چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم؟ – بخش دوم

چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم؟

این مطلب در ادامه بخش اول از مبحث چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم است. اگر چه در حال حاضر امکان تولید محصولات کشاورزی در تمام فصول در محیط‌های باز و بسته وجود دارد، اما برای داشتن بهترین طعم و مزه سبزیجات تازه را در فصل اصلی تولید خود انتخاب و خریداری کنید. از سویی برای برخورداری از کیفیت بالا در سبزیجات خریداری شده، خرید خود را به میزان مصرف روزانه و یا حداکثر برای مصرف دو روز انجام دهید. سبزیجات را فقط قبل از آماده‌سازی یا خوردن با آب تمیز، خنک و جاری کاملاً بشویید. جدول زیر به شما در انتخاب بهترین سبزیجات تازه کمک می‌کند.

نوع سبزی

فلفل‌ها، فلفل دلمه‌ای

فلفل‌هایی را که سفت، و با توجه به اندازه آن‌ها وزنشان سنگین بوده، و نیز دارای رنگ براق و شفاف باشد، انتخاب کنید. از انتخاب فلفل‌های پژمرده یا دارای جدار نازک خودداری کنید. لکه‌های نرم را بررسی کنید، زیرا این نشانه پوسیدگی است.

قارچ

قارچ‌ها باید دارای ظاهری تازه، صاف و همراه بوی مناسب باشند. سطح قارچ باید خشک و نه خشک شده و البته گوشتی باشد، اگر چه بافت دقیق آن به تنوع قارچ بستگی دارد. به طور کلی، قارچ‌ها باید نسبتاً سفت باشند. از انتخاب قارچ‌هایی که در ظاهر جمع شده، خشک شده، تیره، مرطوب یا کپک‌زده هستند خودداری کنید. همچنین قارچ‌هایی را که دارای بوی کپک، نرم یا لغزنده هستند، انتخاب نکنید.

کاهو/ کلم

سرهایی را انتخاب کنید که با توجه به اندازه آن‌ها وزنشان سنگین باشد یا دسته‌هایی را با برگ‌های لطیف، ترد و رنگ مناسب انتخاب کنید. از انتخاب سرهایی با برگ‌هایی که نشانه‌های زرد یا قهوه‌ای شدن دارند خودداری کنید.

چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

کدو تابستانه

به دنبال کدو ترد و در عین حال سفت و کاملاً رسیده باشید. کدو ترد دارای پوستی شفاف است. کدوی تابستانی را که ظاهری گرفته یا دارای سطح سخت و زمخت است، انتخاب نکنید، زیرا کهنه یا قدیمی است. از خرید کدوهای دارای سطوح تغییر رنگ یافته یا حفره‌دار خودداری کنید.

کدو زمستانه

آن‌ها باید پوستی سفت و سخت داشته باشند و نسبت به اندازه خود سنگین باشند. از انتخاب کدوهای برش خورده، دارای لکه‌های فرو رفته یا کپک‌زده خودداری کنید. اگر پوست لطیف باشد کدو حلوایی خیلی جوان است و بهترین طعم و کیفیت را نخواهد داشت.

کرفس

به دنبال ساقه‌های سفت و بدون لکه باشید. برگ‌ها باید ترد و سبز باشند. از خرید کرفس با برگ و ساقه زرد خودداری کنید.

کلم بروکسل

جوانه‌هایی را انتخاب کنید که به رنگ سبز روشن و اندازه یکنواخت باشند تا امکان پخت و پز یکسان باشد. جوانه‌های کوچک (حدود 2 سانتیمتر)، محکم و جمع و جور، لطیف و دارای بهترین طعم هستند. از انتخاب جوانه‌های با برگ‌های شل تا نرم یا آسیب‌دیده و زرد شده خودداری کنید. همچنین از جوانه‌های با علائم پژمردگی، پوسیدگی یا آسیب حشرات خودداری کنید.

