چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم؟ – بخش اول

چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم؟ | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم؟

اگر چه در حال حاضر امکان تولید محصولات کشاورزی در تمام فصول در محیط‌های باز و بسته وجود دارد، اما برای داشتن بهترین طعم و مزه سبزیجات تازه را در فصل اصلی تولید خود انتخاب و خریداری کنید. از سویی برای برخورداری از کیفیت بالا در سبزیجات خریداری شده، خرید خود را به میزان مصرف روزانه و یا حداکثر برای مصرف دو روز انجام دهید. سبزیجات را فقط قبل از آماده‌سازی یا خوردن با آب تمیز، خنک و جاری کاملاً بشویید. جدول زیر به شما در انتخاب بهترین سبزیجات تازه کمک می‌کند.

نوع سبزی

بادمجان

بادمجان‌های سفت و دارای ظاهر شفاف به همراه کلاه سبز تازه و احساس سنگینی وزن نسبت به اندازه‌اش را انتخاب کنید. بادمجان‌های خیلی رسیده دارای طعم تلخ می‌باشند. از انتخاب بادمجان‌های پلاسیده، ضرب دیده و دارای علائم کپک‌زدگی و یا حاوی سوراخ‌های به اصطلاح کرم‌زدگی اجتناب کنید.

باقلا سبز

غلاف‌ها بهترین شاخص برای تازگی و طراوت هستند. به دنیال غلاف‌های کاملاً پر، محکم، ترد و سبز باشید. باقلای پوسته شده باید پر پشت و پوستی از رنگ سبز تا سفید مایل به سبز داشته باشد. از انتخاب غلاف‌های توخالی، شل و یا خشک، لکه‌دار یا زرد شده و پژمرده خودداری کنید.

 بامیه

بامیه‌های کوچک، سبز روشن و بدون لکه را خریداری کنید که در زمان لمس محکم و ترد باشند. انتهای ساقه هنوز باید سبز باشد. از انتخاب بامیه‌های کدر، کبود، نرم، لکه‌دار یا دارای علائم کپک‌زدگی، همچنین دارای کلاهک با نشانه‌های رنگ سیاه خودداری کنید. اگر بامیه خیلی رسیده باشد، بافت بسیار چسبنده‌ای خواهد داشت.

لوبیا سبز

لوبیا باید دارای ظاهری تازه و روشن بوده و رنگ آنها مناسب باشد. ضمناً باید سفت و ترد باشند.لوبیاهای پژمرده یا آنهایی را که دارای علائم پوسیدگی بوده، خریداری نکنید. لوبیاهای بلند، ضخیم و زمخت کهنه می‌باشند.

چگونه سبزیجات تازه را انتخاب کنیم؟ | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

خیار

به دنبال خیار‌های سفت با رنگ سبز مناسب باشید. خیارهایی را که به طور مناسب رشد کرده‌اند انتخاب کرده و از خرید خیارهای خیلی بزرگ خودداری کنید. از خرید خیارهای خیلی بزرگ با رنگ مات یا زرد پرهیز کنید. خیارهای چروک شده یا پژمرده احتمالاً تلخ خواهند بود.

ذرت شیرین

پوسته خوشه ذرت را پایین بکشید تا چشم‌تان دانه‌های ذرت را ببیند. به دنبال ذرت شیرین دارای پوسته‌های سبز روشن باشید. گوش‌ها باید به خوبی با ردیف‌هایی از دانه‌های چاق و پر، پر شود. هنگام ناخنک زدن به دانه، باید شیرابه میوه جاری شود. از خرید ذرت با دانه‌های توسعه نیافته، پوسته پژمرده یا خشک، دانه‌های قهوه‌ای یا دارای فرو‌رفتگی خودداری کنید.

سبزیجات برگی

ابتدا، هنگام خرید سبزی، از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. به دنبال برگ‌های سبز تیره و با طراوت، ترد و رسیده، بدون پژمردگی یا زردی باشید. برگ‌های جوان‌تر و لطیف‌تر از همه سبزی‌ها معمولاً کمی شیرین‌تر از برگ‌های مسن‌تر هستند. از خرید ذرت با دانه‌های توسعه نیافته، پوسته پژمرده یا خشک، دانه‌های قهوه‌ای یا دارای فرو‌رفتگی خودداری کنید.

سبزیجات برگی

ابتدا، هنگام خرید سبزی، از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. به دنبال برگ‌های سبز تیره و با طراوت، ترد و رسیده، بدون پژمردگی یا زردی باشید. برگ‌های جوان‌تر و لطیف‌تر از همه سبزی‌ها معمولاً کمی شیرین‌تر از برگ‌های مسن‌تر هستند. از انتخاب سبزیجات برگی پژمرده، شل و یا دارای علائم پوسیدگی و یا با لبه زرد رنگ خودداری کنید.

سیب‌زمینی

سیب‌زمینی‌هایی که صاف، سفت و فاقد رنگ سبز می‌باشند، انتخاب کنید. از خرید سیب‌زمینی‌های سبز و آنهایی که بریدگی عمیق، ضرب‌دیدگی یا پوسیدگی زیادی دارند خودداری کنید. همچنین سیب‌زمینی‌هایی را که جوانه‌زده یا پژمرده شده باشند، نخرید.

سیب‌زمینی‌های شیرین

سیب‌زمینی‌های شیرین سفت، و دارای پوست نارنجی روشن را انتخاب نمایید. از انتخاب سیب‌زمینی‌های شیرین که دارای سوراخ‌های کرمی، بریدگی یا پوسیدگی هستند خودداری کنید. حتی اگر قسمت پوسیده را برش و دور بریزید، ممکن است طعم بد همچنان وجود داشته باشد.

شلغم

در فروشگاه یا بازار فقط به دنبال اندازه به عنوان شاخص اصلی خود باشید. شلغم‌های کوچک و کره‌ای شکل با قطر حدود 5 سانتیمتر یا کمتر که جوان‌تر بوده و دارای طعم شیرین و بافت مناسب هستند، را انتخاب کنید. شلغم باید سفت و نسبت به اندازه‌اش دارای وزن سنگین‌تر باشد. شلغم‌های بزرگ که دارای بافت چوبی و سخت، سبک با توجه به وزنش، دارای علائم پلاسیدگی، زخم و بریدگی، و یخ‌زدگی (با توجه به اینکه محصول فصل سرد است) را انتخاب نکنید.


صفحه اینستاگرام دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمان اصفهان


امیدواریم مطلب بالا برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا نظری دارید، لطفا در بخش نظرات سایت مطرح کنید.

مطالب پیشنهادی :

تاثیر نخوردن صبحانه در ایجاد بیماری قلبی

ارتباط دیابت با کمبود ویتامین D

کنترل وزن با مصرف ویتامین‌ها

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24