مصرف دخانیات و سلامتی

مصرف دخانیات و سلامتی

مصرف دخانیات با مسائل مختلف سلامتی در ارتباط است و عمل اصلی مرگ و میرهای قابل پیشگیری در سراسر جهان است. با وجود خطرات ناشی از مصرف دخانیات باز همچنان بسیاری از مردم به استعمال دخانیات و سیگار ادامه می دهند. در این مقاله، تاثیر مصرف دخانیات بر سلامتی و اینکه چرا ترک سیگار یا استفاده از محصولات تنباکو ضروری است را بررسی خواهیم کرد.

تنباکو و دخانیات چیست؟

تنباکو گیاهی است که معمولاً برای کشیدن سیگار، جویدن و دم کردن استفاده می شود. این ماده حاوی ماده شیمیایی به نام نیکوتین است که به عنوان یک محرک عمل می کند و می تواند باعث اعتیاد شود. محصولات تنباکو در اشکال مختلف مانند سیگار، سیگار برگ، پیپ و تنباکوی بدون دود در دسترس هستند.

دخانیات یــا مــواد دخانــی، هــر مــاده یــا فرآورده‌ای است کــه تمــام یــا بخشی از مــاده خــام تشکیل‌دهنده آن، گیاه توتون یــا تنباکــو یــا مشتقات آن (به ‌استثنای مـواد دارویـی مجـاز ترک دخانیات بـه تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) باشـد. ماده مؤثره در گیاه تنباکو، نیکوتین اسـت کـه مصرف آن، می‌تواند باعث ایجاد وابستگی شــود. این مــواد بــر اســاس نــوع مصــرف بــه سه گــروه اصلی تدخینی، غیر تدخینی و سیگارهای الکترونیک تقسیم می‌شوند.

خطرات سلامتی مرتبط با مصرف دخانیات

مصرف دخانیات می تواند به چندین خطر برای سلامتی منجر شود از جمله:

سرطان

مصرف دخانیات عامل اصلی انواع سرطان از جمله سرطان ریه، گلو و دهان است. بیش از هزاران ماده سمی در توتون شناخته شده است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم می تواند باعث ابتلا به سرطان های مختلف شوند که کشنده ترین آنها می توان سرطان پانکراس و ریه نام برد.

 بیماریهای قلبی | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

بیماری های قلبی عروقی

مصرف سیگار با اسیب به دیواره عروق خونی و افزایش استرس اکسیداتیو، ریسک و خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

مشکلات تنفسی و مصرف دخانیات

برونشیت مزمن، آمفیزم دو بیماری ریوی شایع در افراد سیگاری می باشد که در نهایت می تواند منجر به بیماری های انسدادی ریوی شوند. البته باید توجه کرد که عوارض مصرف دخانیات صرفا برای افراد سیگاری فعال نمی باشد بلکه افرادی که در معرض دود سیگار و دخانیات نیز می باشند می توانند این عوارض را تجربه کنند.

مسائل مربوط به سلامت باروری

مصرف تنباکو می تواند بر باروری تاثیر بگذارد و باعث اختلال نعوظ در مردان شود. این عوارض می تواند به دلیل التهاب و استرس اکسیداتیوی که به دلیل مصرف دخانیات ایجاد شده است به وجود بیاید، رعایت یک رژیم غذایی سالم و ضد التهابی در این افراد با توجه به کمبود هایی که به دلیل مصرف دخانیات ممکن است وجود داشته باشد می تواند سلامت باروری را تا حد چشمگیری افزایش دهد. شما می توانید برای دریافت مشاوره و رژیم غذایی به صورت آنلاین با واتساپ و اینستاگرام ما در ارتباط باشید.

نقایص مادرزادی و مصرف دخانیات

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، حدود ۱۳ درصد زنان در طی سه ماه اول بارداری سیگار می‌کشند. سیگار کشیدن در هر زمان در دوران بارداری می‎‌تواند پیامدهای مادام‌العمر برای نوزاد ایجاد کند.

تأثیر دخانیات بر جنین چیست؟

سیگار خطر موارد زیر را افزایش می‌دهد:

  • کمبود وزنِ نوزاد تازه متولد شده
  • کاهش مقدار اکسیژن برای مادر و نوزاد
  • زایمان زودرس (قبل از ۳۷ هفته)
  • افزایش ضربان قلب نوزاد
  • افزایش خطر بروز مشکلات تنفسی (ریه) در نوزاد
  • افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان
  • سقط جنین
  • جداسازی زودرس جفت
  • شکاف کام و سایر نقایص زایمان

اگر سیگار می‌کشید و قصد باردار شدن دارید، ترک آن باید برایتان اولویت باشد. حتی در سه ماهۀ اول نیز سیگار کشیدن سلامت نوزاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبق گفتۀ انجمن جامعه پزشکی باروری آمریکا، هم مردانِ سیگاری و هم زنانِ سیگاری تقریبا دو برابر احتمال بروز مشکلات باروری در مقایسه با افراد غیرسیگاری دارند. دود غیرمستقیم سیگار بر جنین تاثیر می‌گذارد.

ترک سیگار و دخانیات

ترک سیگار و دخانیات

ترک دخانیات می تواند دشوار باشد، اما برای یک زندگی سالم تر ضروری است.

در اینجا چند نکته برای کمک به ترک دخانیات وجود دارد:

انگیزه پیدا کنید:

دلایل ترک دخانیات را شناسایی کنید و مرتباً آنها را به خود یادآوری کنید.

به دنبال کمک باشید:

با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک گروه حمایتی صحبت کنید تا به شما کمک کند ترک کنید.

از درمان جایگزین نیکوتین استفاده کنید:

چسب‌های نیکوتین، آدامس یا قرص‌های پاستیل می‌توانند به شما در مدیریت علائم ترک نیکوتین کمک کنند.

اجتناب از محرک ها:

از موقعیت ها یا افرادی که می توانند شما را به سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو تحریک کنند اجتناب کنید.

 

نتیجه و مصرف دحانیات

مصرف دخانیات یکی از مسائل مهم بهداشت عمومی است که آسیب قابل توجهی به افراد و جامعه وارد می کند. خطرات سلامتی مرتبط با استفاده از تنباکو به خوبی مستند شده است و ترک سیگار یا استفاده از محصولات تنباکو برای جلوگیری از این اثرات نامطلوب سلامتی ضروری است. اگر مصرف کننده دخانیات هستید، از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا گروه پشتیبانی کمک بگیرید تا سیگار را ترک کنید و زندگی سالم تری داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت رژیم غذایی انلاین با اینستاگرام و واتساپ با ما در ارتباط باشید.

instagram: @dr_radfardiet

WhatsApp:09308950913

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24