چایی سیاه روزانه چند لیوان بنوشیم؟

چایی سیاه

سوال این است که روزانه چند لیوان چایی بنوشیم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا در مورد چایی و خواص آن صحبت میکنیم و اینکه مصرف چند لیوان در روز می تواند مفید باشد.

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است.

امروزه چای را با انواع اسانس‌ فراوری می‌کنند و به شکل فله، بسته‌بندی و کیسه‌ای به فروش می‌رسانند.

تحقیقات مدرن نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در آن ممکن است در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی نقش داشته باشد.

عوارض احتمالی مصرف بیش ازحد چایی

 • کاهش جذب آهن و چایی

چای منبعی غنی از دسته ای از ترکیبات به نام تانن است. تانن ها می توانند به آهن موجود در غذاهای خاص متصل شوند و آن را برای جذب در دستگاه گوارش شما غیرقابل دسترس کنند.

کمبود آهن یکی از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی در جهان است و اگر سطح آهن پایینی دارید، مصرف بیش از حد چای ممکن است وضعیت شما را تشدید کند.

تحقیقات نشان می دهد که تانن های چای بیشتر از غذاهای حیوانی مانع جذب آهن از منابع گیاهی می شوند. بنابراین، اگر از یک رژیم غذایی گیاهی یا گیاهخواری سخت پیروی می کنید، ممکن است بخواهید به میزان چای مصرفی خود توجه بیشتری داشته باشید.

مقدار دقیق تانن در چای بسته به نوع و نحوه تهیه آن می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال، محدود کردن مصرف خود به 3 فنجان یا کمتر (710 میلی‌لیتر) در روز احتمالاً یک محدوده امن برای اکثر افراد است.

اگر آهن پایینی دارید اما همچنان از نوشیدن چای لذت می برید، مصرف آن را بین وعده های غذایی به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی در نظر بگیرید. انجام این کار باعث می شود کمتر بر توانایی بدن شما برای جذب آهن از غذای شما در وعده های غذایی تأثیر بگذارد.

 استرس | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

 • افزایش اضطراب، استرس و بی قراری در پی مصرف چایی

برگ های چای به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بیقراری کمک کند.

یک فنجان متوسط ​​(240 میلی لیتر)  بسته به نوع و روش دم کردن، حدود 11 تا 61 میلی گرم کافئین دارد.

چای سیاه نسبت به انواع سبز و سفید دارای کافئین بیشتری است و هر چه بیشتر انرا را دم کنید، محتوای کافئین آن بیشتر می شود.

تحقیقات نشان می دهد که دوزهای کافئین کمتر از 200 میلی گرم در روز بعید است که در اکثر افراد باعث اضطراب قابل توجهی شود. با این حال، برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به اثرات کافئین حساس تر هستند و ممکن است نیاز به محدود کردن بیشتر مصرف خود داشته باشند.

 • اختلال در خواب در پی مصرف چایی

از آنجایی که چای به طور طبیعی حاوی کافئین است، مصرف بیش از حد آن ممکن است چرخه خواب شما را مختل کند.

ملاتونین هورمونی است که به مغز شما سیگنال می دهد که زمان خواب فرا رسیده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که کافئین ممکن است تولید ملاتونین را مهار کند و در نتیجه کیفیت خواب پایینی داشته باشد.

برخی از ترکیبات موجود در ان ممکن است باعث حالت تهوع شود، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد یا با معده خالی مصرف شود.

تانن موجود در ان ممکن است بافت گوارشی را در افراد حساس تحریک کند و در نتیجه علائمی مانند حالت تهوع یا معده درد ایجاد کند.

 

 • سوزش سردل و چایی

کافئین  ممکن است باعث سوزش سر دل یا تشدید علائم قبلی رفلاکس اسید شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند اسفنکتری را که مری شما را از معده جدا می‌کند، شل کند و به محتویات اسیدی معده اجازه دهد راحت‌ تر به مری برود. کافئین همچنین ممکن است به افزایش تولید کل اسید معده کمک کند.

کافئین موجود در چای به دلیل توانایی آن در شل کردن اسفنکتر تحتانی مری و افزایش تولید اسید در معده، می‌تواند باعث سوزش سر دل یا تشدید ریفلاکس اسیدی شود.

