تاثیر رژیم گیاهخواری در درمان سرطان

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | تاثیر رژیم گیاهخواری در درمان سرطان

آیا رژیم گیاهخواری در درمان سرطان موثر است؟

هنوز هیچ مطالعه ای که نشان دهد رژیم گیاهخواری باعث درمان سرطان میشود وجود ندارد و مطالعات فعلی تنها اثر رژیم گیاهخواران بر کاهش بروز سرطان را نشان می دهند. طور مثال در یک مطالعه مروری نشان داده شده است که رژیم گیاهخواری  (vegetarian diet versus) خطر بروز (نه درمان) سرطان را 8 درصد کاهش می دهد و رژیم گیاهخواری vegan)) نیز 15 درصد خطر بروز سرطان را کاهش می دهد. البته در ابتلاء به سرطان تنها تغذیه نادرست جزء علل خطر برای سرطان نیست مثلا در سرطان سینه علل دیگری مانند تابش اشعه به قفسه سینه ، سابقه فامیلی و…. نیز اهمیت دارند.

در صورتی که بیمار گیاهخوار باشد یا برحسب شرایط رژیم گیاه خواران  تجویز گردد باید ریزمغذی های موردنیاز شخص تامین گردند و هم چنین توانایی و وضعیت بیمار در انجام رژیم در نظر گرفته شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان | رژیم گیاهخواری و بروز بیماری

هم چنین باید در نظر داشت در مراحل خاص درمانی سرطان مانند قبل از شیمی درمانی و جراحی و عوارضی مانند تحلیل عضلانی ، سوءتغذیه و…. که نیاز به افزایش پروتئین دریافتی هست، تامین پروتئین از طریق رژیم گیاهخواری بسیار سخت هست و باید از گوشت و شیر مقدار پروتئین موردنیاز را به دست آورد.

و از آنجا که شیمی درمانی می تواند پاسخ ایمنی را مختل کند، در صورتی که تعداد گلبول های سفید کم تر از 500 بود موقتا مصرف میوه و سبزیجات منع می گردند و در صورت بالا بودن تعداد گلبول های سفید هم باید توجه کرد که در صورت خوب شسته نشدن میوه ها و سبزیجات امکان افزایش خطر ابتلا به عفونت در برخی از بیماران در طول مهار سیستم ایمنی وجود دارد.

مطالب پیشنهادی مرتبط را مطالعه کنید  :

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24