آیا کمبود ویتامین D با سلامت قلب در ارتباط است ؟

کمبود ویتامین D برای سلامت قلب خطرناک است

کمبود ویتامین D و تاثیر بر سلامت قلب 

پژوهش‌های زیادی که روی خواص ویتامین D انجام شده است نشان می‌دهد که این ویتامین تأثیر زیادی روی سلامت بدن دارد. یکی از خواص ویتامین D پیشگیری از چاقی مفرط است.

باید بدانید که کمبود این ویتامین با ابتلا به چاقی مفرط در ارتباط است. بسته شدن عروق هم یکی از نتایج شایع چاقی است. برای همین هم احتمال ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و عروق مانند بیماری عروق کرونری بیشتر می‌شود.


بیشتر بخوانید : تاثیر ویتامین D بر بیماری لوپوس 


در واقع خون از طریق عروق کرونری به قلب می‌رود. اگر این عروق بسته‌شده باشند باعث بروز یک بیماری به نام بیماری عروق کرونری می‌شود. نتایج بررسی‌های محققان که بیش از 8 سال طول کشیده است نشان می‌دهد در افرادی که کمبود ویتامین D دارند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری بر حسب رنگ پوست و نژاد و قومیتشان متفاوت است.

به عقیده‌ی محققان ویتامین دی یکی از مفیدترین و ضروری‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن است و با وجود اینکه جذب آن نیز هزینه‌ی زیادی ندارد اما متأسفانه کمبود آن شایع شده است.

"آیا

بررسی‌ها نشان می‌دهد که خطر ابتلا به این بیماری در بین سفیدپوستان یا چینی‌هایی که کمبود ویتامین دی دارند (حتی کمبود جزیی) بیشتر از سیاه‌پوستان است. در واقع به نظر می‌رسد که رنگ پوست و نژاد افراد روی میزان ویتامین دی بدن آن‌ها و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی تأثیر دارد.

محققان توصیه می‌کنند علاوه بر مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین دی مانند ماهی، قارچ و غیره روزانه به مدت ده دقیقه در معرض مستقیم نور آفتاب باشید. بهترین ساعات برای این کار قبل از ساعت 1 و بعد از ساعت 4 بعد از ظهر می‌باشد.


بیشتر بدانید : تأثیر کمبود ویتامین D بر بیماری ام اس


متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان دکتر محمد رادرفر

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24