هوش خود را چگونه تقویت کنیم

هوش خود را چگونه تقویت کنیم

کارشناسان در سه دهه گذشته در حال بررسی رابطه بین تغذیه و هوش بوده اند و بسیاری معتقدند که وضعیت تغذیه نامناسب می تواند اثرات منفی بر رشد مغز کودکان داشته باشد.

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، تغذیه عبارت است از «دریافت غذا که در ارتباط با نیازهای غذایی بدن در نظر گرفته می شود. تغذیه خوب – یک رژیم غذایی مناسب و متعادل همراه با فعالیت بدنی منظم – سنگ بنای سلامتی است. تغذیه نامناسب می تواند منجر به کاهش ایمنی، افزایش حساسیت به بیماری، اختلال در رشد جسمی و ذهنی و کاهش بهره وری شود.

 

هوش یک ویژگی مشخص نیست. این یک توانایی قابل تغییر و انعطاف پذیر برای یادگیری و تحریک مغز شما است که می تواند در طول زمان بهبود یابد. نکته کلیدی این است که عادات سبک زندگی را تمرین کنید که از مغز شما حمایت و محافظت می کند.

انجام برخی عادات سبک زندگی ممکن است به بهبود هوش کلی شما کمک کند،

هوش شامل دو نوع است:

 • هوش متبلور

این به دایره لغات، دانش و مهارت های شما اشاره دارد. هوش متبلور معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد.

 • هوش سیال

هوش سیال همچنین به عنوان استدلال سیال شناخته می شود، هوش سیال توانایی شما برای استدلال و تفکر انتزاعی است.

 

در ادامه در مورد روش هایی که هوش متبلو و سیال را می تواند تقویت کند صحبت خواهیم کرد و همچنین در مورد  تغذیه و هوش مفصل توضیح خواهیم داد.

روش های تقویت هوش

ورزش

 •  ورزش مرتب و منظم

فعالیت بدنی یکی از بهترین راه ها برای بهبود عملکرد مغز است.

طبق یک مطالعه سال 2018، ورزش سبک باعث افزایش فعالیت در هیپوکامپ می شود که در حافظه نقش دارد. همچنین ارتباط بین هیپوکامپ و سایر نواحی مغز که حافظه را تنظیم می کنند، تقویت می کند.

یک مطالعه در سال 2014 همچنین نشان داد که ورزش باعث افزایش حجم هیپوکامپ می شود. نویسندگان این مطالعه حدس زدند که فعالیت هوازی باعث رشد نورون‌ها می‌شود که ساختار و عملکرد مغز را تقویت می‌کند.

برای لذت بردن از مزایای شناختی ورزش، انجام منظم آن مهم است. خبر خوب این است که برای بهره مندی از مزایای آن، نیازی به ورزش شدید ندارید.

ایده های ورزشی مناسب برای مبتدیان عبارتند از:

پیاده روی
یوگا
پیاده روی
تمرینات با وزن بدن

 

 • خواب کافی و مناسب

خواب همچنین برای حمایت از عملکرد شناختی بهینه ضروری است. وقتی می خوابید، مغزتان خاطراتی را که در طول روز ایجاد کرده اید، تثبیت می کند. همچنین توانایی مغز شما را برای یادگیری اطلاعات جدید هنگامی که از خواب بیدار می شوید، افزایش می دهد.

در واقع، خواب کافی به قدری مهم است که یک مطالعه سال 2019 نشان داد که حتی کمبود خواب خفیف بر حافظه فعال تأثیر منفی می گذارد.

برای خواندن رابطه تغذیه و خواب و فهمیدن نقش تغذیه در خواب مناسب وراحت روی لینک ابی بزنید.

راه دیگر برای باهوش شدن تمرین مدیتیشن است.

در یک مطالعه قدیمی در سال 2010، مدیتیشن با عملکرد اجرایی بهتر و حافظه کاری مرتبط بود. این اثرات تنها پس از چهار روز مراقبه مشاهده شد.

یک مطالعه 2019 منبع معتبر نتایج مشابهی پیدا کرد. پس از اینکه شرکت کنندگان 8 هفته جلسات مدیتیشن هدایت شده 13 دقیقه ای را تکمیل کردند، توجه، توانایی تشخیص و حافظه کاری آنها افزایش یافت. اضطراب و خلق و خوی شرکت کنندگان نیز بهبود یافت.

