رژیم تخصصی و تغذیه در دوران بارداری 

رژیم تخصصی بارداری

نکات مهم تغذیه ای دوران بارداری 

این بخش سعی بر این دارد که به مهمترین نکات مهم تغذیه در دوران بارداری بپردازد اگر تصمیم بر بارداری دارید و رشد فرزندتان و سلانتات برایتان با ارزش است با ما همراه باشید : 

 •  رشد و نمو کامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر دارد.
 • تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادر عجین شده، تنها راه برآوردن نیازهای انرژی و ساختاری او به واسطه جفت است.
 •  علاوه تغییرات فیزیولوژیک خاص این دوران را نیز باید مد نظر داشت چرا که متابولیسم موادغذایی و حتی نیاز به آنها در این مدت تغییر می یابد.
 • اهمیت و ارزش غذا بستگی به نوع آن دارد نه به مقدار آن .
 • مقدار غذای مصرفی روزانه متفاوت است و تا حدی با قد ، وزن و اشتهای زن ارتباط دارد .
 • برخی از زنان باردار از ترس این که اگر غذای زیاد بخورند نوزادشان بزرگ می شود سعی می کنند که از میزان عادی خوراک روزانه خود بکاهند .
 • در برنامه غذایی روزانه علاوه بر مواد قندی، چربی و نشاسته که باید وجود داشته باشد.
 • مواد دیگری از قبیل ویتامین ها و مواد معدنی که حرارت و انرژی تولید می کنند وجود دارند. که  این مواد برای فعالیت سلولهای بدن بسیار مفیدند و کمبود آنها در بدن ایجاد ناراحتی می کنند.
 • کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی است که همرا با مواد پروتئینی برای تشکیل اسکلت استخوانی جنین بسیار اهمیت دارد .

بیشتر بخوانید : بهترین تغذیه در دوران بارداری 


رژیم تخصصی دوران بارداری 
رژیم تخصصی دوران بارداری

پرهیز غذایی در دوران بارداری

تا زمانی که اشتهای کافی به غذا دارید و دوران بارداری را بدون ناراحتی طی می کنید معمولا نیاز به پرهیز ندارید و می توانید هر غذایی را که دوست داشته باشید میل کنید ولی دو نکته را باید همیشه در نظر داشته باشید .

 • از خوردن غذاهای خیلی چرب و سنگین هضم مانند غذاهای سرخ کرده ، شیرینی های تازه و خامه دار ، ماهی های دودی و همچنین سبزی های فراوان خوداری کنید زیرا معده و سایر قسمتهای دستگاه گوارش به علت فشار رحم آن طوری که باید و شاید عمل هضم و جذب غذاها را انجام نمی دهند و ممکن است دچار سوء هاضمه شوید .
 • از خوردن غذا های شور پرهیز کنید زیرا نمک بعد از آن که وارد خون شد از راه کلیه ها دفع می شود و چون هنگام بارداری دفع نمک به راحتی صورت نمی گیرد مقدار زیادی از آن در بافت های گوناگون بدن جمع می شود و آب را به خود می گیرد و بدین ترتیب باعث می شود قسمت های مختلف بدن ورم کنند . به همان نسبت که میزان مصرف نمک غذا اضافه می شود وزن بدن هم به علت تورم دست و پا زیادتر می گردد .

تا زمانی که علایم مسمومیت بارداری مانند بالا رفتن فشار خون ، تورم شدید اعضا و صورت و آلبومین در ادرار ظاهر نشده اند رژیم غذایی سخت ضروری نیست ولی با پیدا شدن یکی از این علایم فوق رژیم غذایی کم نمک و یا بی نمک لازم خواهد بود .


بیشتر بدانید : مواد معدنی در تغذیه دوران بارداری 


کنترل وزن در دوران بارداری از زبان دکتر محمد رادفر

۲ دیدگاه در “رژیم تخصصی و تغذیه در دوران بارداری 

 1. مطالب آموزشی که ایشون در مورد بارداری گذاشتن خیلی کمک کننده اس من برای وزن گرفتن جنینم و کنترل افزایش وزن برای بارداری از دکتر محمد رادفر برنامه غذایی گرفتم و خیلی خیلی راضی هستم . دکتر رادفر بهترین متخصص رژیم درمانی اصفهان هستند .

Comments are closed.

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24