نحوه سوزاندن کالری بیشتر در ورزش

نحوه سوزاندن کالری بیشتر در ورزش | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

نحوه سوزاندن کالری بیشتر در ورزش

برخی مواد غذایی هستند که مصرف آن‌ها موجب کالری سوزی بیشتری می‌شود و ورزشکاران باید در برنامه غذایی خود به این مسئله توجه جدی داشته باشند. برای هضم و جذب و دفع هر غذایی باید کالری سوزاند و این هم روشن است که بعضی غذا‌ها اثر کالری سوزی بیشتری دارند، اما برای این که این اثر یا همان thermogenic effect of food بیشتر شود چه کار باید کرد؟ در مطلبی که امروز در سایت دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان برای شما عزیزان گردآوری شده است. به بررسی نحوه سوزاندن کالری بیشتر در ورزش خواهیم پرداخت.

چند راه کار ساده در این زمینه وجود دارد؛ ابتدا اینکه شکل غذا خوردن باید منظم باشد و به طور مثال اگر یک روز سه وعده غذا بخورید، یک روز یک وعده و روز دیگر شش وعده، بدن شما گیج می‌شود، بنابراین لازم است که منظم غذا بخورید و در عین حال وعده صبحانه را فراموش نکنید. همچنین باید وعده‌های غذایی را افزایش دهید تا این‌گونه کالری بیشتری بسوزانید هرچند که باید به این نکته توجه داشته باشید که وعده‌های غذایی کوچک باشد.

مطلب پیشنهادی : علائم و عوارض کمبود ویتامین A در بدن

نحوه سوزاندن کالری بیشتر در ورزش | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

دکتر محمد رادفر را در ایسنتاگرام دنبال کنید

ورزشکاران باید به این نکته توجه داشته باشند که پروتئین‌ها بیشترین اثر گرمازایی را دارند. به طور مثال گوشت لخم تا ۳۰ درصد کالری سوز است. یعنی اگر یک وعده حاوی سینه مرغ آب پز یا استیک کم چرب حاوی ۵۰۰ کالری انرژی باشد. می‌توانید انتظار داشته باشید که ۱۵۰ کالری آن بسوزد.

غذا‌های پر کلسیم کالری سوز‌های خوبی هستند و لبنیات کم‌چرب هم پروتئین و هم کلسیم بالایی دارند. اما نباید فراموش کرد که غلات سبوس‌دار انتخاب‌های خوبی به شمار می‌روند و جو دوسر و برنج قهوه‌ای برای هضم به کالری سوزی بالایی نیاز دارند، مضاف بر این که فیبر بالایی دارند و دفع را زیاد می‌کنند.

عدس یکی از مهم‌ترین مواد غذایی است که باید به آن توجه ویژه داشت. یک فنجان آن حاوی میزان بالایی آهن است و درصد بالایی از نیاز به آهن را مرتفع می‌کند. باید بدانید که کمبود آهن متابولیسم بدن را پایین می‌آورد و سوخت و ساز کم می‌شود. البته عدس پروتئین زیادی دارد و کالری سوز خوبی است. فلفل قرمز و چای سبز هم از دیگر موادی هستند. که کالری سوز‌های خوبی به شمار می‌روند هرچند که مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند مضر باشد.

 


بیشتر بخوانید :

توصیه هایی برای داشتن عادت غذایی سالم

کاهش وزن با مصرف ویتامین‌های موثر

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24