محققان حدس زدند که این اثرات شناختی ناشی از مزایای عاطفی مدیتیشن است.

راه های زیادی برای مدیتیشن وجود دارد.می توانید:

از برنامه های مدیتیشن استفاده کنید
به ویدیوهای مدیتیشن هدایت شده گوش دهید
در کلاس مدیتیشن شرکت کنید

قهوه
 
 • قهوه بنوشید

آدنوزین یک ماده شیمیایی مغز است که ترشح مواد محرک در مغز را متوقف می کند. با این حال، کافئین موجود در قهوه، آدنوزین را مسدود می کند، که به این مواد اجازه می دهد تا انرژی بیشتری به شما بدهند. این می تواند به تقویت یادگیری و عملکرد ذهنی کمک کند.

مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد که مصرف کافئین می‌تواند توجه را افزایش دهد، که ممکن است به شما کمک کند متمرکز بمانید و بهتر بتوانید اطلاعات جدید دریافت کنید.

با این حال، بهتر است قهوه را در حد اعتدال مصرف کنید. نوشیدن بیش از حد کافئین می تواند اضطراب را افزایش دهد و شما را عصبانی کند.

 • چای سبز بنوشید

نوشیدن چای سبز می تواند از عملکرد مغز شما نیز حمایت کند. برخی از این اثرات به دلیل کافئین موجود در چای سبز است که به مقدار کم وجود دارد. چای سبز همچنین سرشار از یک ماده شیمیایی به نام اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است.

بر اساس یک منبع معتبر در سال 2019، EGCG ممکن است رشد آکسون ها و دندریت ها را در نورون ها تسهیل کند. آکسون ها و دندریت ها این امکان را برای نورون ها فراهم می کنند تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و وظایف شناختی را تکمیل کنند.

علاوه بر این، یک منبع معتبر در سال 2017 به این نتیجه رسید که چای سبز توجه و حافظه کاری را افزایش می دهد. این احتمالاً به دلیل ترکیب اجزای مفید در چای سبز به جای یک ماده واحد است.

 

 • غذاهای غنی از مواد مغذی بخورید

یکی دیگر از راه‌های تقویت سلامت مغز، خوردن غذاهای حاوی مواد مغذی است که از عملکرد مغز پشتیبانی می‌کنند. این شامل غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3، فلاونوئیدها و ویتامین K است.

طبق یک بررسی در سال 2017، چربی های امگا 3 اجزای اصلی ساختار مغز هستند. منابع غنی عبارتند از:

ماهی چرب
صدف
جلبک دریایی
کتان
آووکادوها
آجیل

 • فلاونوئیدها

فلاونوئیدها ترکیبات گیاهی مفیدی هستند که دارای مزایای محافظت کننده عصبی هستند.

بر اساس یک بررسی در سال 2015، فلاونوئیدها با نتایج مثبت شناختی، از جمله افزایش عملکرد اجرایی و حافظه کاری مرتبط هستند.

منابع غنی فلاونوئیدها عبارتند از:

انواع توت ها
چای
کاکائو
سویا
دانه ها

 • ویتامین K

بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2019، ویتامین K در بقای سلول های مغز و عملکرد شناختی نقش دارد. عمدتاً در سبزی‌های برگ‌دار یافت می‌شود، مانند:

کلم پیچ
اسفناج
قلاده ها

ساز

 • ساز بزنید تا هوش بالاتری داشته باشید

نواختن ساز یک راه سرگرم کننده و خلاقانه برای تقویت هوش است. این شامل مهارت هایی مانند:

ادراک شنیداری
هماهنگی فیزیکی
حافظه
تشخیص الگو
بر اساس بررسی منبع معتبر در سال 2013، این توانایی های حسی و شناختی شما را به چالش می کشد. در نتیجه، نواختن یک آلت موسیقی ممکن است به افزایش عملکرد شناختی و عصبی شما کمک کند.

