مکمل های افزایش وزن

اگر قصد دارید فرم بدنی خاصی بسازید و می خواهید به وزن ایده آل برسید، مصرف داروها و مکمل های افزایش وزن میتواند انتخاب

خوبی باشد.

اگرچه اکثر افراد در تلاش برای کاهش وزن و بازگشت به اندام خود هستند، اما برخی نیز هستند که می خواهند

وزن و عضله خود را افزایش دهند.

اگر فکر می کنید که کاهش وزن یک کار دست و پا گیر است، پس باید بدانید که افزایش وزن می تواند به همان اندازه  یا حتی بیشتر، دشوار باشد. اثربخشی افزایش وزن خوب است زیرا با ارائه تغذیه مناسب به افزایش وزن و افزایش عضله و در نهایت افزایش عملکرد ایمنی کمک می کند. مصرف توصیه شده  داروها و  مکمل های افزایش وزن نیز ممکن است به شما در ایجاد سطح ایمنی کمک کند.

چون مصرف مواد غذایی در طول روز، در بسیاری از موارد، تمام مواد مغذی موردنیاز بدن را به ما نمی‌رساند؛

از داروها و مکمل های افزایش وزن  برای تامین سایر مواد مغذی استفاده می کنیم.

مکمل‌های غذایی می‌توانند حاوی ویتامین‌ها، انواع اسیدهای آمینه و سایر مواد معدنی و آنزیم‌ها باشند.

مکمل های افزایش وزن

چرا افزایش وزن مهم است؟

در حالی که حدود 74 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دارای اضافه وزن یا چاق هستند، افراد زیادی نیز با مشکل مخالف کمبود وزن مواجه هستند.

برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی به دلیل ژنتیک یا متابولیسم سریع دچار کمبود وزن باشند. کمبود وزن همچنین ممکن است نشان دهنده تغذیه نامناسب یا بیماری های زمینه ای باشد.

علاوه بر این، بسیاری از افرادی که از نظر بالینی کم وزن نیستند، ممکن است به دلایل دیگر همچنان بخواهند مقداری عضله به دست آورند و وزن خود را افزایش دهند.

چه از نظر بالینی کم وزن باشید و چه به سادگی برای افزایش وزن عضلانی تلاش می کنید، اصول اصلی یکسان است.

علل کمبود وزن

چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن ناسالم شود، از جمله:

اختلالات خوردن: این شامل بی اشتهایی عصبی، یک اختلال جدی سلامت روان است.
مشکلات تیروئید: داشتن تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند متابولیسم را افزایش داده و باعث کاهش وزن ناسالم شود.
بیماری سلیاک: شدیدترین شکل عدم تحمل گلوتن. به طور کلی، بروز بیماری سلیاک در قرن 20 و 21 افزایش یافته است.
دیابت: داشتن دیابت کنترل نشده (عمدتاً نوع 1) می تواند منجر به کاهش وزن شدید شود.
سرطان: سرطان می‌تواند باعث شود بدن در حالت هیپرکاتابولیک قرار گیرد که منجر به افزایش مصرف انرژی می‌شود. این می تواند باعث کاهش وزن زیادی شود، اما شدت و کاهش وزن می تواند به نوع سرطان و سن فرد بستگی داشته باشد.
عفونت ها: برخی عفونت ها می توانند باعث کاهش وزن شدید فرد شوند. این می تواند شامل انگل، سل و عفونت HIV باشد.

اگر کمبود وزن دارید، ممکن است بخواهید برای رد هر گونه بیماری جدی با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید.

اگر اخیراً شروع به کاهش وزن زیاد بدون تلاش کرده اید، این امر به ویژه مهم است.

 

چگونه سریع و بی خطر وزن اضافه کنیم؟

پزشکان معمولاً افزایش وزن را به افرادی توصیه می کنند که به طور مداوم وزن کمی دارند، که می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود. بدنسازان و سایر ورزشکاران نیز ممکن است امیدوار باشند که با عضله سازی وزن اضافه کنند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در ایالات متحده امریکا، تعداد بزرگسالان کم وزن بین 20 تا 39 سال در این کشور بین سال‌های 1988 و 2008 از 3 درصد به 1.9 درصد کاهش یافته است.

 مشکلات سلامتی ناشی از لاغری :

ناباروری
تاخیرهای رشدی
سیستم ایمنی ضعیف
پوکی استخوان
افزایش خطر عوارض حین جراحی
سوء تغذیه

به طور معمول، کسانی که می خواهند وزن خود را افزایش دهند، باید روی افزایش عضله تمرکز کنند. زیرا افزایش چربی خود باعث افزایش ریسک ابتلا به بسیلری از بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی،عروقی، دیابت و.. میشود

در حالی که غذا و ورزش برای به دست آوردن عضله مهم هستند، مکمل ها نیز ممکن است با تامین کالری و پروتئین یا با اجازه دادن به شما برای ورزش سخت تر کمک کنند بهتر وزن کسب کنید.

