آشنایی با رژیم غذایی پالئو (پارینه سنگی)

رزیم غذایی پالئو

رژیم پالئو چیست؟

رژیم غذایی پالئو یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی است. این رژیم شامل غذاهای کامل و فرآوری‌ نشده است و از نحوه‌ی غذا خوردن انسان‌های اولیه تقلید می‌کند.

طرفداران رژیم پالئو معتقد‌ند که این رژیم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مدرن را کاهش بدهد و یادآوری می‌کنند که انسان‌های اولیه به هیچ‌کدام از بیماری‌هایی که مردم امروزی با آنها دست به گریبان‌اند (از جمله چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی)، دچار نمی‌شدند.

در واقع مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که پیروی از رژیم غذایی پالئو می‌تواند به کاهش وزن قابل‌ توجه و پیشرفت‌های عمده در سلامت منجر شود.


بیشتر بدانید : رژیم غذایی مدیترانه ای و تاثیر در بهبود امراض


رژیم غذایی پالئو یا پارینه سنگی

رژیم غذایی پارینه سنگی – که اغلب تحت عنوان رژیم پالئو یا رژیم غارنشینی شناخته می‌شود – تنها از غذاهایی که انسان‌ها میلیون‌ها سال پیش روی زمین مصرف می‌کردند، تشکیل می‌شود به طوری که ماهی، گوشت بدون چربی، میوه‌جات، سبزیجات غیر نشاسته‌ای و میوه‌های مغزدار مورد استفاده قرار می‌گیرند اما از سبزیجات نشاسته‌ای، مواد لبنی، حبوبات و غذاهای فراوری شده اجتناب می‌شود.

به علت دستورالعمل‌های ساده، تمرکز بر محصولات سرشار از مواد مغذی و تاکید بر ورزش، رژیم پالئو دارای طرفداران وفاداری است که عقیده دارند این رژیم نه تنها موجب کاهش وزن می‌گردد بلکه به سالم‌تر ماندن بدن نیز کمک می‌کند.

هرچند برخی دیگر می‌گویند که نتایج طولانی مدت این رژیم هنوز ثابت نشده و حفظ آن نیز دشوار است.

آشنایی با رژیم غذایی پالئو (پارینه سنگی)
آشنایی با رژیم غذایی پالئو (پارینه سنگی)

بیشتر بخوانید : آشنایی با خطرات رژیم آب درمانی


سخن پایانی

بدیهی است که پیروی از رژیم پالئو می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. این رژیم سرشار از پروتئین است، کربوهیدرات کمی دارد، اشتها را کاهش می‌دهد و غذاهای به‌شدت فرآوری‌شده و قند افزوده را حذف می‌کند.

اگر دوست ندارید کالری‌های مصرفی‌تان را بشمارید، شواهد نشان می‌دهد که رژیم پالئو می‌تواند گزینه‌ی ایده آلی برای شما باشد. با این‌ حال باید توجه داشته باشید که این رژیم برای همه‌ی افراد مناسب نیست.

 به‌عنوان مثال برای افرادی که به‌سختی می‌توانند محدودیت‌های غذایی را تحمل کنند، سازگار شدن با گزینه‌های غذایی موجود در رژیم پالئو کار آسانی نیست.


بهتر است بخوانید : رژیم غذایی سالم با رعایت این نکات


تماس با ما

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24