رژیم غذایی با فیبر و کمک به درمان دیابت

رژیم غذایی با فیبر

رژیم غذایی پر فیبر

یافته های تحقیقاتی نشان می دهد رژیم غذایی با فیبر بالا متنوع می تواند موجب تحریک رشد ۱۵ نوع باکتری روده شود که اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFA) تولید می کنند.
این اسیدهای چرب انرژی سلول های روده را تامین کرده، التهاب را کاهش داده و به کنترل گرسنگی کمک می کنند.

«لیپینگ ژائو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه راتگرز آمریکا، در این باره می گوید: «مطالعه ما مبنای این احتمال است که فیبرهای تاثیرگذار بر این گروه از باکتری های روده در نهایت می توانند به بخش اصلی رژیم غذایی و درمان ما تبدیل شوند.»


بیشتر بخوانید : 7 حقیقت در مورد احساس سیری


مصرف فیبرهای مناسب می تواند موجب ایجاد توازن مجدد در میکروبیوم های روده شود؛ میکروبیوم ها، اکوسیستمی از باکتری های دستگاه گوارش هستند که به هضم غذا کمک کرده و برای سلامت انسان مهم هستند.

به گفته محققان، تحریک گروه منتخبی از باکتری های روده از طریق رژیم غذایی حاوی فیبرهای متنوع منجر به کنترل بهتر گلوکز خون، کاهش بیشتر وزن و میزان چربی های بهتر در افراد مبتلا به دیابت نوع۲ شد.

رژیم غذایی پر فیبر

در این مطالعه، تیم تحقیق گروه میکروب های تولیدکننده SCFA را که مسئول تاثیر مثبت رژیم غذایی با فیبر بالا بر بیماران مبتلا به دیابت نوع۲ است را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند.

بعد از ۱۲ هفته، بیماران در رژیم غذایی پرفیبر شاهد کاهش بیشتر میانگین میزان گلوکز خون شان در طول سه ماه بودند. میزان گلوکز خون این افراد در زمان ناشتا هم سریع تر کاهش یافته و آنها وزن بیشتری از دست دادند.

محققان موفق به شناسایی ۱۵ گروه تولیدکننده SCFA شدند که عمدتاً از طریق فیبر رژیمی تحریک شده بودند.


بیشتر بدانید : رژیم غذایی مدیترانه ای و تاثیر در بهبود امراض


فیبر موجود در انواع موادغذایی
فیبر موجود در انواع موادغذایی

مزایای خوردن غذا با فیبر

1.کمک به هضم و از بین بردن

در حالی که هر دو نوع فیبر نقش مهمی را در هضم دارند ، فیبر نامحلول به ویژه مهم است زیرا آن را به مقدار زیادی برای مدفوع فراهم می کند به شما کمک می کند. فیبر نامحلول کمک می کند تا زمانیکه دفع زباله به سرعت از طریق دستگاه گوارش عبور می کند ، که مانع از یبوست ، نفخ و سوء هاضمه می شود. فیبر محلول برای جذب آب به یک ماده ژلاتین و چسبناک جذب می شود و از طریق باکتری در دستگاه گوارش تخمیر می شود که همچنین هضم را بهبود می بخشد.

در همان زمان ، فیبر نیاز به جذب آب برای اثر کردن در بدن دارد ، بنابراین هنگامی که شما شروع به خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا را دارید ، در طول روز برای گوارشی تسکین مقدار زیادی مایعات بنوشید.

2. باعث می شود که شما احساس سیری کرده و به کاهش وزن نیز کمک می کند.

شواهد اپیدمیولوژیک نشان می دهد که یک رژیم غذایی با فیبر بالا باعث جلوگیری از چاقی می شود. مصرف فیبر به طور معکوس با وزن بدن و چربی بدن مرتبط است ، بنابراین با رژیم غذایی با فیبر بالا ،  بیشتر در معرض وزن سالم و یا کاهش وزن بیشتر سازگار است.

اگر هدف شما کاهش وزن شما باشد ، فیبر می تواند کمک کند ، زیرا بعد از خوردن غذا شما احساس راحتی بیشتری می کنید. نتایج مطالعات مداخله نشان می دهد که اضافه کردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا به طور کلی مصرف غذا را کاهش می دهد و بنابراین در طول زمان می تواند باعث کاهش وزن بدن شود. اما ممکن است فیبرهای دیگر برای کاهش وزن نیز وجود داشته باشد ، مانند کاهش جذب سموم و تغییر ترشح هورمونهای روده.

3. کمک به کنترل قند خون و جلوگیری از دیابت

اثراتی که فیبر محلول بر میزان قند خون می گذارد به مشکلات معده کمک می کند تا هضم را کاهش دهد و سطح قند خون را پایدار نگه دارد. این باعث افزایش حساسیت به انسولین می شود و می تواند به کنترل قند خون و شرایط مانند دیابت کمک کند.

بر طبق مطالعات انجام شده در داخل بدن یک رابطه معکوس بین سطوح گلوکز در خون و فیبر غذایی وجود دارد ، بنابراین افزایش فیبر با پیروی از یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند از مقاومت در برابر انسولین جلوگیری کند که از زمان افزایش سطح گلوکز تشکیل شده است.

4. از بیماری های دستگاه گوارش جلوگیری می کند

رژیم غذایی با فیبر بالا باعث جلوگیری از اختلالات گوارشی و بیماری مانند دیورتیکولیت ، سرطان روده بزرگ و بیماری التهابی روده می شود. این به این دلیل است که فیبر برای بیوتیک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند و سلامت روده را بهبود می بخشد ، در حالی که دفع زباله های مضر از ارگان های گوارش را نیز پاک می کند. علاوه بر این ، یک رژیم غذایی با فیبر بالا با خطر کمتر برای بسیاری از انواع دیگر بیماری ها ، از جمله سرطان و بیماری های قلبی ارتباط دارد.

چگونه یک رژیم غذایی با فیبر از شما محافظت می کند؟ شواهد وجود دارد که فیبرهای رژیم fermentable (prebiotics) خواص مختلف سیستم ایمنی را شامل می شوند ، از جمله روده ها (به ویژه بافت های لنفی یا GALT). تغییرات در میکرو فلور روده ای که با مصرف فیبر پرای بیوتیک رخ می دهد می تواند با تغییر شیوه ای که بدن به اسید ها و باکتری ها پاسخ می دهد، ایمنی را افزایش دهد.


error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24