تغذیه در سالمندان و میزان مایعات مورد نیاز آنها

نياز‌‌هاي تغذيه‌اي سالمندان

نیاز های تغذیه ایی در سالمندان چه مواردی هستند ؟ 

تغذیه در سالمندان به موازات افزایش وزن تغییر می‌کند. ممکن است در این دوره نیاز به برخی از مواد مغذی افزایش یابد در حالی که نیاز به برخی دیگر کاهش یابد . 

انرژی

نیاز به انرژی با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد که این به علت فعالیت بدنی کمتر و کاهش توده عضلانی است. در صورت دریافت مازاد بر نیاز انرژی مشکلات و عوارضی مانند چاقی، فشارخون و بیماری‌های قلبی‌ ‌عروقی برای سالمند ایجاد می‌شود.

پروتئین

نیازهای پروتیینی (بر حسب گرم برای هر کیلو گرم وزن بدن) با بالارفتن سن تغییری نمی‌کند ولی اغلب به علت کاهش انرژی دریافتی و تغییر ذایقه به مقدار کافی تامین نمی‌شود. بنابراین باید به تامین مناسب مقدار مورد نیاز پروتئینی در این دوره توجه شود.

گروه های غذایی
گروه های غذایی

کربوهیدرات

مانند تمام سنین توصیه می‌شود که کربوهیدرات بیش از نیمی ‌از انرژی دریافتی را تشکیل دهد. فیبر غذایی به مقدار 20 تا 35 گرم روزانه توصیه می‌شود.

چربی

سالمندان سالم، می‌توانند حداکثر 30 درصد از کالری روزانه خود را از چربی دریافت کنند. مقدار چربی‌های اشباع نباید بیش از 8 تا 10 درصد انرژی روزانه را تشکیل دهد. باید مقدار کلسترول دریافتی کنترل شود تا مقادیر مصرفی آن زیاد نباشد.


بیشتر بخوانید : چگونگی نوع تغذیه در دوره ی سالمندی


تغذیه در دوره ی سالمندی
تغذیه در دوره ی سالمندی

میزان مایعات مورد نیاز سالمندان چقدر است ؟ 

توجه به دریافت کافی مایعات در سالمندان از مسایل مهم است. در دوران سالمندی سه تغییر عمده موجب افزایش احتمال کم آبی بدن می‌شود:

  • کاهش حجم آب بدن
  • کاهش توانایی تغلیظ ادرار به‌وسیله کلیه‌‌ها
  • کاهش احساس تشنگی

علایم کمبود آب در بسیاری از سالمندان ممکن است به صورت :

  1. خشکی لب‌ها
  2. گود افتادن چشم‌ها
  3. تب
  4. یبوست
  5. کاهش حجم ادرار و تهوع

بنابراین توجه به مصرف کافی آب و مایعات در این دوران اهمیت ویژه‌ای دارد . فرد سالمند باید برای جلوگیری از کم آب شدن بدن روزانه حداقل شش تا هشت لیوان مایعات و ترجیحا آب ساده بنوشد.


متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24