برخی از خانواده‌ها بیشتر اتفاق بیافتد، که نشان می‌دهد در برخی موارد ممکن است عوامل ارثی یا ژنتیکی وجود داشته باشد. احتمال بیماری در فردی که پدر یا برادرش مبتلا به سرطان پروستات باشند دو برابر سایر مردان است. همچنین احتمال داشتن بدخیمی پروستات در افراد با سابقه قوی خانوادگی سرطان پستان و تخمدان بیشتر از افراد بدون سابقه خانوادگی است.

4- تغییرات ژنی:  تعدادی از تغییرات ارثی ژن باعث افزایش ریسک سرطان می‌شود، اما به‌طورکلی آن‌ها احتمالاً برای تنها درصد کمی از موارد به‌حساب می‌آیند.

 • علاوه بر این عوامل، عوامل دیگری مثل رژیم‌های غذایی نامناسب، چاقی، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، وازکتومی… می‌توانند به‌عنوان عوامل فرعی به‌حساب آیند.

 

پیشگیری از سرطان پروستات

پیشگیری از بدخیمی پروستات، بر اساس مطالعات پزشکی شامل یک سری روش هایی می باشد که می تواند در کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان موثر باشد.

برخی از این روش های پیشگیری عبارتند از:

 1. تغذیه سالم: مطالعات نشان می دهد که تغذیه سالم و متعادل، با مصرف سبزیحات و میوه های فراوان، کاهش خطر ابتلا به سرطان را فراهم می کند. همچنین مصرف مواد غذایی با بالاترین مقدار از عناصر غذایی مانند سلنیوم  و روی نیز می تواند به پیشگیری از این سرطان کمک کند.
 2. ورزش: مطالعات نشان داده اند افرادی که میزان فعالیت بدنی آنها بیشتر است، با کاهش خطر سرطان  روبه رو هستند. به طور خاص ورزش هایی که به افزایش ضربان قلب و تنفس کمک می کنند مانند پیاده روی, دویدن و شنا می توانند به پیشگیری از بدخیمی پروستات کمک کنند.
 3. ایجاد یک سبک زندگی سالم: ایجاد یک سبک زندگی سالم با کمک به پیشگیری از سرطان  باعث افزایش کیفیت زندگی و احساس رضایت بیشتر و بهتر از زندگی میشود.

 

گوجه فرنگی

لیکوپن و گوجه فرنگی

لیکوپن یکی از مهمترین عوامل محافظتی دربرابر سرطان پروستات است. این ترکیب یک آنتی اکسیدان قوی است که در مقابل شدت تاثیرات آسیب های اکسیداتیو موجود در بدن محافظت میکند. همچنین بررسیها نشان داده اند که مصرف گوجه فرنگی ولیکوپن میتواند باعث خطر کاهش خطر ابتلا به سرطان شود.

در یک مطالعه بر روی ۴۶٬۰۰۰ مرد، مصرف طولانی مدت لیکوپن با کاهش خطر سرطان پروستات مرتبط بوده است. همچنین در  مطالعه دیگر که برروی.۱۳٬۶۸۶ مرد انجام شده بود، مصرف مرتب گوجه فرنگی و فرآورده های حاوی لینکوپن با کاهش خطر سرطان  در مردان مسن مرتبط بود.

در نتیجه مصرف گوجه فرنگی و فرآورده های حاوی لیکوپن میتواند به عنوان یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری از سرطان  مورد استفاده قرار گیرد.

 

روش های مختلف مصرف گوحه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع غذایی برای حفظ سلامت پروستات است. برخی از روش های مختلف مصرف گوجه فرنگی به منظور حفظ سلامت پروستات عبارتند از:

1.مصرف تازه: مصرف گوجه فرنگی تازه بهترین روش برای استفاده از فواید آن برای پروستات است. این  سبزی حاوی عناصر مغذی مانند لیکوین است که میتواند به پیشگیری از سرطان کمک کند.

2. رب گوجه فرنگی: ب گوجه فرنگی یکی از بهترین روش هایی است که می توانید از گوجه فرنگی برای حفظ سلامت پروستات استفاده کنید. این رب دارای  لیکوپن و دیگر عناصر غذایی است که میتواند به پیشگیری از بدخیمی پروستات کمک کند.

3. مصرف گوجه فرنگی در رژیم غذایی: می توانید گوجه فرنگی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. بعنوان مثال با تهیه سالاد های سبزیجات که میتواند به پیشگیری از سرطان پروستات کمک کنند بهره ببرید.

 

نتیحه نهایی

با توجه به اینکه بدخیمی پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان در مردان است و گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع غذایی برای پیشگیری از آن است, مصرف گوجه فرنگی در رژیم غذایی روزانه بسیار حائز اهمیت است.روش های مختلف مصرف گوجه فرنگی از جمله مصرف تازه استفاده از روغن و رب گوجه فرنگی و.استفاده از گوجه فرنگی در رژیم غذایی می تواند به عنوان جایگزین های سالم برای تامین نیازهای غذایی و حفظ سلامت پروستات مورد استفاده قرار بگیرند.

 

برای دریافت رژیم غذایی و مشاوره انلاین با ما در ارتباط باشید.

instagram: @dr_radfardiet

whatsapp:09308950913

 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24