چگونگی نوع تغذیه در دوره ی سالمندی

چگونگی نوع تغذیه در دوره ی سالمندی

دوره ی سالمندی

سالمندی پدیده طبیعی است که به مرور زمان با تغییرات فیزیولوژیک همراه است روند این تغییرات در افراد مختلف یکسان است ولی سرعت انجام آن متفاوت است.

 در این بخش نکات مهمی برای سلامت سالمندان برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در ادامه می خوانید.

تغذیه در دوره ی سالمندی

تغذیه در سالمندی اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا عامل مهمی در تأمین سلامتی بدن است . بدن ما نیاز به تغذیه غذایی خاصی دارد. این نیازها شامل انرژی، پروتئین، چربی و ویتامین ها و مواد معدنی هستند .

یکی از بهترین راه های اطمینان از تامین این نیازها ، مصرف روزانه از هر یک از چهار گروه مواد غذایی یعنی :

  • شیر و لبنیات
  • گوشت و حبوبات
  • نان و غلات
  • میوها و سبزی ها 

در مصرف گروه های مواد غذایی یاد شده، سعی کنید تنوع غذایی داشته باشید و در هر وعده غذایی حداقل از 3 گروه غذایی بالا استفاده نمایید. توجه داشته باشید که  سبزیجات تازه و میوه ها، خصوصا در فصل های مربوطه از اهمیت زیادی برخوردار است.

مصرف روزانه 6 تا 8 لیوان آب را فراموش نکنید . نوع تغذیه در دوره ی سالمندی بسیار مهم است زیرا چنانچه رعایت نگردد موجب بیماری (اضافه وزن، فشار خون بالا، چربی خون بالاوقند خون بالا) خواهد شد .

چنانکه می دانیم این بیماریهای شایع در دوره ی سالمندی هستند که تغذیه صحیح یکی از راههای کنترل آنها است. در صورت کنترل نکردن این مشکلات، میزان ابتلا به بیماری های مانند سکته قلبی و مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان ها در این دوره بیشتر می شود.


بیشتر بخوانید : برنامه ریزی غذایی در دوران سالمندی 


تغذیه در دوره ی سالمندی
تغذیه در دوره ی سالمندی

سوء تغذیه در دوران سالمندی

در یک سوم افراد بالای 70 سال ، آنزیم های گوارشی و اسیدمعده کاهش می یابد و در این صورت ظرفیت هضم و جذب غذا، ویتامین ها و املاح کلسیم، آهن و روی نیز کمتر می شود.

تولید ویتامین ها از جمله ویتامین D در بدن کاهش می یابد و سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و خطر ابتلا به انواع بیماری ها افزایش می یابد. ابتلا به این بیماری ها، تغییر در احساس طعم، مزه و بو ، کاهش ترشح بزاق، عدم تحرک، واکنش متقابل غذا و داروهای مصرفی، نگرانی های روحی و تنهایی، همگی می توانند اشتها را کم می کنند.


بیشتر بدانید : بیماری های دوران سالمندی 


 

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24