کاربرد اسپند برای درمان چاقی!!!

امروزه در فضای مجازی تبلیغات زیادی راجع به اثرات لاغر کنندگی گیاه اسپند و تاثیر معجزه آسای آن برای درمان چاقی وجود دارد که کاملا بی پایه و اساس است و باعث وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیری به مصرف کنندگان می شود. توصیه به مصرف اسپند با آب ولرم به صورت ناشتا برای درمان چاقی فریب بزرگ و وحشتناکی است که ناآگاهی مصرف کنندگان و خواسته های نامعقول برای لاغر شدن (مثل لاغری بدون رژیم، لاغری فوری، لاغری بدون ورزش و رژیم و ….) زمینه این کلاهبرداری را برای کاسبان سلامت مردم فراهم میکند.

توصیه: از مصرف اسپند جهت درمان چاقی اکیدا خودداری فرمایید.

در هیچ رفرنس علمی، مقاله، کتاب و ژورنال معتبری در مورد اثرات ضد چاقی اسپند و یا تاثیرات لاغر کنندگی آن مطلبی ذکر نشده است. گیاه اسپند خواص زیادی دارد که در برخی از مقالات به آنها اشاره شده است اما هیچ تاثیری بر چاقی و وزن بدن ندارد.

این گیاه مواد موثره زیادی دارد که مهمترین آن بتا کربولین آلکالوئیدهایی شامل: هارمالین، هارمالول و هارمین  و مشتقات کینازولین شامل وسی سین و وسی سینون هستند.

هارمین و هارمالین به علت شباهت ساختاری با سروتونین به عنوان آگونیست سروتونین دارای اثرات توهم زا یا هالوسینوژن و محرک سیستم عصبی مرکزی هستند.

مصرف خوراکی اسپند در انسان به علت اثرات روانگردانی و عصبی که توسط آلکالوئید های این گیاه ایجاد می شود (اثرات مهارکنندگی منو آمینو اکسیداز) باعث ایجاد حالتهای اضطرابی، اسپاسم تنفسی و عضلانی، تهوع و استفراغ، دردهای شکمی، تشویش، انجام حرکات غیر ارادی و توهم، کما و حتی در اثر دوز بالای خوراکی به ندرت مرگ را به دنبال دارد. افزایش دوز مصرفی ماده موثره اسپند به دنبال مصرف مداوم آن، باعث افزایش سلولهای لوکوسیت و نوتروفیل های خون و ایجاد اثرات التهابی در بدن می شود.

گزارشات زیادی مبنی بر ایجاد اثرات سمی این گیاه در حیواناتی مانند شتر، گوسفند و … نیز وجود دارد.

اثرات درمانگری طب سنتی توسط متخصصان بدون تعصب این طب بر کسی پوشیده نیست اما اغراق و بزرگنمایی در توانایی طب سنتی برای درمان بیماریها باعث به انحطاط کشیده شدن این طب شده است.

طب سنتی و توصیه های طب سنتی بر پایه مشاهدات و آزمون و خطا و… شکل گرفته است. کشف عملکرد دقیق بسیاری از اندام های بدن در قرن های اخیر اتفاق افتاده است. امروزه خیلی از مفاهیم و توصیه های طب سنتی با تحقیقات علمی که در آزمایشگاه های پیشرفته و در بالین انجام میشود کاملا رد شده هستند و یا در برخی موارد اثر متناقضی با علم روز که بر پایه تحقیقات و پژوهش های علمی (به ویژه در سطح سلولی و مولکولی) دارند.

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24