اگر یک نوازنده باتجربه هستید، با یادگیری آهنگ ها یا ژانرهای جدید خود را به چالش بکشید. اگر نمی دانید چگونه یک ساز بنوازی، به یاد داشته باشید که هیچ وقت برای شروع دیر نیست. برای شروع می‌توانید تعداد زیادی ویدیوی آموزش رایگان آنلاین پیدا کنید.

 

 • مطالب مختلف بخوانید و هوش خود را تقویت کنید

تحقیقات نشان می دهد که مطالعه ممکن است به تقویت هوش شما نیز کمک کند.

بر اساس یک بررسی در سال 2015، خواندن هر قسمت از مغز شما همراه با ارتباطات عصبی بین آنها را تحریک می کند.

به این دلیل که به عملکردهای شناختی متعددی نیاز دارد، از جمله:

توجه
پیش بینی
حافظه کاری
حافظه ذخیره سازی طولانی مدت
استدلال انتزاعی
درک مطلب
پردازش بصری حروف
یک مطالعه در سال 2013 همچنین مشخص کرد که خواندن ارتباط بین نواحی مغز درگیر با درک مطلب را افزایش می دهد. این اثر می‌تواند تا چند روز پس از خواندن ادامه داشته باشد که نشان‌دهنده مزایای بلندمدت است.

 

 • به یادگیری ادامه دهید تا هوش خود را افزایش دهید

اگر می خواهید هوش خود را افزایش دهید، هدفتان این باشد که مادام العمر دانشجو باشید. بر اساس بررسی منبع معتبر در سال 2018، مدت زمان طولانی تر تحصیل با هوش بالاتر مرتبط است.

بررسی دیگری در سال 2019 نشان داد که آموزش مداوم عملکرد شناختی را افزایش می دهد و از مغز شما محافظت می کند.

ادامه تحصیل به این معنا نیست که باید مدرک بگیرید. می توانید:

به پادکست ها گوش دهید
سخنرانی های TED را تماشا کنید
در سخنرانی ها یا کارگاه ها شرکت کنید
یک سرگرمی جدید انتخاب کنید
یک زبان جدید یاد بگیرید
خواندن کتاب در مورد یک موضوع جدید

 • اجتماعی باشید

از آنجایی که انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند، اجتماعی بودن ممکن است آمادگی ذهنی شما را نیز افزایش دهد. این به این دلیل است که طبق یک مطالعه در سال 2018، اجتماعی شدن ذهن و توانایی شناختی را تحریک می کند.

اگر ملاقات با افراد جدید یا ایجاد روابط برایتان دشوار است، ممکن است بخواهید موارد زیر را در نظر بگیرید:

در جامعه خود داوطلب شوید
به یک باشگاه، باشگاه، یا تیم ورزشی بپیوندید
یک کلاس بردار
به یک باشگاه کتاب بپیوندید
دوباره با دوستان قدیمی ارتباط برقرار کنید

 

صبحانه را می توان به عنوان غذایی که صبح ها قبل از رفتن به مدرسه خورده می شود تعریف کرد. یافته‌های تحقیقاتی، مانند ارنستو پولیت، نشان می‌دهد که کودکانی که صبحانه می‌خورند، در آزمون‌های استاندارد پیشرفت خطای کمتری دارند و هوشیاری، توجه و حضور در مدرسه را بهبود می‌بخشند و تأخیر را کاهش می‌دهند. نخوردن صبحانه سرعت و دقت کودکان در بازیابی اطلاعات و حافظه را کاهش می دهد.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید، هوش به معنای دانستن بیشتر از دیگران نیست. این در مورد تحریک مغز شما، توانایی حل مشکلات و یادگیری چیزهای جدید است.

با کنجکاوی ماندن و پیروی از نکات ذکر شده در بالا، ممکن است بتوانید سلامت مغز خود را تقویت کرده و هوش خود را در طول زمان افزایش دهید.

اگر قصد شما کاهش یا افزایش وزن،تقویت هوش، درمان یا پیشگیری بیماری‌ها یا حتی داشتن سبک زندگی و رژیم سالم‌تر است، مشاور تغذیه‌ی آنلاین بهترین راه برای رسیدن به این اهداف و دیدن نتایج است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید:

Whatsapp:  +98 930 895 0913

Instagram: dr_radfardiet

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24