بیماری های دوران سالمندی

بیماری های دوران سالمندی

بیماری هایی که در سالمندی به سراغ ما می آیند کدامند ؟ 

با گذر عمر و ورود به دوره سالمندی ، کهولت سن باعث می شود که زمینه بروز برخی از بیماری ها آماده شود ، بیماری هایی که گاها در صورت درمان نشدن زندگی را سخت می کند از جمله پوکی استخوان و … .

پوکی استخوان 

 کلمه استخوان، محکم بودن را به یاد ما می آورد . ماده اصلی که سختی و شکل استخوان را به وجود می آورد، کلسیم است .ذخیره شدن کلسیم در استخوان، قبل از تولد آغاز می شود و تا سن 30 سالگی ادامه می یابد.

در 30 سالگی، استخوان های یک فرد سالم به بیشترین سختی خود می رسد. اگر فعالیت بدنی وجود نداشته باشد یا غذای حاوی کلسیم کم مصرف شود به تدریج کلسیم استخوان های کم شده و استخوان ها شکننده می شوند.

مواد غذایی حاوی کلسیم
مواد غذایی حاوی کلسیم

به این حالت«پوکی استخوان »می گویند.. پوکی استخوان را گاهی بیماری خاموش می نامند ، زیرا بدون هیچ علامتی، کم کم به وجود می آید.


بهداشت دهان و دندان

دندان ها در اثر رعایت نکردن بهداشت از جمله مسواک نزدن در سنین پایین تر و مراقبت نشدن در سنین بالا، باعث پوسیدگی آن می شود. دندان ها حالت شکنندگی به خود می گیرند وبه مرور زمان ریز می شوند.

در این حالت ، افراد مسن حتما باید با مراجعه به دندان پزشک اقدام به ترمیم یا کشیدن دندان ها نمایند . چون باعث عفونت لثه ها شده و انسان را مبتلا به بیماری های گوناگون می کند.


بیماری هایی که در سالمندی به سراغ ما می آیند کدامند ؟ 
بیماری هایی که در سالمندی به سراغ ما می آیند کدامند ؟

بی اختیاری ادراری در سالمندان 

یکی از مشکلات شایع در زنان، بی اختیاری ادراری می باشد که بعلت عفونت های ادراری ، تغییرات مجرای ادرار ، افزایش سن و زایمان های متعدد می باشد که حالت های مختلف دارد.

«حالت اول بی اختیاری ادراری» در این حالت هنگام عطسه،سرفه، خنده،و برخاستن از زمین ، بی اختیار چند قطره ادرار خارج می شود.

«حالت دوم بی اختیاری»

در این حالت احساس ناگهانی و موقعیت شدید برای ادرار کردن ایجاد می شود اما قبل از رسیدن به دستشویی ادرار می ریزد . 

برای جلوگیری از این بیماری قهوه، نوشابه های گاز دار و غذا های پر ادویه میل نکنید.


متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24