فعالیت بدنی بستر عادات غذایی سالم

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان فعالیت بدنی بستر عادات غذایی سالم

فعالیت بدنی بستر ایجاد عادات غذایی سالم

فعالیت بدنی چطور بر تغییر عادت غذایی تاثیر می گذارد ؟ وضعیت تغذیه‌ای بدن از طریق هورمون‌هایی نظیر انسولین و لپتین به هیپوتالاموس ارسال می‌شود. هیپوتالاموس این پیغام‌ها را دریافت نموده و با استفاده از آن‌ها وزن بدن را مدیریت می‌کند.

مغز انسان یک ارگان خارق‌العاده است که میلیون‌ها داده‌ای را که از قسمت‌های مختلف بدن به سمت آن ارسال می‌شود، را پردازش می‌نماید.

به‌طور خاص، وضعیت تغذیه‌ای بدن از طریق هورمون‌هایی نظیر انسولین و لپتین به هیپوتالاموس ارسال می‌شود. هیپوتالاموس این پیغام‌ها را دریافت نموده و با استفاده از آن‌ها وزن بدن را مدیریت می‌کند.

در افراد چاق، مولکول‌های خاصی مانع از انجام این عملکرد می‌شوند. بنابراین کنترل و مدیریت عادات غذایی برای یک فرد چاق دشوارتر از یک فرد با وزن طبیعی است و این مسئله منجر به افزایش اضافه‌وزن فرد می‌شود.

تأثیر نوع ورزش بر عادات غذایی

دانشمندان موفق به کشف الگویی شده‌اند که نشان می‌دهد فعالیت بدنی و ورزش‌های مختلف تأثیرات متفاوتی بر عادات غذایی دارند. به‌ بیان ‌دیگر ، شدت و مدت ورزش می‌تواند انتخاب‌های غذایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

به ‌طور مثال ورزش‌های با شدت بیشتر باعث افزایش تمایل به مصرف مواد غذایی نظیر ماهی‌ها، میوه‌ها، قهوه، کره بادام‌زمینی ، تخم‌مرغ ،  گوجه ‌فرنگی و سبزی‌ها خواهد شد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان تقویت سیستم ایمنی ورزشکاران برای شیوع ویروس کرونا

این در حالی است که ورزش‌های با مدت طولانی‌تر منجر به پرهیز از الگوی غذایی غربی (مصرف استیک، چیزبرگر، هات‌داگ، پیتزا و …) و خودداری از مصرف میان وعده‌هایی نظیر کیک و کلوچه و بستنی و دونات و شیرینی‌ها می‌گردد.

تأثیر هورمون‌های ورزشی بر الگوی مصرف

به‌منظور تعیین اثر ورزش روی عادات غذایی، محققان آزمایش‌هایی را روی موش‌ها انجام دادند و مقدار غذای دریافتی را در موش‌های چاق و نرمال پس از سه روز ورزش منظم بررسی نمودند. آن‌ها دریافتند که ورزش مقدار غذای دریافتی را در موش‌های چاق کاهش داد.

یک دلیل بیولوژیکی بسیار جالب برای توضیح این تغییر وجود دارد و آن عبارت است از: عضله اسکلتی در افزایش ترشح برخی هورمون‌ها نقش دارد.

هنگامی‌که عضله حین ورزش منقبض می‌شود، نوعی ترکیبات شیمیایی‌ آزاد می‌شوند که سیگنال‌های مزاحم را حذف کرده و منجر می‌شوند هیپوتالاموس وضعیت تغذیه‌ای بدن را بهتر درک و مدیریت کند. پس می‌توان گفت هورمون‌هایی که حین ورزش از عضله رها می‌شوند روی عادات غذایی مؤثرند.

تغییر سبک زندگی

زمانی که شما یک هدف ویژه، نظیر کاهش وزن، در ذهنتان داشته باشید ، سعی می‌کنید راه‌های مختلف برای رسیدن به آن هدف خاص را امتحان کنید و در این راستا تغییراتی در سبک زندگی‌تان ایجاد می‌کنید و بدن نیز مطابق با این تغییرات عمل می‌کند.

انسان‌ها بنده عادت هستند. حقیقت امر آن است که هرکاری که به‌طور مداوم انجام شود تبدیل به عادت می‌شود و انجام آن دیگر سخت نیست. برای شروع ورزش بهتر است با یک دوست همراه شوید، فردی که انگیزه شما را برای ورزش افزایش دهد.


چطور از پرخوری عصبی جلوگیری کنیم ؟

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24