کاهش خطر بیماری با مصرف فیبر

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | مصرف فیبر

فیبر برای سلامتی

مصرف فیبر به سالم نگه داشتن دستگاه گوارش کمک می کند و به جلوگیری از یبوست کمک می کند و باعث دفع مدفوع نرمتر و راحت تر می شود. فیبر مواد زائد را با سرعت بیشتری در دستگاه گوارش حرکت می دهد.قرار دادن غذاهای غنی از فیبر در یک رژیم غذایی متعادل سالم می تواند باعث حفظ وزن شود. فیبرهای غذایی می توانند خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش دهند:

بیشتر بخوانید : 6 راهکار درمان یبوست

بیماری های قلبی عروقی (بیماری قلبی و سکته) و دیابت نوع 2

غذاهایی مانند جو دوسر و جو حاوی نوعی فیبر شناخته شده به عنوان بتا گلوکان است که در صورت مصرف روزانه 3 گرم یا بیشتر از آن ، به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم ، ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند.فیبرهای غذایی می توانند به محافظت در برابر سرطان روده کمک کنند.

اگرچه دلایل این امر به طور کامل مشخص نیست ، اما این ممکن است به این دلیل باشد که فیبر باعث افزایش اندازه مدفوع ، رقیق شدن محتوا و انتقال سریع آن از طریق روده می شود ، بنابراین مدت زمان تماس مواد زائد با روده کاهش می یابد. برخی از انواع فیبرها همچنین ممکن است به باکتری های روده در تولید مواد شیمیایی مفیدی کمک کنند که می توانند تأثیرات مفیدی روی روده داشته باشند.

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | کاهش خطر بیماری با مصرف فیبر

فیبر و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

افراد مبتلا به IBS معمولاً به خوبی می دانند که رژیم غذایی می تواند سهم مهمی در کنترل علائم داشته باشد و اغلب به آنها توصیه می شود که مقدار مصرف فیبر رژیم خود را اصلاح کنند. اگر علائم شامل یبوست باشد، افزایش تدریجی دریافت فیبر می تواند به شما کمک کند، به ویژه از غلات کامل ، جو دوسر ، میوه ، سبزیجات و دانه های کتان زیرا این موارد به نرم شدن مدفوع و دفع آن کمک می کنند.

اگر علائم شامل اسهال باشد، کاهش مصرف برخی از غذاهای حاوی فیبر بالا مانند غلات صبحانه سبوس دار و نان مفید است.با این حال ، رژیم غذایی “با یک اندازه متناسب” برای همه افراد مبتلا وجود ندارد. ثبت دفترچه یادداشت غذایی و علائم می تواند به پیشرفت شما کمک کند. اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، از یک متخصص یا مشاور تغذیه کمک بگیرید.

سندرم روده تحریک پذیر و اقدامات تغذیه درمانی

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24