منابع ویتامین دی و تامین نیاز بدن کدامند ؟

منابع ویتامین دی

منابع سرشار ویتامین دی برای تامین نیاز بدن

در این مقاله به بررسی منابع حیولنی و گیاهی سرشار از ویتامین D را بررسی می کنیم با ما همراه باشید : 

ماهی آزاد از منابع تامیین کننده ویتامین دی

مصرف حدود 100 گرم ماهی آزاد 90 درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین D را تأمین می‌کند. ماهی‌های آزاد از جانداران میکروسکوپی به نام زئوپلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند و به همین دلیل حاوی میزان زیادی از این ویتامین هستند.

سعی کنید این ماهی را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید و از خواص آن بهره‌مند شوید. این ماهی همچنین از منابع خوب امگا 3 ها محسوب می‌شوند.

روغن کبد ماهی 

روغن جگر ماهی منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین D محسوب می‌شود. کپسول‌ها و قرص‌های تهیه شده از این روغن طعم در مقایسه با روغن آن طعم خوبی دارند و به راحتی قابل مصرف هستند.

یک قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی برای تأمین نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین D کافی است. اگر می‌خواهید از قرص‌های این روغن استفاده کنید بهتر است اول با پزشک یا داروسازتان مشورت کنید.

باید بگوییم که این روغن همچنین سرشار از ویتامین A نیز می‌باشد. ماهی حلوا که ماهی سول نیز گفته می‌شود سرشار از ویتامین D می‌باشد. این ماهی همچنین منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین B12 و سلنیوم نیز هست.

 

ماهی ساردین

مصرف ماهی ساردین یکی از روش‌های موثر و ساده برای تأمین ویتامین D بدن محسوب می‌شود. یک عدد کنسرو کوچک ماهی ساردین می‌تواند حدود 70 درصد نیاز روزانه‌ی ما به این ویتامین را تأمین کند.

فراموش نکنید که این ماهی همچنین منبع امگا 3، ویتامین B12، پروتئین و سلنیوم نیز می‌باشد و از پیر شدن سلول‌ها پیشگیری می‌کند.


بیشتر بخوانید : کمبود ویتامین D چه مشکلاتی ایجاد می کند؟


سایر منابع ویتامین دی

نور خورشید

 تابش پرتو فرابنفش به پوست انسان باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود. افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها می‌توانند در مدت کمتری که زیر آفتاب مانده‌اند نیاز خود به این ویتامین را تأمین کنند . تقریباً تمام ویتامین دی مورد نیاز یک فرد، در مکانی که هوای آفتابی دارد از این طریق ساخته می‌شود.

منابع گیاهی

 از منابع گیاهی تامین ویتامین دی می توان از غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات نام برد . 

منابع حیوانی

منابع حیوانی سرشار از ویتامین دی عبارتند از : کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر، ماهی ساردین که حاوی مقادیر زیادی ازاین نوع ویتامین هستند.

دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی مثل کپسول و آمپول.


تماس با ما


error: Content is protected !!
تما حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر محمد رادفر می باشد.

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24