ورزش در بیماران قلبی

ورزش در بیماران قلبی

بیماری قلبی  یکی از بیماری های شایع در جامعه است و اغلب مراقبت های پزشکی ویژه ای را می طلبد. با این حال، ورزش در بیماران قلبی می تواند بهبود وضعیت سلامتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آینده کمک کند. در اینجا به بررسی فواید و  توصیه ورزش در بیماران قلبی می پردازیم.

فواید ورزش در بیماران قلبی

1.افزایش قدرت قلبی:

ورزش منطم می تواند قدرت عضلات قلبی را بهبود بخشد. این باعث بهبود گردش خون در بدن و افزایش سطح اکسیژن در خون می شود.

2.کاهش فشار خون:

ورزش باعث کاهش فشار خون در بیماران قلبی می شود. این یکی از راه های اصلی کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. افراد غیرفعال 30 تا 50 درصد بیشتر از افراد فعال در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. تمرینات تناسب اندام هوازی بیشترین مزیت را دارد و به دنبال آن  تمرینات مقاومتی با شدت متوسط قرار دارند.

3.بهبود میزان قند خون:

ورزش باعث بهبود میزان قند خون می شود که همین امر باعث پیشگیری و کاهش خطر بیماری های قلبی می شود.

4.کاهش وزن:

کاهش وزن یکی دیگر از فواید ورزش است به‌ ویژه هنگامی که با یک رژیم غذایی اصولی ترکیب شود، باعث کاهش وزن خواهد شد. وزن مناسب به سلامت قلب کمک می‌کند. اضافه وزن به قلب فشار وارد می کند و ممکن است که باعث بیماری قلبی و سکته شود.

 

بهترین ورزش برای تقویت قلب

هر ورزشی که ضربان قلب شما را بالا ببرد برای سلامت قلب مفید است. ورزش بهترین دارو و روش پیشگیری برای بیماری‌های مختلف قلبی عروقی است. اگرچه تاثیر ورزش بر قلب به طور کلی مثبت است، اما برخی تمرین‌ها برای تقویت قلب شما ایده‌آل و عالی هستند. در ادامه سه نوع از این تمرینات را معرفی می‌کنیم.

تمرینات هوازی

ورزش هوازی گردش خون را بهبود می بخشد و منجر به کاهش فشار خون و ضربان قلب می‌ شود. به‌ علاوه، توانایی کلی هوازی شما را افزایش می‌ دهد. تاثیر ورزش بر قلب، همچنین است که خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و اگر دیابت دارید، به شما کمک می‌ کند تا قند خون خود را کنترل کنید. بهترین مثال‌ ها برای ورزش هوازی عبارتند از:

  • پیاده روی سریع
  • طناب زدن
  • تنیس
  • شنا

چقدر ورزش هوازی برای تامین سلامت قلب لازم است؟

 در حالت ایده آل، حداقل 30 دقیقه در روز و حداقل پنج روز در هفته.

زمانی که بیماری قلبی دارید ورزش کنید

ورزش یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای سلامت قلب خود انجام دهید. فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا عمر طولانی تری داشته باشید و خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را تا 50 درصد کاهش دهید.

اگر بیماری قلبی داشته اید، یک برنامه توانبخشی قلبی به شما می آموزد که چگونه با خیال راحت فعال تر شوید و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا سلامت قلب خود را بهبود بخشیده و خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آینده را کاهش دهید. تیم برنامه توانبخشی قلبی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

متخصص قلب پرستار ورزش حرفه ای متخصص تغذیه روانشناس این تیم به شما در جهت سلامت قلب کمک می کند.

تازه شروع به ورزش کردی؟

برای بسیاری از افراد شروع با پیاده روی آسان است. در زیر نمونه ای از برنامه پیاده روی آورده شده است.

در راهرو قدم بزنید، در مرکز خرید قدم بزنید، یک بلوک پیاده روی کنید یا 10 دقیقه پیاده روی کنید. به یاد داشته باشید که آهسته و آسان شروع کنید. ممکن است لازم باشد برای استراحت یا محل هایی برای توقف و نشستن در مسیر برنامه ریزی کنید.

فعالیت بدنی تأثیر معکوسی بر عوارض و مرگ و میر بیماریهای قلبی عروقی دارد.

فعالیت بیشتر در مقایسه با فعالیت بدنی کمتر با خطر کمتر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است معرفی تدریجی فعالیت (همراه با ارزیابی پزشک قبل از شروع یک برنامه ورزشی) خطرات را برای افراد کاملاً بی تحرک را کاهش می دهد.

از ورزش بپرهیزید.

بیماران باید از تحریک ایسکمی میوکارد، آریتمی های قابل توجه یا علائم عدم تحمل ورزش پرهیز کنند. بیمارانی که در معرض خطر بالاتری هستند باید با شدت کمتری ورزش کنند.

موارد منع مطلق ورزش در بیماران قلبی

آسم کنترل نشده یا ضعیف کنترل شده

هموگلوبین کمتر از 60 گرم در لیتر یا پلاکت کمتر از 20 x 10 در لیتر

COPD: بیماران باید قبل از تمرین پایدار باشند و سطح اشباع اکسیژن باید بالای 88-90٪ باشد.

دیابت کنترل نشده

 پریکاردیت

میوکاردیت

اندوکاردیت

تنگی علامت دار آئورت

کاردیومیوپاتی

نارسایی ناپایدار یا حاد قلبی

تاکی کاردی کنترل نشده

فشار خون بالا 

 

سخن پایانی با بیماران قلبی

افراد مبتلا به بیماری های قلبی حتما حتما باید زیر نظر پزشک و متخصص در شرایظ خاص و با شدت خاص می توانند ورش کنند و هرگز با این دلیل که ورزش برای سلامتی مفید است به طور خود سرانه ورش و فعالیت شدید نداشته باشید.

برای دریافت مشاوره و رژیم غذایی با ما در ارتباط باشید.

Instagram: @dr_radfardiet

whatsapp: 09308950913

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24