ویتامین های موثر برای کاهش استرس

ویتامین های موثر برای کاهش استرس | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

بررسی ویتامین های موثر برای کاهش استرس

مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B نقش بسزایی در کاهش استرس دارند. نوشته امروز سایت دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان که برای شما گردآوری شده است. به بررسی ویتامین های موثر برای کاهش استرس میپردازد.

عدم آرامش در غذا خوردن زمان احساس استرس

اگر چنین نیست، شما تنها نیستید. در مواقع استرس، بسیاری از ما ممکن است به سراغ غذاها یا تنقلات برویم و اغلب اینها سرشار از چربی های اشباع شده یا قندهای افزوده هستند. این واقعیت که استرس می تواند بر انتخاب غذا تأثیر بگذارد، خبر جدیدی نیست. با این حال، ممکن است رابطه بین غذا و استرس بیش از آنچه شما می دانید وجود داشته باشد.

سیستم عصبی مرکزی شما هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را زمانی که احساس اضطراب یا استرس می کنید ترشح می کند. این هورمون ها واکنش جنگ و گریز را تحریک می کنند تا بدن شما را آماده کند. به عنوان مثال، ضربان قلب شما ممکن است تندتر شود، فشار خون و سرعت تنفس شما شما افزایش یابد. قرار گرفتن در یک وضعیت استرس مزمن می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. علاوه بر احساس اضطراب، برخی از افراد ممکن است افسرده شوند، برای داشتن یک خواب خوب در شب تلاش کنند یا مشکلات گوارشی را تجربه کنند.

مطلب پیشنهادی : بررسی خوراکی های جایگزین گوشت

کاهش استرس با برخی از مواد مغذی

تحقیقات مرتبط با مواد مغذی خاص با مدیریت استرس محدود است. مطالعات اخیر بر روی مواد مغذی مورد نیاز مغز برای عملکرد طبیعی متمرکز شده است. این می تواند شامل مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ها یا ویتامین های گروه B باشد. در حالی که برخی از مطالعات به چگونگی کمک به مدیریت استرس با استفاده از مکمل ها پرداخته اند، نتایج قطعی نبوده است. از آنجایی که این مواد مغذی در یک الگوی غذایی سالم مهم هستند، بهترین راه برای دریافت آنها از طریق غذاهایی است که می خورید. به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها به همراه سایر مواد مغذی هستند که ممکن است برای ارتقای سلامت با هم کار کنند و بسیاری از غذاها انواع ویتامین های B را به طور طبیعی فراهم می کنند، از جمله غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی، حبوبات و گوشت.

ویتامین های موثر برای کاهش استرس | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

برخی از مطالعات همچنین ارتباط بالقوه ای بین سطوح پایین ویتامین D و استرس را گزارش می دهند. این مطالعات ثابت نکرده اند که آیا سطوح استرس در پاسخ به دریافت ویتامین D افزایش یا کاهش می یابد. با این حال، بدن شما برای عملکرد طبیعی به آن نیاز دارد. غذاهای حاوی ویتامین D عبارتند از ماهی های چرب، تخم مرغ، لبنیات غنی شده و محصولات سویا و برخی از قارچ ها که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند. لازم به ذکر است اصلی ترین منبع ویتامین D نور خورشید است.

مقابله با استرس با مکمل های ویتامین و مواد معدنی

برخی مکمل ها ادعا می کنند که به مدیریت استرس کمک می کنند. با این حال، شواهد حمایت از این مکمل ها محدود است و تحقیقات بسیار بیشتری مورد نیاز است. قبل از مصرف هر گونه مکمل ویتامین و مواد معدنی با پزشک / کارشناس تغذیه صحبت کنید.

دکتر محمد رادفر را در ایسنتاگرام دنبال کنید

مواد غذایی و استرس

وقتی صحبت از غذا و استرس به میان می آید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای بدن خود انجام دهید این است که یک سبک تغذیه متعادل و سالم را انتخاب کنید. شرکت در فعالیت بدنی منظم نیز برای مدیریت استرس مفید است. حداقل پنج دقیقه ورزش در روز می تواند مفید باشد. یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه غذایی سالم فردی ایجاد کنید که شامل ترجیحات غذایی و اهداف خاصی برای فعالیت بدنی باشد.

سایر راه های کاهش استرس :

  • فعالیت های آرامش بخش، مانند مدیتیشن، تمرینات تنفسی و…
  • معاشرت با دوستان و عزیزان برای حمایت عاطفی در شرایط استرس زا.
  • محدود کردن مصرف زیاد کافئین

به دنبال درمان و راه حل اساسی باشید. استرس می تواند شما را ناتوان کند. مشاوران و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند درمان هایی را برای کمک به مبارزه با استرس ارائه دهند.


بیشتر بخوانید :

بررسی آلرژی‌های غذایی

بررسی فواید مصرف ویتامین B۶

ارتباط بین رژیم غذایی و ریزش مو

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24