انواع مکمل غذایی برای افزایش وزن

درکل می‌توان مکمل‌های افزایش وزن را بر اساس اجزای تشکیل‌دهنده به دو گروه تقسیم کرد. برخی مکمل‌ها پروتئین، کربوهیدرات و سایر مواد موردنیاز بدن شما را تأمین می‌کنند و می‌توانند موجب افزایش وزن شما شوند. این مکمل‌ها مکمل‌های افزایش وزن هستند که با کمک به روند عضله‌سازی می‌توانند عملکرد بدن شما را بهبود دهند.

 انواع مکمل غذایی برای افزایش وزن عبارت‌اند از:

1- پروتئین

اکثر مردم می دانند که پروتئین یک جزء مهم ماهیچه ای است.

چندین مطالعه نشان داده اند که افزایش عضلانی  بزرگسالانی که مکمل های پروتئینی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می کنند کمی بیشتر است. با این حال، مهم‌ترین عامل احتمالاً کل پروتئین دریافتی روزانه شما است.

به عنوان یک توصیه کلی، موسسه پزشکی پیشنهاد می کند که 10 تا 35 درصد از کالری روزانه شما باید از پروتئین باشد.

مصرف روزانه 0.6-0.9 گرم به ازای هر پوند (1.4-2.0 گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن در روز برای حمایت از رشد عضلانی در بزرگسالان فعال مناسب است.

زمانی که میزان مورد نیاز پروتئین توسط رژیم غذایی تامین شود نیازی به مصرف مکمل پروتئینی نداریم.

2-کراتین

کراتین یکی از مکمل های افزایش وزن مورد تحقیق و یکی از معدود مکمل های ورزشی با پشتیبانی تحقیقاتی بسیار قوی است.

این مولکول به طور طبیعی در سلول های شما و در برخی غذاها یافت می شود.

هنگامی که به عنوان مکمل مصرف می شود، محتوای کراتین در عضلات شما می تواند فراتر از سطح طبیعی افزایش یابد.

کراتین چندین عملکرد مهم در بدن شما دارد، از جمله:

تولید سریع انرژی.

تعداد قابل توجهی از تحقیقات نشان داده است که مکمل‌های کراتین می‌توانند عملکرد ورزشی و افزایش عضلات را در طول زمان بهبود بخشند.

در حالی که چندین نوع مختلف کراتین در دسترس است، کراتین مونوهیدرات بیشترین تحقیقات را دارد که از آن به عنوان ایمن و مؤثر حمایت می کند.

نحوه مصرف کراتین

هنگام مصرف کراتین، معمولاً توصیه می شود با مصرف دوز بارگیری تقریباً 20 گرم در روز، تقسیم به چهار وعده، به مدت 5 تا 7 روز شروع کنید.

پس از این دوره اولیه، دوز نگهدارنده تقریباً 3 تا 5 گرم در روز می تواند به طور نامحدود مصرف شود.

 

3-گینر

گینرها محصولات پر کالری هستند که حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات و پروتئین هستند. این محصولات اگر به رژیم غذایی معمولی اضافه شوند می توانند به افزایش وزن شما کمک کنند، اما  از خوردن غذای واقعی بهتر نیستند.

برای افزایش وزن، باید کالری بیشتری نسبت به نیاز بدن برای عملکرد طبیعی مصرف کنید. با این حال، مقدار اضافی که باید بخورید می تواند بین افراد متفاوت باشد.

گینرها گروه وسیعی از مکمل‌های پرکالری هستند که برای کسانی که در افزایش وزن مشکل دارند به بازار عرضه می‌شوند.

مشابه مکمل های پروتئینی، هیچ چیز جادویی در مورد این مکمل ها وجود ندارد. آنها به سادگی راهی مناسب برای برخی افراد برای دریافت کالری بیشتر هستند.

به طور معمول، گینرها، شیک هایی با کربوهیدرات بسیار بالا و پروتئین بالا هستند.

به عنوان مثال، یک مکمل محبوب حاوی 1250 کالری، 252 گرم کربوهیدرات و 50 گرم پروتئین در هر وعده است.

در حالی که اضافه کردن گینر  به رژیم غذایی شما مطمئناً می تواند تعداد کالری دریافتی شما را افزایش دهد، برخی افراد طعم و قوام این محصولات را ناخوشایند می دانند.

