عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی

چه کسانی باید از مصرف ویتامین D پرهیز کنند ؟ 

مکمل های ویتامین D برای همه مناسب نیستند. مصرف بیش از حد ویتامین دی  می تواند بر عملکرد برخی از داروها تاثیر بگذارند. افرادی که هر یک از داروهای زیر را مصرف می کنند باید قبل از مصرف مکمل های ویتامین D با پزشک خود مشورت کنند، این داروها عبارتند از:

  • استروئیدها
  • فنوباربیتال و فنوتیوین،که می تواند صرع را درمان می کند.
  • orlistat
  • داروهای کاهش وزن
  • کلستیرامین، که می تواند کلسترول را کاهش دهد . 

پزشکان معتقدند که در صورت وجود حداقل 20 نانوگرم  ویتامین D در میلی لیتر خون، وضعیت مطلوب است. اما اگر سطح ویتامین بیش از 50 نانوگرم در میلی لیتر افزایش یابد،فرد ممکن است دچار عوارض جانبی نامطلوب بشود.

با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که آستانه مسمومیت برای ویتامین D نسبتا بالا است، حدود 200-240 نانوگرم در میلی لیتر.

فردی با سطح ویتامین D در این محدوده معمولا بین 10،000 تا 40،000 واحد بین المللی (IU) ویتامین در روز مصرف می کند.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین دی

استفاده بیش ازحد از این ویتامین مخصوصاً اگر همراه با مصرف زیاد کلسیم باشد منجر به مسمومیت می‌گردد. مسمومیت با ویتامین D به ندرت رخ داده و اغلب در کسانی مشاهده می‌شود که مقادیر بیش از حد این ویتامین را از طریق مکمل دریافت می‌کنند. 

استفاده از قرص و آمپول ویتامین دی بطور مستمر باعث مشکلاتی مانند رسوب کلسیم در بافت‌های نرم مثل کلیه‌ها، ریه‌ها، قلب و گوش می‌شود که در کلیه‌ها باعث سنگ کلیه، در ریه‌ها و قلب منجر به عوارض ریوی و قلبی، و در گوش به اختلالات شنوایی و حتی کری می‌انجامد.

همچنین عوارض مانند سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف، تشنگی زیاد، افزایش حجم ادرار، یبوست، تأخیر در رشد در طفل‌های شیرخوار، مشکلات گوارشی و شکنندگی استخوان نیز از دیگر عوارض مصرف بیش از اندازه ویتامین دی می‌باشد.


تماس باما


تنظیمات سئو توسط شرکت مهندسی کلینیک 24

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24