سلامت مغز با مصرف ماهی

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | سلامت مغز با مصرف ماهی

ماهی بخورید تا مغز سالمی داشته باشید . 

آخرین باری که برای شام یا ناهار ماهی مصرف کرده اید را به یاد دارید ؟ نتایج تحقیقات نشان می دهد که سلامت مغز  تنها یکی از مزایای بیشمار ماهی است.
آخرین باری که برای شام یا ناهار ماهی مصرف کرده اید را به یاد دارید؟ اگر نمی توانید به خاطر بیاورید نباید فقط گذشت زمان را مقصر بدانید . نتایج تحقیقات نشان می دهد که بهبود حافظه و سلامت مغز تنها یکی از مزایای بیشمار ماهی است.

شما آنچیزی هستید که می خورید . 

احتمالا شنیده اید که اسید های چرب امگا 3 برای حفظ تندرستی مفید هستند ولی یکی از این اسید های چرب به نام دیکوزا هگزانوئیک اسید یاDHA اختصاصا و مستقیم به مغز شما ارتباط دارد.DHA یک اسید چرب امگا 3 است که موجب حفظ کارکرد طبیعی و موثر مغز می شود. بافت مغز و سیستم عصبی عمدتا از چربی تشکیل شده و تحقیقات نشان می دهد که DHA برتری ویژه ای در این خصوص دارد.
بهتر است بدانید که کمبودDHA در برنامه غذایی ، مشکلات ادراکی جدی تری از فراموشی گاه بی گاه ایجاد می کند. در واقع سطوح پایین DHA دریافتی سبب بالارفتن احتمال ابتلا به آلزایمر در سالمندی می شود.
علائم از بین رفتن حافظه نباید نخستین علامت برای شما جهت افزایش مصرف ماهی باشد. مصرف ماهی را باید یک برنامه نجات مغزتان تلقی کنید، نه یک بلیت بخت آزمایی. مصرف بلند مدت مقادیر کافی DHA سبب بهبود حافظه ، بهبود توانایی یادگیری و کاهش افت توانمندی های ادراکی می شود. جهت بهره مندی از مزایای DHA باید به طور مداوم از غذاهای غنی ازDHA استفاده نمود.

بیشتر بخوانید : از زوال عقل پیشگیری کنید !

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | ماهی سالمون

غذاهای دریایی مفید

آیا برای تغذیه صحیح مغز خود باید ماهی فراوانی مصرف کنید ؟ راهنماهای رژیمی توصیه می کنند که هر فرد بزرگسال باید دست کم حدود 250 گرم غذای دریایی در هفته مصرف کند. این مقدار را می توان در دو سهم 125 گرمی در هفته دریافت کرد. ماهی های چرب مانند سالمون، تن ، خال منخال، شاه ماهی و قزل آلا پرورشی حاوی مقادیر فراوان DHA هستند.

برای طبخ ماهی بهتر است آن را بخارپز یا تنوری کرد. روغن اضافه حاصل از سرخ کردن ماهی حتی زمانی که از گوشت های کم چرب در رژیم خود استفاده می کنید زیانبار است. شما می توانید ماهی هایی که دارای جیوه کمتری هستند مصرف کنید. بدین منظور ماهی ساردین و سالمون بهترین گزینه هستند

سلامت مغز و مصرف گوشت

به فهرست ماهی ها، یک مورد دیگر را که به سلامت مغز کمک می کند اضافه کنید و آن گوشت کم چرب است. جدا از نیاز به کاهش دریافت اسید های چرب اشباع از گوشتهای قرمز، تهیه انواع برگر با استفاده از ماهی تن می تواند سبب افزایش دریافت امگا 3 شود و احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

منبع

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24