مصرف غلات و پیشگیری از بیماری

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مصرف غلات و پیشگیری از بیماری

مصرف غلات پر فیبر و کنترل قند خون

کنترل قند و میزان انسولین خون در پیشگیری از بروز عوارض دیابت لازم است. مصرف غلات از جمله جو و چاودار می توانند از افزایش ناگهانی قندخون بدنبال مصرف غذا جلوگیری کنند.بتاگلوکان موجود در این غلات در معده تشکیل ژل داده و از تخلیه سریع معده جلوگیری می کند از طرفی هضم مواد غذایی را در روده نیز آهسته می کند و از این طریق می تواند به کنترل قندخون بعد از مصرف غذا کمک کند.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی با فیبر و کمک به درمان دیابت

مصرف غلات پر فیبر و پیشگیری از سرطان

جو و چاودار مانند غلات دیگر شامل صدها نوع ماده فیتوشیمیایی هستند. لیگنان موجود در این غلات یک فیتوستروژن است که موجب کاهش خطر بیماریهای مرتبط با هورمون مانند سرطان سینه و همچنین خطر سرطان های پروستات، اندومتر، تخمدان و روده می گردد.فیبرهای محلول موجود در جو باعث کاهش سرعت تخلیه معده شده و احساس سیری ایجاد می کنند و مصرف غذا در وعده غذایی بعد را کاهش می دهند.
از طرفی این فیبرها می توانند با چربی ها در روده کوچک متصل شده و از جذب آنها جلوگیری کنند و به این ترتیب می توانید به کاهش وزن کمک کند.البته در نانوایی ها برای طعم بهتر در کنار آرد جو از آردسفید، روغن و شیره مالت نیز استفاده می شود که ممکن است اثر کاهنده فیبر موجود در جو و چاودار را تحت تاثیر قرار دهد.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مصرف غلات

مصرف غلات پر فیبر و کنترل فشارخون

مصرف روزانه جو و چاودار می توانند به کنترل فشارخون بالا در بیماران کمک کند و نیاز به داروها ضد فشارخون را بکاهد.لیگنان موجود در این غلات با تقویت اثرات مفید استروژن می تواند به کاهش گرگرفتگی و دیگر علائم یائسگی کمک می کند و تاحدی نیز می تواند پوکی استخوان را به تاخیر بیندازد.

چنانچه جو و چاودار، جایگزین بخشی از غلات دریافتی شوند می توانند اثرات مطلوب خود را بر سلامتی افراد بگذارند، البته به علت دارا بودن گلوتن مصرف این غلات، برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک و حساس به گلوتن توصیه نمی شود.

رژیم و عادت غذایی سالم

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24