فاصله گذاری اجتماعی بیماران کلیوی و نکات تهیه غذا آماده

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | فاصله گذاری اجتماعی بیماران کلیوی

بیماران کلیوی بدانند…

با توجه به اجرا شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در بسیاری از رستوران ها، امکان پذیرایی به صورت غذای بیرون بر به وجود آمده است. اگر مبتلا به بیماری کلیوی هستید و قصد دارید از غذای رستوران ها استفاده نمایید باید موارد ذیل را در نظر بگیرید:

 • در ابتدا رژیم غذایی که برای شما تجویز شده است را به خوبی یاد بگیرید و توصیه ها و نکات لازم را از متخصص تغذیه خود سوال نمایید.
  به یاد داشته باشید که فقط کارشناسان، کارشناسان ارشد و متخصصین تغذیه می توانند رژیم غذایی صحیح، علمی و توصیه های سلامت بخش را به شما ارائه دهند و این کار در تخصص هیچ کس دیگری نیست.
 • اگر محدودیت مصرف سدیم، پتاسیم، فسفر یا پروتیین دارید اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا بر اساس نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید.
 • در وهله اول رستورانی را انتخاب کنید که با توجه به رژیم شما مناسب ترین غذاها را ارائه می کند. با دقت به منوی غذایی رستوران نگاه کنید و از مدیر رستوران بخواهید جزئیات بیشتری راجع به مواردی که نمی دانید در اختیار شما بگذارد. حتما مدیر رستوران را نسبت به اینکه از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنید و مبتلا به بیماری کلیوی هستید مطلع سازید.
 • دقت داشته باشید که ممکن است مقدار غذایی که از رستوران تهیه می کنید بسیار بیشتر از مقدار غذایی باشد که به طور معمول در منزل میل می نمایید (مصرف معمولا 90 گرم از گوشت یا ماهی یا مرغ پخته می تواند نیاز های شما به پروتئین های حیوانی را تامین کند اما باید دقت کنید این یک توصیه عمومی است و شما باید مقدار غذایتان دقیقا برابر با میزانی که رژیم شما توسط متخصصین تغذیه تنظیم شده است باشد) به همین منظور در نظر داشته باشید که باقی مانده غذای خود را برای وعده دیگری کنار بگذارید یا آن را با افراد دیگری تقسیم کنید.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | فاصله گذاری اجتماعی بیماران کلیوی و نکات تهیه غذا آماده

 • غذاهای گریل شده انتخاب های بسیار خوبی هستند.
 • درخواست کنید که در هنگام پخت به غذای شما نمک اضافه نکنند.
 • درخواست کنید که سبزیجات و سس ها را در ظرف جداگانه ای برای شما سرو کنند.
 • پوست مرغ و ماکیان مانند: بوقلمون، اردک، غاز و …. حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند بنابراین آنها را جدا کنید تا میزان سدیم دریافتی شما کمتر شود. انواع سس سویا، سس تند و سس استیک نیز مقادیر بالایی سدیم دارند بهتر است از مصرف آنها اجتناب نمایید.
 • لیمو تازه، آبلیمو و همچنین سرکه طعم دهنده های بسیار خوبی هستند، زمانی که از آنها به عنوان سس یا طعم دهنده استفاده می کنید می توانید طعم طبیعی و واقعی غذا را حس کنید و از آن لذت ببرید، همچنین فلفل سیاه می تواند غذاها را بسیار خوش طعم تر کند.
 • اگر در رژیم شما پتاسیم باید محدود شود از سبزیجات و غلات کم پتاسیم مانند برنج، رشته فرنگی، نودل ها و لوبیای سبز استفاده کنید.

نکات بهداشتی را رعایت کنید تا سلامت باشید :

 1.  از پیک رستوران بخواهید که غذا را خارج از درب منزل بگذارد. بهتر است که هزینه غذا را با روش های آنلاین پرداخت نمایید اما اگر به هر دلیلی مجبورید هزینه غذا را به صورت غیرآنلاین و نقدی به پیک رستوران بپردازید حتما از دستکش استفاده کنید. شما می توانید با مواد ضد عفونی کننده بسته غذایی را ضد عفونی کنید.
 2.  مطمئن شوید که غذا کاملا گرم است و از مصرف غذاهای پخته نشده یا بدون بسته بندی مناسب جدا خودداری نمایید. البته لازم به ذکر است که قبل از سرو غذا دست های خودتان را بشویید.
 3.  اگر در محل زندگی شما شیوع ویروس کرونا زیاد است بهتر است برای مواجهه ی کمتر با بیماری و ویروس بیشتر در خانه بمانید و از غذاهای تهیه شده در منزل استفاده نمایید این موضوع کمک می کند تا کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار بگیرید.
 4.  بسیار مهم است مواد غذایی را تهیه نمایید که متناسب با رژیم غذایی شما باشد و ماندگاری بالایی داشته باشد و به شما کمک کند تا در خانه بمانید.
 5.  به یاد داشته باشید که استفاده از مواد غذایی که تاریخ انقضا آنها گذشته است یا کنسرو هایی که سوراخ شده است و یا به هر نحو درب آنها باز شده است می تواند به طور جدی مسمومیت زا باشند.
 6.  همچنین بار دیگر تاکید می شود که از مصرف نمک و جایگزین های نمک خودداری نمایید و ترجیحا از آب مقطر استفاده کنید تا املاح کمتری همراه با آب دریافت نمایید.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مواد غذایی دوست دار کلیهبیشتر مطالعه کنید :

مواد غذایی دوست دار کلیه را بشناسید . 

منظور از مواد غذایی دوست دار کلیه مواد غذایی هستند که میزان سدیم کمی دارند، در زیر به برخی از آنها به طور خلاصه اشاره می نماییم
میوه ها: می توانید از آنها 2 تا 3 عدد در روز استفاده نمایید همچنین استفاده از میوه های خشک و آبمیوه ها نیز منعی ندارد اگر از کنسرو میوه ها استفاده می کنید دقت داشته باشید که حتما بدون شکر باشد.
سبزیجات: می توانید از آنها 2 تا 3 واحد (هر واحد معادل با یک لیوان سبزیجات خام) در روز استفاده نمایید و اگر می خواهید کنسرو سبزیجات تهیه کنید حتما به نشانگرهای تغذیه ای درج شده بر روی کنسرو دقت داشته باشید که بدون نمک یا کم نمک باشد.
پروتئین: ماهی سالمون، مرغ، کنسرو ماهی کم نمک یا بدون نمک، حبوبات(نخود و لوبیا)، مغزها و آجیل های بدون نمک و سوپ یا آبگوشت کم نمک منبع غنی از پروتئین هستند و می توانید از آنها با توجه رژیم غذایی تنظیم شده توسط متخصص یا کارشناس تغذیه خود استفاده نمائید.
غلات: از غلات کامل (مانند: نان های سبوس دار یا ماکارونی)، برنج سفید یا قهوه ای، کراکر های بدون نمک، غلات صبحانه کم نمک، جوپرک یا جو دوسر می توانید استفاده نمائید.

منبع  : kidney.org

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24