 

 • عوارض بارداری

قرار گرفتن در معرض سطوح بالای کافئین از نوشیدنی هایی مانند چای در دوران بارداری ممکن است خطر عوارضی مانند سقط جنین و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد.

داده‌های مربوط به خطرات کافئین در دوران بارداری متفاوت است و هنوز مشخص نیست که چقدر بی‌خطر است. با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می‌دهند که اگر مصرف روزانه کافئین خود را کمتر از 200 تا 300 میلی‌گرم نگه دارید، خطر عوارض نسبتاً کم باقی می‌ماند.

با این حال، کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توصیه می کند که از علامت 200 میلی گرم تجاوز نکنید.

مقدار کل کافئین چای می تواند متفاوت باشد اما معمولا بین 20 تا 60 میلی گرم در هر فنجان (240 میلی لیتر) است. بنابراین، برای احتیاط، بهتر است بیش از 3 فنجان (710 میلی لیتر) در روز ننوشید.

برخی از افراد ترجیح می دهند دمنوش های گیاهی بدون کافئین بنوشند تا در دوران بارداری در معرض کافئین قرار نگیرند.

به عنوان مثال، دمنوش های گیاهی حاوی کوهوش سیاه یا شیرین بیان ممکن است باعث زایمان زودرس شود و باید از مصرف آن اجتناب شود.

اگر باردار هستید و نگران مصرف کافئین یا چای گیاهی خود هستید، حتماً از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

 • سردرد ناشی از چایی

مصرف متناوب کافئین ممکن است به تسکین انواع خاصی از سردرد کمک کند. با این حال، هنگامی که به طور مزمن استفاده می شود، اثر معکوس می تواند رخ دهد.

مصرف روتین کافئین از چای ممکن است به سردردهای مکرر کمک کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که حداقل 100 میلی گرم کافئین در روز می تواند به عود سردرد روزانه کمک کند، اما مقدار دقیق مورد نیاز برای شروع سردرد می تواند بر اساس تحمل فرد متفاوت باشد.

چای نسبت به سایر انواع نوشیدنی‌های کافئین‌دار معروف، مانند نوشابه یا قهوه، کافئین کمتری دارد، اما برخی از انواع هنوز می‌توانند تا 60 میلی‌گرم کافئین در هر فنجان (240 میلی‌لیتر) فراهم کنند.

اگر سردردهای مکرر دارید و فکر می کنید که ممکن است به مصرف چای شما مربوط باشد، سعی کنید این نوشیدنی را برای مدتی از رژیم غذایی خود کم یا حذف کنید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

 • سرگیجه

اگرچه احساس سبکی سر یا سرگیجه یک عارضه جانبی کمتر رایج است، اما ممکن است به دلیل نوشیدن بیش از حد کافئین از چای باشد.

این علامت معمولاً با دوزهای زیاد کافئین، معمولاً بیشتر از 400-500 میلی گرم یا تقریباً 6-12 فنجان (1.4-2.8 لیتر) چای همراه است. با این حال، ممکن است با دوزهای کمتر در افرادی که به ویژه حساس هستند رخ دهد.

به طور کلی، مصرف این مقدار چای در یک وعده توصیه نمی شود. اگر متوجه شدید که اغلب بعد از نوشیدن چای احساس سرگیجه می کنید، نسخه های کم کافئین را انتخاب کنید.

 • وابستگی به کافئین

کافئین یک محرک ایجاد عادت است و مصرف منظم چای یا هر منبع دیگری می تواند منجر به وابستگی شود.

علائم ترک کافئین ممکن است شامل سردرد، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب و خستگی باشد.

سطح قرار گرفتن در معرض مورد نیاز برای ایجاد وابستگی می تواند به طور قابل توجهی بسته به فرد متفاوت باشد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند پس از 3 روز مصرف متوالی، با افزایش شدت در طول زمان شروع شود.

 

فواید چایی سیاه

نوشیدن چای می تواند به محافظت از سلامت مغز، بهبود سلامت قلب و حتی پیشگیری از انواع خاصی از سرطان کمک کند.