4-مکمل های تقویت کننده ورزش

تعداد بسیار کمی از مکمل‌ها، در صورت وجود، منجر به افزایش وزن و عضله‌سازی قابل توجه بدون ورزش می‌شوند.

با این حال، چندین مکمل وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند سخت‌تر ورزش کنید، که می‌تواند به مرور زمان منجر به افزایش عضلات شود.

کافئین

کافئین به طور گسترده در سراسر جهان مصرف می شود. افراد فعال اغلب آن را قبل از ورزش مصرف می کنند تا عملکرد ورزشی را بهبود بخشند.

تحقیقات نشان داده است که کافئین واقعاً در افزایش عملکرد ورزشی مؤثر است.

به عنوان مثال، می‌تواند توان خروجی، توانایی بدن برای تولید سریع نیرو را بهبود بخشد، که برای فعالیت‌هایی مانند تمرین با وزنه، دوی سرعت و دوچرخه‌سواری مهم است.

با گذشت زمان، ورزش سخت‌تر به دلیل مصرف کافئین می‌تواند منجر به افزایش عضلات بهتر شود. با این حال، این تنها در صورتی رخ می دهد که کالری و پروتئین کافی مصرف شود.

سیترولین

سیترولین یک آمینو اسید است که در بدن شما تولید می شود و در غذاها یافت می شود.

یکی از عملکردهای آن افزایش جریان خون به بافت های بدن شما است.

چندین مطالعه نشان داده اند که مقدار تمرین انجام شده در یک جلسه ممکن است هنگام مصرف این مکمل افزایش یابد.

تحقیقات درازمدت محدود است، اما اگر این مکمل به شما اجازه دهد کار کلی بیشتری را در طول ورزش انجام دهید، می‌تواند به افزایش عضلات در طول زمان کمک کند.

بتا آلانین

بتا آلانین یکی دیگر از اسیدهای آمینه است که به طور طبیعی در بدن شما تولید می شود. در میان عملکردهای دیگر، می تواند به ماهیچه های شما کمک کند تا با خستگی در حین ورزش مبارزه کنند.

بتا آلانین که به عنوان مکمل مصرف می شود، ممکن است به بهبود عملکرد در طول تمرینات شدید که در دوره های یک تا چهار دقیقه ای انجام می شود، کمک کند.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بتا آلانین می‌تواند باعث افزایش عضله‌سازی در حین ورزش شود.

بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات (HMB)

بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات (HMB) مولکولی است که وقتی اسید آمینه لوسین در بدن شما تجزیه می شود تولید می شود.

این مولکول ممکن است به ریکاوری پس از ورزش شدید کمک کند و تجزیه پروتئین های عضلانی را کاهش دهد.

در حالی که نتایج متفاوتی گزارش شده است، مکمل های HMB ممکن است ریکاوری عضلانی و افزایش عضله را بهبود بخشد، به خصوص در کسانی که تجربه قبلی تمرینی ندارند.

با این حال، مطالعاتی که بیشترین فواید مکمل‌های HMB را نشان می‌دهند اخیراً مورد تردید قرار گرفته‌اند و برای روشن شدن اثرات واقعی آنها به اطلاعات بیشتری نیاز است.

تقویت کننده های تستوسترون

هورمون تستوسترون نقش مهمی در فرآیندهای آنابولیک بدن شما ایفا می کند که مسئول رشد ماهیچه ها هستند.

تقویت‌کننده‌های تستوسترون دسته وسیعی از مکمل‌ها را تشکیل می‌دهند که ادعا می‌کنند این هورمون را افزایش می‌دهند و باعث افزایش عضله می‌شوند.

موادی که معمولا در این مکمل ها یافت می شوند عبارتند از tribulus terrestris، شنبلیله، D-aspartic acid، ashwagandha و DHEA.

به طور کلی، بیشتر این ترکیبات احتمالاً برای افزایش تستوسترون یا افزایش وزن مفید نیستند.

تعداد کمی از مطالعات مزایای احتمالی برخی از مواد تشکیل دهنده این محصولات را نشان داده اند، اما شواهد بیشتری مورد نیاز است.

برخی از این مکمل ها می توانند در افرادی که تستوسترون پایینی دارند موثرتر باشند. صرف نظر از این، تقویت کننده های تستوسترون معمولاً ادعاهای بازاریابی خود را برآورده نمی کنند.

اسید لینولئیک مزدوج (CLA)

اسید لینولئیک مزدوج (CLA) به گروه خاصی از اسیدهای چرب با مزایای سلامتی احتمالی اشاره دارد.

نتایج متفاوتی برای اثرات مکمل های CLA بر افزایش عضله گزارش شده است. برخی از مطالعات مزایای اندکی را نشان داده‌اند، در حالی که برخی دیگر این نتایج را نشان نداده‌اند.

