معجزه سلامتی با غلات و نان جو و چاودار

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | معجزه سلامتی با غلات نان جو و چاودار

نان جو و چاودار چه معجزه ای برای سلامتی دارد؟

جو و و چاودار از غلات مهم در جهان هستند که بعنوان غذا مورد استفاده بشر قرار می گیرند ، از جمله موارد مصرف این غلات، تهیه نان است.

جو و چاودار از غلات مهم در جهان هستند که بعنوان غذا مورد استفاده بشر قرار می گیرند ، از جمله موارد مصرف این غلات ، تهیه نان است . آرد حاصل از این غلات در دو نوع سبک که سبوس آن گرفته شده و آرد تیره در پخت نان استفاده می شود . جو و چاودار از منابع خوب منیزیم، سلنیم، منگنز، فسفر و ویتامین B1 هستند. کیفیت پروتئینی این غلات تقریبا مشابه پروتئین سویا است و وجود فیبر به همراه این پروتئین با کیفیت، غذای مناسبی را برای آغاز روز فراهم می کند.

علاوه بر ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها، این غلات منبع بسیار خوبی از فیبرهای محلول و نامحلول هستند . یک جز از فیبرهای محلول موجود در جو و چاودار بتاگلوکان نام دارد که می تواند اثرات مفیدی بخصوص در کاهش کلسترول خون داشته باشد . 

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | نان جو و چاودار چه معجزه ای برای سلامتی دارد؟

کاهش کلسترول و پیشگیری از بیمار یهای قلبی – عروقی

فیبرها بخصوص بتاگلوکان موجود در جو و چاودار در دستگاه گوارش هضم نمی شوند اما می توانند با اسیدهای صفراوی که برای جذب کلسترول لازم هستند متصل شده و آنها را دفع کنند و از این طریق کلسترول خون را کاهش دهند.از طرفی فیبرها در روده بزرگ بوسیله باکتری ها تخمیر می شوند و تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره می کنند که از سنتز کلسترول کبدی جلوگیری می کند.کاهش کلسترول می تواند عامل مهمی در کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی باشد.

مصرف این غلات نیز مانند هر عامل دیگر کاهنده کلسترول خون زمانی مفید است که به عنوان بخشی از یک رژیم کم چرب، با فیبر بالا و در کنار فعالیت بدنی استفاده شوند. مقدار مصرف روزانه 1/2 تا 1 فنجان از این غلات می توانند اثرات مفیدی را بر کلسترول خون بر جای گذارند.

بیشتر مطالعه کنید : 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24