ویتامین دی و افسردگی

ویتامین دی و افسردگی

ویتامین دی و افسردگی امروزه یکی از موضوعات حذاب می باشد همانطور که شاید بدانیم ویتامین دی یکی از ویتامین های محلول در چربی می باشد، این ویتامین چون توسط مواد غذایی تامین می شود، ویتامین نام دارد. ویتامین دی، هورمون نیز نام دارد علت اینکه هورمون هم می گویند به دلیل تولید و ساخت ویتامین دی داخل بدنه از طرفی توسط خون، در سراسر بدن منتقل می شود و در واقع در می تواند به دور ترین سلول های بدن برسد. از طرفی افسردگی یکی از بیماری های شایع  در سراسر دنیا می باشد که روز به روز بر میزان  بروز و شبوع آن افزوده می شود. افسردگی با چاقی، ابتلا به سنگ کلیه، ناتوانی، مرک و میر و کیفیت زندگی ارتبط معنی دارد. به طوری که پیشگیری و درمان افسردگی  یک راهکار مناسب برای کاهش بار اقتصادی و سایر جنبه های سلامتی بر جوامع محسوب می شود.

تعدادی از مطالعات که به رابطه بین ویتامین دی و افسردگی پرداخته اند روز به روز افزایش پیدا می کند. برای مثال یک مطالعه بین سرطح سرمی ویتامین دی و کیفیت پاسخ به پرسشنامه های روانی ارتباط مستقیمی وجود دارد.

کمبود وینامین دی

کمبود وینامین دی و افسردگی

کمبود ویتامین دی در افراد ایرانی و مخصوصا زنان بسیار شایع می باشد که کمبود این ویتامین باعث افزایش خطر افسرگی، کاهش قدرت سیستم ایمنی، پوکی استخوان، افزایش ترشح هورمون PTH، ریزش مو و بسیاری از عوارض دیگر می شود.

چه افرادی در معرض کمبود ویتامین دی می باشند؟

 • افرادی که در مناظق سردسیر زندگی می کنند یا افرادی که زاویه تابش خورشید کم است.
 • افرادی که در محیط های سربسته و دور از آفتاب مدت زیادی زندگی می کنند مانند قالی باف ها
 • زنانی که از  مواد آرایشی به طور مداوم استفاده می کنند
 • ناتوانی در جذب ویتامین دی از روده ها
 • عدم مصرف کافی ویتامین دی از طریق رژیم غذایی
 • بیماری های کلیوی و کبدی

چگونه کمبود ویتامین دی می تواند باعث افسردگی شود؟

 • رسپتورهای ویتامین دی در بسیاری از بافت ها و سلول های بدن حضور دارند. هم چنین در مناطق مهمی از مغز از قبیل قشر پری فرونتال،هیپوکامپس،تالاموس و هیپوتالاموس که در پاتوفیزیولوژی افسردگی مهم هستند، رسپتورهای ویتامین دی به صورت اختصاصی شده حضور دارند.
 • سروتونین به عنوان انتقال دهنده ی مهم عصبی شناخته می شود که در بسیاری از بیماری های روانی نقش مهمی ایفا می کند.
 • ویتامین دی در فعال سازی آنزیم تریپتوفان هیدروکسیلاز 2 که آنزیم کلیدی در سنتز سروتونین است نقش دارد.
 • نقش دیگر ویتامین دی جلوگیری از هایپرمتیلاسیون پروموتور ژن برخی از ترکیبات از قبیل GABA می باشد.
 • هایپرمتیلاسیون های متعدد در مورد گابا باعث کاهش سایز و تعداد نورون های تولید کننده ی گابا می شود و نقش مهمی در فرآیند افسردگی دارد.
 • همچنین در کمبود ویتامین دی،میزان کلسیم داخل سلولی افزایش می یابد که این امر می تواند در سنتز پروتئین و نیز انتقال دهنده های مهم عصبی که در ایجاد افسردگی نقش دارند اختلال ایجاد کند.

پیشگیری از کمبود ویتامین دی

بهترین راه برای جلوگیری از کمبود ویتامین D این است که از دریافت ویتامین D کافی در رژیم غذایی و/یا از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید اطمینان حاصل کنید. اما مراقب باشید که برای مدت طولانی بدون کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید باشید. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست قرار می دهد.

مقدار ویتامین D مورد نیاز روزانه به سن شما بستگی دارد.

 

منابع ویتامین دی

منابع غذایی ویتامین دی و افسردگی

 • ماهی های چرب مانند سالمون، تن و ماهی خال مخالی و ساردین،قزل آلا
 •  جگر گاو 
 •  قارچ
 •  زرده تخم مرغ
 •  روغن کبد ماهی کاد

 

 همچنین می توانید ویتامین دی را از غذاهای غنی شده دریافت کنید.

حتماً برچسب‌های تغذیه را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا یک غذا ویتامین دارد یا خیر. غذاهایی که اغلب دارای ویتامین D هستند عبارتند از: شیر گاو و سویا، شیر بادام و جو دوسر. غلات صبحانه. آب پرتقال. سایر محصولات لبنی مانند ماست. ویتامین D در بسیاری از مولتی ویتامین ها وجود دارد. مکمل های ویتامین D نیز وجود دارد. اگر نگران دریافت ویتامین D کافی هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

 

محققان گزارش کردند که بسیاری از زنان جوان سطح ویتامین دی کمتری از مقدار کافی برای سلامتی داشتند. در مجموع، 61 درصد از زنان رنگین پوست شرکت کننده در مقایسه با 35 درصد از زنان سفیدپوست در مطالعه، سطوح D پایینی داشتند. تمام سطوح ویتامین D زنان با زمان سال متفاوت بود و همانطور که انتظار می رفت در زمستان کمترین میزان بود، در بهار افزایش یافت و در پاییز کاهش یافت. بیش از یک سوم از شرکت کنندگان علائم بالینی قابل توجه افسردگی را هر هفته در طول مدت مطالعه گزارش کردند.

از آن جایی که ویتامین دی نقش مهمی در عملکرد مراکز مهم مغزی و نیز سنتز انتقال دهنده های اساسی در مغز دارد،بنابراین کمبود آن می تواند با افسردگی ارتباط داشته باشد.در صورت تشخیص کمبود این ویتامین،مکمل یاری با آن زیر نظر پزشک توصیه می شود.

برای ذریافت مشاوره و رژیم آنلاین و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامتی و تغذیه با ما در ارتباط باشید.

instagram: @dr_radafardiet

instagram: 09308950913

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24