آلزایمر در سالمندان

آلزایمر

آلزایمر چیست ؟ 

آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه‌است.

اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلولها، ترشح ماده شیمیایی «سروتونین» کاهش می یابد.

بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات، خود را نشان می دهد. خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که برای یادآوری آنها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد.

به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند. این بیماری همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست. سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود، یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی، می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.

تحقیقات محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان می دهد بیماری آلزایمر یک بیماری ژنتیکی است. محققان این دانشگاه با انجام آزمایش بر روی هزار و ۲۰۰ مورد دو قلو اعلام کردند که ۷۱ درصد از موارد ابتلا به بیماری آلزایمر به دلایل ژنتیکی است.

تحقیقات نشان داد بیماری آلزایمر اول به دلایل ژنتیکی بروز می کند و بعد عوامل محیطی.


بیشتر بخوانید : مهم ترین تغییرات دوران سالمندی کدامند ؟


آیا تمام سالمندان به آلزایمر مبتلا خواهند شد؟

واقعیت این است که با افزایش سن، مقداری از توانایی‌های ذهنی و جسمی افراد کاهش می‌یابد زیرا مغز هم مثل سایر قسمت‌های بدن دچار تغییر، تحلیل و فرسودگی می‌شود و اگر برای حفظ و مراقبت از آن کاری نکرده باشیم، ممکن است رو به زوال و نابودی برود.

آلزایمر شایع‌ترین نوع «زوال عقل» است. این بیماری یکی از مشکلات شایع دوران سالمندی است و احتمال ابتلا از سن ۶۵-۶۰ سال به بعد بیشتر می‌شود، اما الزاما هر فرد مسنی به آلزایمر دچار نخواهد شد.

آلزایمر در سالمندان
آلزایمر در سالمندان

نشانه‌های اختصاصی آلزایمر چه هستند؟

این بیماری در نخستین مراحلش معمولا ۱۰ علامت هشدار دارد:

  • اختلال حافظه
  • اختلال در انجام وظایف روزمره
  • گم کردن زمان و مکان
  • اختلال در گفتار
  • اختلال در قضاوت
  • اختلال در تفکر
  • تغییر در خلق و خو
  • جابه‌جا گذاشتن وسایل
  • از دست دادن یا کاهش انگیزه زندگی و تغییرات شخصیتی.

بیشتر بخوانید : بیماری های دوران سالمندی


دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

تماس با ما

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24