کمبود ویتامین D چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

کمبود ویتامین D چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D زمینه ساز بروز انواع مشکلات برای بدن می شود و باعث می شود که درصد بروز بعضی از بیماری ها افزایش یابد . در ادامه این مقاله به برخی از بیماری های مرتبط با ویتامین D می پردازیم : 

 دیابت

 افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت میزان ویتامین d کمتری نسبت به افراد با میزان قند خون طبیعی دارند. بنا بر مطالعات انجام شده افراد چاق و لاغر مبتلا به دیابت با کمبود ویتامین d مواجه هستند. کارشناسان معتقدند کمبود ویتامین d و چاقی به صورت هم افزا باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت و سایر اختلالات متابولیسمی می شوند.

 بیماری قلبی

کمبود ویتامین d و بیماری قلبی مانند دو دوست قدیمی هستند. احتمال مرگ در اثر نارسایی قلبی در افرادی که به کمبود شدید ویتامین d مبتلا بوده اند 3 برابر، و احتمال مرگ ناگهانی قلبی 5 برابر بیش از سایرین بوده است.


بیشتر بخوانید : آیا کمبود ویتامین D با سلامت قلب در ارتباط است ؟


 زایمان زودرس

ویتامین d می تواند با کاهش احتمال بروز عفونت های باکتریایی در جفت، اثر محافظتی داشته و از وقوع زایمان زودرس جلوگیری کند.


بیشتر بدانید : کمبود ویتامین دی و ارتباط با زایمان زودرس 


 MS

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می گذارد و می تواند ناتوان کننده باشد. میزان بالای ویتامین d در آغاز علائم این بیماری می تواند پیشرفت بیماری را کند کند.

افرادی که در آغاز بیماری با مصرف ویتامین d میزان این ویتامین را در بدن خود افزایش داده بودند، نسبت به سایر افراد توانستند علائم وخامت بیماری را به تعویق بیاندازند.


بهتر است بخوانید : تأثیر کمبود ویتامین دی بر بیماری ام اس


تاثیر ویتامین دی بر سلامتی
تاثیر ویتامین دی بر سلامتی

بیماری التهابی روده

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی، به خصوص ویتامین d، در میان افراد مبتلا به بیماری های گوارشی بسیار شایع است. همین امر بر توانایی بدن این افراد در جذب مواد مغذی تأثیر گذار است.

بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو فعال (یک نوع بیماری التهابی روده) و به خصوص افرادی که کورتیکواستروئید مصرف می کنند معمولاً به کمبود ویتامین d دچار هستند.

 آلوپسی و ریزش مو

زنانی که ریزش مو دارند نسبت به سایرین از ویتامین d کمتری برخوردار هستند. ویتامین d برای چرخه مو حیاتی است و کمک می کند تا مو از فاز استراحت خارج شده و وارد فاز رشد شود.

 عفونت های دستگاه ادراری

ویتامین دی با کمک کردن به بدن برای تولید آنتی بیوتیک های طبیعی می تواند از بروز عفونت پیشگیری کند. در آزمایشات انجام شده کمبود این ویتامین به عنوان یکی از عوامل بروز عفونت های دستگاه ادراری هم در کودکان و هم در بزرگسالان شناخته شده است.

 افسردگی

 ویتامین دی ارتباط قابل توجهی با علائم افسردگی دارد. در تحقیقی بر روی 3 زن با افسردگی متوسط تا شدید، محققین دریافتند که پس از اعمال درمان برای رفع کمبود ، علائم افسردگی در این 3 زن بهبود یافت.


بیشتر بخوانید : درمان افسردگی با رژیم غذایی 


سرطان روده بزرگ

کمبود ویتامین d می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز افزایش دهد.

 سرطان پروستات

سطح پایین ویتامین d با تومورهای پیشرفته تر و تهاجمی پروستات مرتبط است. در تحقیقی که در دانشگاه کارولینای جنوبی بر روی افراد مبتلا به سرطان پروستات انجام شد، iu4000 ویتامین d به مدت 60 روز برای این افراد تجویز شد. پس از این مدت علائم بهبود تومور در 60% این بیماران مشاهده شد.


دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان


سئو سایت توسط شرکن مهندسی کلینیک 24

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24