علائم و عوارض کمبود ویتامین A در بدن

علائم و عوارض کمبود ویتامین A در بدن | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

بررسی علائم و عوارض کمبود ویتامین A در بدن

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که برای بسیاری از عملکرد‌های بدن از جمله بینایی مناسب، سیستم ایمنی قوی و سلامت پوست مهم است. به گفته متخصصان، زنان باردار، مادران شیرده، نوزادان و کودکان در معرض بیشترین خطر کمبود ویتامین A هستند. در مطلبی که امروز در سایت دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان به بررسی علائم و عوارض کمبود ویتامین A در بدن خواهیم پرداخت.

ویتامین آ (A) یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. ویتامین‌های آ یا رتینول برای رشد بدن مخصوصاً در کودکان و کار صحیح دستگاه ایمنی و مخاط مثل مخاط روده و جلوگیری از عفونت‌ها (بیماریهای میکروبی) بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است. ویتامین A به شکل خالص در منابع گیاهی وجود ندارد، بلکه پیش سازهای آن یعنی کاروتن‌ها به اشکال مختلف در گیاهان وجود دارند. این ویتامین به ۳ فرم رتینول، رتینال و رتینوئیک اسید وجود دارد و در بدن ذخیره می‌شود و در سبزی‌ها موجود است. این ویتامین در گوجه و هویج بسیار زیاد است.

بر اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می‌شود که به این بیماری گزروفتالمی (xerophthalmia) می‌گویند. اگر کمبود خیلی شدید شود فرد نابینا خواهد شد؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می‌کند.

مطلب پیشنهادی : کاهش وزن با مصرف ویتامین‌های موثر

همچنین “فیبروز سیستیک” (نوعی بیماری دگرگشتی (سوخت‌وساز) بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند) و اسهال مزمن نیز ممکن است خطر کمبود ویتامین A را افزایش دهند.

علائم و عوارض کمبود ویتامین A در بدن | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

دکتر محمد رادفر را در ایسنتاگرام دنبال کنید

چند نشانه کمبود ویتامین A در بدن عبارتند از:

  • خشکی پوست
  • خشکی چشم
  • شب کوری
  • ناباروری و مشکل در باردار شدن
  • تاخیر در رشد
  •  آکنه و جوش

 


بیشتر بخوانید :

توصیه هایی برای داشتن عادت غذایی سالم

مراقبت از التهاب اعصاب کمر با غذاهای مناسب

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24