آیا کمبود ویتامین D باعث چاقی مفرط می شود ؟

ویتامین D چگونه باعث چاقی مفرط می شود؟

کمبود ویتامین D چه ارتباطی با افزایش وزن دارد ؟ 

نتایج پژوهش جدید که در European Journal of Nutrition به چاپ رسید نشان می‌دهد افرادی که کمبود ویتامین D دارند بیشتر از افراد دیگر در معرض چاقی مفرط قرار می‌گیرند.

زمانی که بدن به اندازه‌ی کافی در معرض نور خورشید باشد بدن ویتامین D تولید می‌کند. البته بخش کوچکی از این ویتامین نیز با مصرف مواد غذایی تأمین می‌شود. لازم است در فصل زمستان که آفتاب کم است و البته با نظر پزشک مکمل این ویتامین مصرف شود.

در کشور فرانسه حدود 80 درصد مردم با کمبود ویتامین D مواجه هستند. این پژوهش روی 1200 اسپانیایی انجام شد و به مدت 12 سال به طول انجامید.


بیشتر بخوانید : بیماری لوپوس و تاثیری که ویتامینD بر آن دارد !! 


کمبود ویتامین D چه ارتباطی با افزایش وزن دارد ؟ 
کمبود ویتامین D چه ارتباطی با افزایش وزن دارد ؟

محققان مشاهده کردند افراد چاق شرکت کننده در این پژوهش افرادی هستند که کمبود ویتامین D دارند. آن‌ها می‌خواستند بدانند آیا کمبود ویتامین D باعث چاقی

می‌شود و یا اینکه چاقی شرایط بدن را به سمت کمبود این ویتامین سوق می‌دهد.

برای پاسخ به این سۆال محققان مطالعات گسترده‌ای روی افرادی که در طول این دوازده سال به چاقی مبتلا شده بودند را شروع کردند. آن‌ها مشاهده کردند افرادی

که در شروع این پژوهش مشکل اضافه وزن نداشتند و میزان ویتامین D آن‌ها کمتر بوده است بیشتر در معرض چاقی مفرط قرار گرفته‌اند.

به عقیده‌ی محققان هر چه وزن بدن بالا برود نیاز به ویتامین D نیز افزایش می‌یابد. برای همین توصیه می‌کنیم قبل از ساعت یک و بعد از ساعت چهار بعد از ظهر به مدت 10 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید .


بیشتر بدانید : آیا کمبود ویتامین D با سلامت قلب در ارتباط است ؟


محققان معتقدند که میزان کافی ویتامین D در بدن می‌تواند از چاق شدن پیشگیری کند. با این حال بررسی ارتباط بین چاقی و ویتامین D کمی پیچیده است. به نظر می‌رسد که کمبود این ویتامین در نتیجه‌ی قرار نگرفتن به میزان کافی در معرض نور خورشید، عدم تحرک بدنی، ذخیره شدن ویتامین D در بافت‌های چربی و غیره باشد.

توجه داشته باشید که نور خورشید باید در تماس مستقیم با پوستتان باشد تا ویتامین D تولید شود و از مواد غذایی حاوی این ویتامین نیز غافل نشوید : قارچ، ماهی، تخم مرغ، روغن جگر ماهی و …


متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان


error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24