با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید …

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید ...

خوش اندامی با افزایش ضربان قلب

بالا رفتن ضربان قلب در هنگام ورزش به افزایش اکسیژن و در نتیجه بالا رفتن سوخت‌وساز بدن منجر می‌شود. به تعداد تپش ‌های قلب در یک دقیقه، ضربان قلب می‌گویند و این فاکتور، شاخصی مهم برای تعیین سطح تمرینات ورزشی است ؛ به وسیله ضربان قلب می‌توان زمان استراحت در تمرینات تناوبی را مشخص کرد.

بالا رفتن تپش قلب در حین تمرینات ورزشی باعث افزایش اکسیژن در بدن و در نتیجه بالا رفتن سوخت‌وساز بدن خواهد شد، اما ضربان قلب نباید بیش از حداکثر ظرفیت قلب بالا رود زیرا در آن صورت سیستم قلبی عروقی بدن آسیب خواهد دید.

به جز تپش قلب، فاکتور‌هایی دیگر مانند حجم عضلانی بدن، شدت تمرین، زمان تمرین در چربی سوزی و کاهش وزن مؤثر هستند؛ بیشترین کالری سوزی در حین ورزش زمانی اتفاق می‌افتد که ضربان قلب به حدود ۷۰ درصد حداکثر ظرفیت خود برسد.

طراحی الگوی ورزشی مناسب

به طور کلی ورزش در سه سطح ملایم، متوسط و شدید انجام می‌شود؛ امروزه روی بیشتر دستگاه‌های هوازی از جمله دوچرخه ثابت، تردمیل، اسکی فضایی و غیره مانیتوری وجود دارد که زمان، کالری سوزانده شده ، سرعت ، مسافت طی شده و تپش قلب کاربر را نشان می‌دهند، به وسیله این اطلاعات مفید می‌توان الگوی ورزشی مناسب را طراحی کرد و به نتایج مطلوبی دست یافت.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان خوش اندامی با افزایش ضربان قلب

محاسبه ظرفیت قلب

برای به دست آوردن حداکثر ظرفیت قلب خود عدد سنتان را از عدد ۲۲۰ کم کنید؛ معمولاً حاصل بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ است، دامنه ضربان قلب روی تردمیل باید بین ۶۰ تا ۸۰ درصد حداکثر باشد، کسانی که از آمادگی جسمانی بالاتری برخودار هستند، میانگین تپش قلبشان کاهش پیدا خواهد کرد و با هر تپش خونی بیشتر از بطن چپ قلب خارج و در رگ‌ها جاری می‌شود.

عضله قلب مانند عضلات دیگر با ورزش تقویت می‌شود و در هر پمپاژ خونی بیشتر به بیرون می‌فرستد؛ بدین ترتیب قلب فرصت بیشتری برای استراحت پیدا می‌کند و سالم‌تر باقی می‌ماند، با قوی‌تر شدن قلب اکسیژن رسانی به ارگان‌های بدن بیشتر می‌شود.


تقویت سیستم ایمنی ورزشکاران برای شیوع ویروس کرونا

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24