قلب

 • محافظت از قلب

چای سیاه، حاوی گروه دیگری از آنتی‌اکسیدان‌ها به نام فلاونوئیدها است که برای سلامت قلب مفید هستند. علاوه بر چای، فلاونوئیدها را می‌توان در سبزیجات، میوه‌ها و شکلات تلخ نیز یافت. مصرف منظم آن‌ها ممکن است به کاهش بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، افزایش سطح گلیسیرید و چاقی کمک کند. افزودن چای سیاه به برنامه روزانه، راهی ساده برای ترکیب آنتی‌اکسیدان‌ها در رژیم غذایی است.

 • انرژی را افزایش می دهد

چای سبز حاوی مقدار کمی کافئین است که می تواند به افزایش انرژی کمک کند. مقادیر کم کافئین چای سبز را برای افرادی که به دنبال کاهش مصرف کافئین خود هستند، انتخاب خوبی می کند.

 • ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

چای سبز به دلیل ترکیبات شیمیایی خود ممکن است به کاهش وزن کمک کند. چای سبز حاوی آمینو اسیدهایی است که به بدن سیگنال می دهد تا چربی های ذخیره شده را بسوزاند. کافئین موجود در چای سبز همچنین به افزایش انرژی کمک می کند تا بتوانید از طریق تمرینات خود به طور موثرتری انرژی بگیرید.

مطالعات نشان داده اند که این مزایا در افراد آسیایی بارزتر است.

 • از سلامت روان حمایت می کند

مصرف منظم چای با کاهش خطر بیماری های عصبی و کاهش سطح استرس مرتبط است. مصرف چای سبز در پیشگیری از زوال شناختی مرتبط با بیماری های مغزی مانند بیماری پارکینسون و آلزایمر نیز نویدبخش بوده است. چای اثرات آرام بخش طبیعی دارد که می تواند استرس را کاهش دهد و به شما کمک کند پس از یک روز سخت آرام شوید.

 قندخون

 • تنظیم قند خون

اگر چای سبز با شکر خورده نشود، خاصیت قلیایی آن به کاهش سطح گلوکز خون کمک می‌کند. به علاوه ویژگی‌های آنتی اکسیدان و جمع کنندگی چای سبز سلامتی خوب و عملکرد بهتر پانکراس را تأمین می‌کند. بهبود عملکرد پانکراس به معنی ترشح مرتب‌تر و مؤثر تر انسولین و متعاقباً بهبود تجزیه و جذب شکر است. افزایش عملکرد مؤثر می‌تواند از شروع بیماری دیابت جلوگیری کند.

چای به هضم غذا کمک می کند و می تواند بسیاری از مسائل از حالت تهوع و ناراحتی معده گرفته تا اسهال را درمان کند. چای زنجبیل یک چای گیاهی است که از دیرباز در چین و هند برای درمان ناراحتی معده استفاده می‌شده است. ترکیبات جینجرول و شوگاول به تسکین پوشش معده برای جلوگیری از استفراغ کمک می کند. چای نعناع فلفلی همچنین به دلیل داشتن سطوح بالای آنتی اکسیدان و منتول به تسکین ناراحتی معده کمک می کند.

 

سخن پایانی

این نوشیدنی نه تنها خوشمزه است، بلکه با فواید سلامتی متعددی از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مرتبط است.

اگرچه مصرف متوسط ​​برای اکثر افراد مفید است، اما نوشیدن بیش از حد می تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند اضطراب، سردرد، مشکلات گوارشی و اختلال در الگوی خواب شود.

اکثر مردم می توانند روزانه 3 تا 4 فنجان (710 تا 950 میلی لیتر) چای بدون عوارض جانبی بنوشند، اما برخی ممکن است در دوزهای کمتر عوارض جانبی داشته باشند.

بیشتر عوارض جانبی شناخته شده مرتبط با نوشیدن چای مربوط به محتویات کافئین و تانن آن است. برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به این ترکیبات حساس تر هستند. بنابراین، مهم است که توجه داشته باشید که چگونه عادت  شما ممکن است شخصاً بر شما تأثیر بگذارد.

اگر هر گونه عارضه جانبی را تجربه می کنید که فکر می کنید می تواند با مصرف چای شما مرتبط باشد، سعی کنید به تدریج کاهش دهید تا زمانی که سطح مناسب خود را پیدا کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید:

Whatsapp:  +98 930 895 0913

Instagram: dr_radfardiet

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24