کلم بروکلی

ساقه‌ها باید سفت باشند و قسمت بالای آن دارای خوشه‌های محکم و جوانه‌های کوچک گل باشد. به دنبال یک رنگ سبز تیره باشید.کلم بروکلی را با جوانه‌های باز یا بزرگ شده و یا سبز مایل به زرد خریداری نکنید، زیرا این نشان می‌دهد که قدیمی است.

گل‌کلم

خوشه گل‌کلم (بخشی از سبزیجات که خورده می‌شود) باید سفید کرمی، سفت و فشرده باشد. گل‌کلمی را که دارای خوشه پخش شده می‌باشد، خریداری نکنید، زیرا این نشان می‌دهد که قدیمی است. از گل‌کلم پژمرده، لکه‌دار قهوه‌ای (ناشی از پوسیدگی) یا کپک‌زده خودداری کنید. مواظب آسیب حشرات باشید.

گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی باید صاف، رسیده و فاقد عیوب باشد. گوجه‌فرنگی‌های رسیده به طور ناچیز نرم و دارای رنگ قرمز مطلوب می‌باشند. گوجه‌فرنگی‌های نارس را در محیط گرم قرار داده تا به رسیدن آنها کمک شود. گوجه‌فرنگی‌های دارای ضرب‌دیدگی یا سوختگی، ترک‌خوردگی یا خیلی نرم را انتخاب نکنید. همچنین گوجه‌فرنگی‌هایی که دارای قسمت‌های لهیده، سطوح فرورفته یا کپک‌زده هستند معمولاً خراب بوده و نباید آنها را انتخاب کرد.

لبو

زمستان زمان اصلی تولید لبو است. لبوهایی که اندازه آنها کوچک یا متوسط باشند، لطیف‌تر از لبوهای بزرگ هستند. لبو باید دارای ریشه‌های صاف و محکم باشد. لبوها باید نسبت به وزن‌شان سنگین‌تر باشند. از انتخاب لبوهای بزرگ که دارای بافت چوبی و سخت، یخ‌زده (با توجه به زمستانی بودن لبو) و پیر هستند، خودداری کنید. لبوهای زخم‌خورده و بریده شده را انتخاب نکنید.

مارچوبه

مارچوبه‌هایی را که دارای نوک (برگ)‌های جمع و جور، بسته و چسبیده به بدنه (ساقه) باشد، انتخاب کنید. ضمناً ساقه باید صاف و گرد با رنگ سبز پر رنگ باشد. مارچوبه‌هایی را که دارای نوک (برگ)‌های باز و به بدنه (ساقه) چسبیده نیستند، و دارای ساقه‌های با شکل غیر طبیعی بوده، و نوک کپک‌زده یا پوسیده دارند و یا با ماسه پوشانده شده‌اند انتخاب نکنید، زیرا برداشتن آن سخت است.

نخود فرنگی

غلاف‌های نخود‌فرنگی باید پر بوده و رنگ سبز تند غلاف‌ها به بی‌رنگ تبدیل نشده باشند. نخود‌فرنگی به طور کلی در غلاف برای دانه‌دانه شدن توسط مصرف‌کننده فروخته می‌شود. نوعی نخود‌فرنگی وجود دارد که دارای غلاف صاف است. از انتخاب غلاف‌های سخت (چوبی) و پیر و یا با چهره پلاسیده، شل و بی‌رنگ خودداری کنید.

هویج

هویج باید سفت، صاف، خوش فرم و از رنگ نارنجی خوبی برخوردار باشد. قسمت بالای هویج باید تازه و دارای رنگ سبز خوش رنگ باشد. هویج‌هایی را که در قسمت بالای آنها مقدار رنگ سبز زیاد است و باید قبل از خوردن آنها را جدا کنید، انتخاب نکنید. از خرید هویج‌هایی که پژمرده و یا دارای علائم لزجی شدن می‌باشند، خودداری کنید.


صفحه اینستاگرام دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمان اصفهان


امیدواریم مطلب بالا برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا نظری دارید، لطفا در بخش نظرات سایت مطرح کنید.

مطالب پیشنهادی :

تاثیر نخوردن صبحانه در ایجاد بیماری قلبی

ارتباط دیابت با کمبود ویتامین D

کنترل وزن با مصرف ویتامین‌ها

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24