چندین مطالعه همچنین نشان داده اند که CLA ممکن است مقدار کمی از دست دادن چربی را افزایش دهد، و بعید است که حتی اگر مقدار کمی عضله به دست بیاید، باعث افزایش وزن شود.

هم‌اکنون لیست قرص‌ های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد و به همین خاطر شما باید از طریق داروخانه از قرص‌های چاقی مورد تأیید سازمان دارو و غذا اطلاعات کسب کنید. سازمان دارو و غذا نیز فهرستی از قرص‌های چاقی و مکمل‌های تأییدشده منتشر کرده که شما می‎‌توانید از طریق آن قرص موردنظر خود را بررسی کنید.

داروهای افزایش وزن

بسیاری از شرکت‌های دارویی و غذایی در زمینۀ تولید قرص‌های چاقی فعالیت می‌کنند. لیست قرص‌ های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و مسئولیت نظارت بر این مکمل‌ها به عهدۀ سازمان دارو و غذا است. شما علاوه بر اینکه زمان انتخاب باید مطمئن شوید قرص‌‌های چاقی مورد تأیید سازمان دارو و غذا هستند، باید درمورد مواد تشکیل‌دهندۀ این قرص‌ها نیز اطلاعات کافی کسب کنید.

هم‌اکنون لیست قرص‌ های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد و به همین خاطر شما باید از طریق داروخانه از قرص‌های چاقی مورد تأیید سازمان دارو و غذا اطلاعات کسب کنید. سازمان دارو و غذا نیز فهرستی از قرص‌های چاقی و مکمل‌های تأییدشده منتشر کرده که شما می‎‌توانید از طریق آن قرص موردنظر خود را بررسی کنید.

درحقیقت قرص‌های چاقی مجاز یا با افزایش اشتها موجب دریافت کالری بیشتر می‌شوند یا اینکه خود مانند مکمل‌های گینر و پروتئین حاوی مواد ضروری برای بدن هستند.

نکته مهم دیگر درمورد خرید مکمل‌ها این است که مطمئن شوید این مکمل‌ها برای جنسیت شما ساخته‌ شده‌اند. مکمل‌های چاقی برای بانوان از مواد متفاوتی تشکیل‌شده‌اند که درصورت توجه‌نکردن به این مسئله ممکن است آسیب جدی به بدن وارد شود.

 نکاتی برای ایمن و سالم وزن اضافه کردن

ترکیب کالری دریافتی بالا با تمرینات مقاومتی سنگین ممکن است به افزایش وزن شما کمک کند.

در اینجا 10 نکته اضافی برای افزایش وزن آورده شده است:

از نوشیدن آب قبل از غذا خودداری کنید. این می تواند معده شما را پر کند و دریافت کالری کافی را سخت تر کند.
بیشتر بخورید. هر زمان که می توانید، مانند قبل از خواب، یک وعده غذایی یا میان وعده اضافه کنید.
نوشیدن شیر: نوشیدن شیر کامل برای رفع تشنگی می تواند راهی ساده برای دریافت پروتئین و کالری با کیفیت بالا باشد.
شیک های افزایش وزن را امتحان کنید. اگر در افزایش وزن مشکل دارید، شیک های افزایش وزن را در نظر بگیرید. اینها سرشار از پروتئین، کربوهیدرات و کالری هستند.
از بشقاب های بزرگتر استفاده کنید. اگر می‌خواهید کالری بیشتری دریافت کنید، از بشقاب‌های بزرگ استفاده کنید، زیرا بشقاب‌های کوچک‌تر می‌توانند باعث شوند افراد کمتر غذا بخورند.
خامه را به قهوه خود اضافه کنید: این یک راه ساده برای اضافه کردن کالری بیشتر است.
خواب با کیفیت داشته باشید. خواب مناسب برای رشد عضلات بسیار مهم است.
ابتدا منبع پروتئین و چربی خود را بخورید. اگر ترکیبی از غذاها در بشقاب خود دارید، ابتدا از غذاهای پر کالری و غنی از پروتئین استفاده کنید. غذاهای دارای فیبر بالاتر مانند سبزیجات خام را در آخر مصرف کنید.
از استعمال دخانیات خودداری کنید و اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگاری ها نسبت به افراد غیر سیگاری وزن کمتری دارند و ترک سیگار اغلب منجر به افزایش وزن می شود.

نتیجه کلی:

تنها پزشک و متخصص تغذیه صلاحیت تجویز مکمل های افزایش وزن را دارد بنابراین از مصرف سر خود مکمل های افزایش وزن خودداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت رژیم انلاین از طریق واتساپ یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید:

Whatsapp:  0930 895 0913

Instagram: @dr_radfardiet

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24