با مضرات مصرف زیاد چای سبز و چای سیاه آشنا شوید :

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مضرات مصرف زیاد چای سبز و چای سیاه

مضرات مصرف زیاد چای سبز و سیاه

مطالعات اخیر حاکی از ان است که مصرف بیش از حد چای سیاه و سبز مانند بیش از پنج لیوان در روز، به دلیل داشتن کافئین ممکن است با عوارض خفیف تا شدید شامل سردرد، عصبی شدن، مشکلات خواب، استفراغ، اسهال، تحریک پذیری، ضربان قلب نامنظم، لرزش، سوزش قلب، سرگیجه، صدای زنگ در گوش، تشنج و گیجی همراه باشد. همچنین مصرف زیاد چای سیاه و سبز یا سایر نوشیدنی های کافئین دار می تواند وابستگی روانی ایجاد کند.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه

 • بارداری و شیردهی

اگر باردار یا شیرده هستید، بیش از 2 لیوان در روز چای سیاه و سبز مصرف نکنید این مقدار چای حدود 200 میلی گرم کافئین را تأمین می کند . مصرف بیش از این مقدار در دوران بارداری احتمالاً غیرایمن است و با افزایش خطر سقط جنین، افزایش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و وزن پایین نوزاد هنگام تولد همراه باشد.
برای مادر شیرده نوشیدن بیش از 3 لیوان چای سیاه و سبز در روز ممکن است تحریک پذیری کودک شما را افزایش دهد و باعث افزایش حرکات بیشتر روده او شود.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | کم خونی مصرف زیاد چایی سیاه

 • کم خونی

نوشیدن چای سیاه و سبز ممکن است کم خونی را در مبتلایان به کمبود آهن بدتر کند. (بهتر است از یک ساعت قبل غذا تا 2 ساعت بعد از غذا به ویژه ناهار چای که شامل انواع چای شامل سیاه، سبز، گیاهی و… می گردد مصرف نشود.)

 • اختلالات اضطرابی : کافئین موجود در چای سیاه و سبز ممکن است باعث بیشتر شدن اضطراب شود.
 • اختلالات خونریزی

دلایلی وجود دارد که کافئین موجود در چای سیاه می تواند باعث کندی لخته شدن خون شود، اگرچه این مورد در افراد نشان داده نشده است ولی در صورت بروز اختلال خونریزی، کافئین را با احتیاط مصرف کنید.

 • مشکلات قلبی: کافئین موجود در چای سیاه و سبز باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم در افراد خاص می شود. اگر بیماری قلبی دارید، کافئین را محدود کنید.
 • دیابت: کافئین موجود در چای سیاه ممکن است قند خون را تحت تأثیر قرار دهد. اگر مبتلا به دیابت هستید بیشتر از دو فنجان در روز چای ننوشید .
 • اسهال: کافئین موجود در چای سیاه و سبز ، به ویژه هنگامی که به مقدار زیادی مصرف شود، ممکن است اسهال را بدتر کند.
 • تشنج

چای سیاه و سبز حاوی کافئین است. این نگرانی وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تشنج یا کاهش اثرات داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج شود. اگر تا به حال تشنج داشته اید از مقادیر زیاد کافئین یا مکمل های حاوی کافئین مانند چای سیاه استفاده نکنید.

 • گلوکوم (آب سیاه)

کافئین موجود در چای سیاه و سبز ممکن است باعث افزایش فشار داخل چشم می شود. این افزایش در طی 30 دقیقه اتفاق می افتد و حداقل 90 دقیقه طول می کشد.
در افرادی که سابقه ژنتیکی ابتلا به سرطان مانند سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، آندومتریوز یا فیبروم های رحمی دارند چای سیاه ممکن است مانند هورمون استروژن عمل کند. هورمون استروژن در این افراد می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد اگر شرایطی دارید که با قرار گرفتن در معرض استروژن بدتر می شود از چای استفاده نکنید.

 • فشار خون بالا

کافئین موجود در چای سیاه ممکن است فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند افزایش دهد. با این حال به نظر نمی رسد افرادی که مرتبا چای یا سایر محصولات کافئین دار می نوشند دچار فشار خون بالا بشوند.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | سندرم روده تحریک پذیر - مصرف یاد چایی سیاه

 • سندرم روده تحریک پذیر

(IBS) کافئین موجود در چای به ویژه هنگامی که به مقدار زیادی مصرف شود، ممکن است اسهال را بدتر کند و علائم IBS را بدتر کند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با احساس ناراحتی، درد مزمن در ناحیه شکم، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای بدون هرگونه علت دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند ممکن است در افراد مبتلا به صورت متناوب دیده شوند.

IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اغلب بیماران منجر به شرایط خطرناک نمی‌شود و آسیبی دائمی به روده بزرگ نمی‌رساند، ولی می‌تواند به علت عوارض جانبی باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره گردد. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیش از دیگران دچار ریفلاکس معده می شوند.

IBS یک گروه از نشانه های روده ای است که معمولا با یکدیگر همراه می شوند. علائم و نشانه ها از شدت و طول مدت فرد تا فرد متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند سبب آسیب روده در بعضی موارد شود.

 • پوکی استخوان

کافئین باعث افزایش میزان کلسیم موجود در ادرار می شود. این ممکن است استخوان ها را تضعیف کند. بنابراین بیش از 300 میلی گرم کافئین ( تقریباً 3-2 لیوان ) در روز مصرف نکنید. مصرف مکمل کلسیم ممکن است در جبران تلفات کلسیم کمک کند.

 • مثانه بیش فعال

کافئین ممکن است خطر ابتلا به مثانه بیش فعال را افزایش دهد. کافئین موجود در چای همچنین ممکن است علائم را در افرادی که مثانه بیش فعال دارند بدتر کند.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | کم کاری تیروئید - مصرف چایی سیاه

 • کم کاری تیروئید

نوشیدن 3 لیوان چای سبز و سیاه در روز باعث تامین کل فلوراید موردنیاز روزانه بدن بزرگسالان می شود. در عین حال دریافت بیش از اندازه فلوراید (بیش از 3 لیوان چای) ممکن است باعث کم کاری تیروئید گردد .

مطالب پیشنهادی مرتبط : 

برای تماس با دکتر محمد رادفر کلیک کنید . 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24