عوارض مصرف نا آگاهانه مکمل های غذایی

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | عوارض مصرف نا آگاهانه مكمل های غذايی

مکمل های غذایی ضرورت یا تهدید ؟

تبلیغات گسترده شرکت های تولید کننده انواع مکمل های غذایی و تصور اینکه این مواد مغذی به اندازه کافی در منابع غذایی وجود ندارد باعث مصرف بی رویه این گونه مکمل شده که گاها مصرف توام و با دوز بالا علاوه بر پرداخت هزینه های گزاف ، عوارض ناگواری را برای بعضی مصرف کنندگان بجا می گذارد.

ریزمغذی ها مواد مغذی هستند که گرچه به مقدار کم مورد نیازند ولی برای اعمال حیاتی بدن بسیار ضروری می باشند.مشخص شده که حتی کمبود خفیف تا متوسط (  بدون علائم بالینی ) حداقل یک سوم جمعیت جهان را متاثر ساخته که به نیروی کار و توان ذهنی ملت ها لطمه می زند .

مواد مغذی مورد نیاز برای بدن براساس سن ،جنس ،اندازه بدن ،فعالیت شخص وشرایط خاص سلامت یا بیماری متفاوت است. اگر چه رعایت تنوع وتعادل درانتخاب مواد غذایی منجر به یک رژیم غذایی مطلوب می شود ولی به دلایل شرایط اقلیمی خاص یا بعضی از عادات غذایی ممکن است گروهی از جمعیت یا همه افراد یک منطقه مبتلا به کمبود ماده مغذی وعوارض آن شوند، که در حال حاضر در کشور ما برنامه های گستردهای همچون غنی سازی آرد با آهن واسید فولیک ،غنی سازی نمک با ید و… انجام می شود و در صورت افزایش نیاز به بعضی از ریزمغذی ها در دوره های خاص مانند بارداری ،کودکی ، بلوغ وشیردهی و سالمندی مصرف مکمل ها ی غذایی با توصیه پزشک صورت می گیرد.
تبلیغات گسترده شرکت های تولید کننده انواع مکمل های غذایی مانند انواع مولتی ویتامین ها ،مینرال ها ،اسید های آمینه وتصور اینکه این مواد مغذی به اندازه کافی در منابع غذایی وجود ندارد باعث مصرف بی رویه این گونه مکمل شده که گاها مصرف توام و با دوز بالا علاوه بر پرداخت هزینه های گزاف ،عوارض ناگواری را برای بعضی مصرف کنندگان بجا می گذارد. در صورت استفاده از مواد غذایی زیر نیازی به دریافت مکمل غذایی وجود ندارد.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | عوارض مکمل های غذایی

عوارض مصرف نا آگاهانه و خودسرانه مکمل های غذایی

1-حس سوزن سوزن شدن لب ها،زبان پوست که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه یابد وخود به خود برطرف شود.
2-احساس ناراحتی معده،که اغلب ناشی از خود مکمل است و گاهی هم به خاطر زمان نا مناسب مصرف و یا همزمانی مصرف با داروی دیگر است. ممکن است این حالت وقتی ایجاد شود که مکمل را با غذای خاصی می خورند.
3-احساس خارش پوست که عارضه ملایمی است و اغلب بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود.
4-سردرد که اغلب بعد از خوردن مکمل ها عارض می شود.5-لکه های قرمز روی پوست که همراه باخارش یا درد است.
برخی عوارض جدی تر:

علائم آنافیلاکسی

این وضعیت وقتی رخ می دهد که مکمل تغذیه ای را برای اولین بار مصرف می کنید یا ندرتا بعد از مصرف طولانی مدت رخ می دهد. با بروز این علامت سریعا با اورژانس تماس بگیرید.
علائم گیجی که نباید نادیده گرفته شود.ممکن است این حالت بخاطر دوز بالای مکمل یا زمان نامناسب مصرف یا وجود بیماری زمینه ای باشد. علائم شدید یا حتی مرگبار مانند فلج،حمله قلبی و نارسایی کلیه ، گرچه نادر است ولی در بعضی افراد ممکن است رخ دهد.

از میان ویتامین ها، علائم مسمومیت بیشتر در اثر مصرف دوزهای بالای ویتامین های محلول در چربی رخ می دهد زیرا این ویتامین ها خودشان در بدن ذخیره می شوند. چهار ویتامین محلول در چربی عبارتند از : ویتامین های A, E, D, k لازم است در افراد آسیب پذیر مانند زنان باردار و شیرده ، کودکان و سالمندان مصرف مکمل های غذایی با احتیاط بیشتری همراه باشد.

مطالب پیشنهادی : 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24