گیاه خواری در دوران بارداری

گیاه خواری در دوران بارداری | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

رژیم گیاه خواری در دوران بارداری

فرد گیاهخوار گوشت، مرغ، ماهی و یا فراورده‌‌هایی را که شامل این موارد باشد را مصرف نمی‌‌کند که دلیل این امر می‌‌تواند بسته به نظر افراد و نیز ملاحظات سلامتی، محیطی و مذهبی باشد. رژیم گیاه خواری در دوران بارداری :

تعریف و انواع گروه‌‌های گیاهخواری

فرد گیاهخوار گوشت، مرغ، ماهی و یا فراورده‌‌هایی را که شامل این موارد باشد را مصرف نمی‌‌کند که دلیل این امر می‌‌تواند بسته به نظر افراد و نیز ملاحظات سلامتی، محیطی، مذهبی، وضعیت اقتصادی و اخلاقی باشد.
رایج ترین گروه‌‌های گیاهخواران شامل lacto-ovo، lacto و گیاهخواران محض می‌‌باشند.
افرادی که lacto-ovo می‌‌باشند، گیاهخوارانی هستند که تخم مرغ و فراورده‌‌های لبنی را مصرف می‌‌کنند.
گیاهخواران lacto، لبنیات را مصرف می‌‌کنند اما تخم مرغ را مصرف نمی‌‌کنند و افراد گیاهخوار محض، از تمام فراورده‌‌های حیوانی که شامل فراورده‌‌های لبنی، تخم مرغ، عسل و ژلاتین است اجتناب می‌کنند.

گیاه خواری در دوران بارداری | بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

کفایت رژیم گیاهخواری در دوران بارداری و شیردهی

بر طبق توصیه‌‌های انجمن رژیم شناسان امریکا و کانادا در صورتیکه رژیم‌‌های گیاهخواری به صورت کامل و درست برنامه ریزی شده باشند، می‌‌توانند برای تمام گروه‌های زندگی و به خصوص بارداری و شیردهی مناسب باشند.
رژیم گیاهخواری فواید زیادی را دارد که از جمله می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد: نمایه توده بدنی پایین، کاهش میزان خطر بیماری قلبی – عروقی و مرگ در نتیجه آنها، کاهش فشار خون، کاهش خطر دیابت نوع 2، کاهش خطر سرطان کولون

زنان گیاهخوار وزن کمتری نسبت به سایر زنان دارند که این به این مفهوم می‌‌باشد که این زنان بارداری را با وزن کمتری نسبت به سایر افراد آغاز می‌‌کنند.
برای افراد گیاهخوار در دوران بارداری میزان توصیه شده افزایش وزن برابر با افراد باردار غیر گیاهخوار می‌‌باشد. همچنین در این افراد به منظور افزایش وزن توصیه به موارد زیر می‌‌شود:
مصرف وعده‌‌های غذایی کوچک و مکرر و اسنک توصیه به مصرف دانه‌‌ها، میوه‌‌های خشک و … افزایش مصرف روغن‌‌های غیر اشباع در رژیم غذایی

گیاهخوار شدن در طول دوران بارداری

بعضی زنان ممکن است تصمیم به گرفتن رژیم گیاهخواری در طول دوران بارداری بکنند.
بنابراین متخصصان رژیم درمانی باید در این زمینه راهنمایی‌های لازم را در خصوص برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی و نیز تامین مواد مغذی مورد نیاز در این دوران به آنها بدهند.


دکتر محمد رادفر
متخصص تغذیه و رژیم درمان اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر محمد رادفر کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی :

نکات تغذیه برای سلامت روان

رژیم غذایی در فصل بهار

رژیم برای بهبود التهاب روده

آشنایی با رژیم بدون گلوتن

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24