چه غذاهایی چاق کننده و چه غذاهایی لاغر کننده هستند؟

هیچ غذا یا ماده خوارکی چاق کننده و یا لاغر کننده نیست.

مجموع کل کالریی که شما در طول روز مصرف می کنید تعیین می کند که شما چاق می شوید، لاغر می شوید یا وزنتان ثابت می ماند

این جملات رو با مواد غذایی پرکالری و کم کالری اشتباه نگیرید. برخی از مواد غذایی مثل چربی ها و شیرینیجات پرکالری هستند و برخی از مواد غذایی مانند سبزیجات کم کالری هستند که شما میتونید در رژیم های کاهش وزن خودتون براساس محدوده کالری روزانه ایی که برای شما تجویز میشه هر دو نوع مواد غذایی پرکالری یا کم کالری را داشته باشید بدون اینکه چاق بشید (با تکیه بر عدم مصرف غذاهای ناسالم تا حد امکان).

هر فرد برای کاهش وزن به کالری اختصاصی براساس وزن و قد و سایر مشخصات آنتروپومتریک خود نیاز داره. مثلا یه نفر دارای رژیم کاهش وزنه و برای کاهش وزن به 1800 کالری نیاز داره که مواد غذایی سالم شامل  کربوهیدرات، پروتئین ، چربی باید در رژیم غذاییش داشته باشه.

از طرفی هر ماده غذایی و خوراکی هم یه مقدار کالری مشخصی داره مثلا سه عدد خرما 60 تا 65 کالری داره.

حالا سوال؟ آیا خرما برای این شخص که رژیم کاهش وزن داره چاق کننده است؟

جواب: خیر چون این فرد میتونه تا 1800 کالری رو مصرف کنه و کالری خرما هم میتونه جز این کالری حساب بشه. پس میتونه بجای واحد میوه از خرما در رژیمش استفاده کنه.

سوال: آیا این فرد میتونه شبها برنج و خورشت تو شام بخوره؟ آیا برنج و خورشت تو شب چاق کننده است؟

جواب: بله میتونه بخوره و برنج در شب چاق کننده نیست ولی باید در رنج کالری 1800 تایی که مجازه قرار داشته باشه و کالری اضافه مصرف نکنه.

سوال: آیا این شخص میتونه شکلات تلخ بخوره؟ آیا شکلات تلخ چاق کننده است؟

جواب: بله میتونه شکلات تلخ بخوره ولی باید کالری شکلات تلخ رو حساب کنه و از 1800 کالری که در مجموع داره کم کنه.

سوال: آیا بستنی چاق کننده است؟ آیا این فرد میتونه بستنی بخوره؟

جواب: بستنی چاق کننده نیست چون این فرد باید کالری یک عدد بستنی رو از مجموع کالری 1800 تا کم کنه و مصرف کنه.

سوال: آیا مصرف سالاد و اسموتی و چای سبز و سبزیجات و عرقیجات و داروها و مکمل ها و جادو و جمبل و ورد و دعا و نفرین و طلسم و رژیم های عجیب و غریب و مصرف خاکشیر و …. لاغر کننده هستند؟

جواب: اگر کالری مورد نیاز این فرد برای کاهش وزن 1800 باشه فقط در صورتی لاغر میشه که همین کالری رو مصرف کنه و مصرف ترکیبات بالا در صورتی که مثلا این فرد 2500 کالری مصرف کنه هیییییییییییچ سودی برای لاغریش نداره چون چیزی که باعث لاغری میشه کاهش کالری مصرفیه نه مصرف ترکیبات با ادعای لاغرکنندگی.

نتیجه: هر ماده غذایی که استفاده میشه اگر در محدوده کالری مجاز شما باشه و اضافه بر کالری دریافتی تعیین شده برای کاهش وزن شما نباشه،چاق کننده نیست.

نتیجه نهایی: مجموع کالری دریافتی شما در طول روز تعیین میکنه که شما چاق بشید یا لاغر بشید و هیچ ماده خوراکی چاق کننده یا لاغر کننده نیست.

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24