انواع جراحی های درمان چاقی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان انواع جراحی های درمان چاقی

انواع عمل های جراحی چاقی 

برای درمان چاقی از کدام اعمال جراحی می توان کمک گرفت ؟  چاقی مفرط (Morbid Obesity) به حالتی گفته می شود که وزن فرد 100 پوند بیش از وزن ایده آل باشد یا نمایه توده بدنی  (BMI) بالاتر از 40 باشد.

روشهای درمانی جراحی متنوعی برای درمان چاقی‎‏ تاکنون ابداع ‏شده است که نمی توان برای هیچکدام از آنها برتری مطلق قائل شد و هر کدام از روشهای جراحی دارای ‏مزایا و معایت قابل توجهی هستند.

روش های جراحی سه دسته کلی هستند:

  • اعمال جراحی محدود کننده (Restrictive)
  • اعمال جراحی کاهش دهنده جذب مواد غذایی (Malabsorbtive)
  • ترکیبی از هر دو روش فوق

بر این اساس سه نوع جراحی شایع برای چاقی عبارت است از:

  • باندینگ معده (حلقه) 

در این روش یک نوار تو خالی که از مواد خاصی پر شده که برای بدن مضر نمیباشد در قسمت بالایی معده گذاشته میشود که یک کیسه ی کوچک با سایز  15 -30 سی سی از معده میسازد. این نوار به یک محفظه ای که زیر پوست قرار میگیرد وصل شده و با تزریق سرم داخل این محفظه باند پر میشود. با کم و زیاد کردن میزان این مایع میتوان حجم معده را کوچک و بزرگ کرد تا بتوان میزان غذای مصرفی و وزن بیمار را کنترل کرد.

فواید این عمل: نداشتن سطح برش و عمل بخیه روی معده و روده، قابل برگشت بودن، قابلیت تنظیم وزن بیمار و تغذیه (خصوصاً برای دوران بارداری) و ریسک کمتر عوارض جراحی و ریسک کمتر بروز سنگ صفراوی است . همچنین ریسک سوء تغذیه کمتر و نیاز کمتر به مکملهای غذایی وطول عمل کوتاهتر و بازگشت سریعتر به کار میباشد.

معایب: کاهش وزن کمتر، شل شدن باند و افزایش مجدد وزن، سر خوردن باند و دور شدن از محل اصلی خود یا وارد شدن آن به داخل معده و ایجاد التهاب و تنگی و عفونت اشاره نمود.

  • بای پس معده

این روش هم حجم معده و میزان غذای خورده شده را کاهش میدهد و هم جذب مواد غذایی خورده شده را کم میکند. به همین علت بیشترین میزان کاهش وزن را به همراه دارد. این عمل بصورت لاپاروسکوپیک قابل انجام است . در این عمل جراح یک کیسه ی کوچک از قسمت بالای معده درست

کرده و سپس قسمتی از روده را به آن وصل میکند. در این روش بین یک تا یک و نیم متر روده از مسیر جذب خارج میشود.
فواید: کاهش وزن سریع و واضح که تا 2سال بعد از عمل ادامه دارد و بهبود کیفیت زندگی بسیاری از بیماران 10سال بعد از عمل هنوز %70کاهش وزن خود را حفظ کرده اند

معایب: جراحی بزرگ با ریسک بالایی از سوء تغذیه و کم خونی و نیاز به مصرف مادام العمر مکملهای غذایی، خطر ایجاد سنگهای صفراوی، نیاز به داشتن رژیم غذایی خاص برای همه عمر، داشتن سندرم دامپینگ با خوردن غذاهای نشاسته ای.

 

  • عمل جراحی اسلیو

در این جراحی حجم معده، و مقدار غذای خورده شده کاهش مییابد. این جراحی معمولاً به عنوان اولین قدم در چاقی های بسیار شدید که BMI >55دارند پیشنهاد میشود. این جراحی در طول یکسال مقداری از وزن را کم کرده و باعث میشود که عمل بعدی خطر کمتری داشته باشد. بعضی از بیماران خصوصاً اگر فعالیت خوبی داشته باشند ممکن است نیازی به عمل جراحی بعدی نداشته باشند.
در این عمل قسمت چپ معده برداشته شده و از معده یک لوله به شکل موز باقی میماند. این عمل با روش لاپاروسکوپی قابل انجام است.

فواید:

کم شدن حجم معده و احساس سیری زودرس ، طبیعی بودن کار معده و مسیر مواد غذایی، برداشته شدن قسمتی از معده که حس گرسنگی و اشتها را ایجاد میکند، دست نخوردن روده و دریچه ی خروجی معده.
این جراحی نسبت به بای پس ساده تر بوده و زمان کوتاه تری نیاز دارد و بیمار سریعتر از بیمارستان مرخص میشود.

معایب : احتمال ناکافی بودن میزان کاهش وزن و یا برگش چاقی- غیر قابل برگشت بودن، احتمال گشاد شدن معده و وزن گرفتن مجدد.

 

عوارض حین عمل
هرگونه عمل جراحی در افراد بسـیار چـاق در مقایسـه بـا افراد معمولی دشواریهای ویژهای دارد. بافت ضخیم چربی زیـر پوست و چربیهای داخل شکم مانع انجام حرکات ظریف اسـت.
حجم قابل توجه چربی در داخل شکم و اطـرف احشـاء موجـب محدودیت دید و دسترسی راحت جـراح مـیشـود. در نتیجـه عوارض حین عمل حتی برای خبرهتـرین جراحـان نیـز ممکـن است اتفاق بیافتد . 


بیشتر بخوانید : 

چه عواملی سبب چاقی شکم می شوند ؟

9 خوراکی مفید برای لاغری و کاهش وزن

آشنایی با لیزر لیپولیز و مزیت های آن

error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24